1 Mayıs Şanlıurfa’da kutlanacak
  • Reklam

1 Mayıs Şanlıurfa’da kutlanacak

Duru TV’de Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Kamil Güler’in sunduğu Doğru Çizgi proğramına katılan Öz Büro iş Sendikası genel başkanı Baki Gülbaba 1 Mayıs’ın Hakiş ve Memursen işbirliği ile Şanlıurfa’da gerçekleşeceğini belirtti

25 Ocak 2019 - 13:25

Gülbaba;1 Mayısın Şanılurfa'da kutlanacağını Yazı işleri Müdürümüz Kamil Güle'e ilk defa açıkladı ve Şanlıurfa esnafı ile de konuyu görüştüklerini ve esnafın turizm hareketliliği nedeni ile memnun olduğunu belirti.

            Öz Büro iş Sendikası genel başkanı Baki Gülbaba ,Hak-iş konfederasyonu 2019 yılı 1 mayısını urfada kutlayacağı kararını aldı ve kamuoyuna duyurdu. Şanlıurfamız adına bende çok mutlu oldum.çok sevindim.turizme,ekonomiye,urfamıza bir renklilik, bir güzellik ve değer katacaktır. Hak-iş 1 mayısı alanlarda kutlama geleneğini yıllardır sürdürüyor.yerli ve milli, hem de Ersensel 1 mayıs kutlamalarının Şanlıurfa’da olması Şanlıurfa’mız için çok değerli ve kıymetli olduğunu biliyorum.Bunun bir müjde olduğunu düşünüyorum.

Gülbaba; geçen yıl 1 mayısı Adana’da kutladık.2019 yılı 1 mayısında Şanlıurfa’da olacağız.Bu kez zengin bir içerik söz konusu hak-iş hem de memur-sen ortaklaşa bir mayısı kutlayacağız.1 mayıs evrensel manada emekçilerin bayramı olduğunu, AK Parti döneminde bir mayısın tatil yapıldığını biliyoruz.1 mayıs artık Türkiye’de resmi tatil günüdür.

            1 mayıs emekçilerin sorunları ve sıkıntılarının konuşulduğu önemli bir gündür.bugünün Şanılurfa’mıza çok önemli manada katkıları olacaktır.Şanlıurfa’da gezilerimizde esnafla görüşmemizde esnafımız dedi bu müjdedir.Şanlıurfa’da kullanması ile öncesi ve sonrasında bir hareketlilik yaşanacaktır. 1 mayıs türk halkının belleğinde korku günü,işçilerle polislerin  çatışma günü olmaktan çıkardık.1 mayısı şenlik havasında ,karnaval havasında heyecanın ,coşkunun Türk bayraklarının açılığı yerliliğin, milliliğin,kardeşliğin bölünmez bütünlüğün 81 milyonun huzurun, güzel bir gün olduğunu belirtmek isterim.

1 mayıs; BD'nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs 1886'dan itibaren iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadele 1889'da Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı'nın Paris Kongresi'nde "işçilerin ortak bayramı" olarak kabul edildi.

Amerikalı işçilerin, 8 saatlik iş gününü kabul ettirmek için mücadelesi 1884'te başladı. Chicago'da, Trade-Unions (İşçi Birliği) Kongresi de 1 Mayıs 1886'dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesini kararlaştırdı.

1 Mayıs 1886'da ABD'nin büyük kentlerinde 5 binden fazla grev ilan edildi. Polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. 3 gün süren gösteriler sonrasında sendikacılardan 4'ü idam, 4'ü ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı'nın 1889 Paris Kongresi'nde (II. Enternasyonalin 1. kongresi), işçilerin dayanışmaları amacıyla yılda bir günün işçilerin ortak bayramı ilan edilmesi benimsendi. Amerikalı sendikacıların önerisi üzerine o gün ''1 Mayıs'' olarak belirlendi.

İLK KEZ 1923'te "RESMİ" OLARAK KUTLANDI

Dünyada 1890’lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, Osmanlı Devleti sınırlarında ilk olarak 1911'de Selanik'teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlanırken İstanbul'daki ilk kutlama 1912 yılında gerçekleşti.

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı nedeniyle ara verilen 1 Mayıs kutlamaları, uzun bir aradan sonra 1921'de yapıldı. Türkiye Sosyalist Fırkasının (TSF) çağrısı üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı. TSF merkezindeki bayramlaşmadan sonra partinin Genel Başkanı Hüseyin Hilmi Bey ve üç delege, sadrazamı ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, Ankara'da 1 Mayıs 1922'de işçi bayramı kutlandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 1 Mayıs 1923'te resmi olarak işçi bayramı kutlamaları yapıldı.

Darbeler ve olağanüstü koşullarla kimi zaman yasaklanan 1 Mayıs, DİSK'in 1976 yılında Taksim'de düzenlediği programla geniş kitlelerce kutlandı. Bir yıl sonra 1977'de yine Taksim Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarında, meydandakilerin üzerine ateş açılması nedeniyle 34 kişi yaşamını yitirdi.

TEKRAR RESMİ TATİL OLDU

Milli Güvenlik Konseyi'nce 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 28 yıl sonra Nisan 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" olarak resmi tatil ilan edildi.Bu kararın ardından 2 yıl boyunca kutlamalar Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, DİSK, Memur-Sen, Hak-İş ve KESK'in yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla Taksim'de ortak yapıldı.Sonraki dönemde Taksim Meydanı'nda kutlamalara izin verilmemesi nedeniyle bazı işçi ve memur konfederasyonları kutlamalarını Anadolu'daki şehirlere kaydırdı.İşçilerin emek ve dayanışma günü olan 1 Mayıs bugün tüm dünyada olduğu gibi Türrkiye'de de ktluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Serinlemek için baraja giren 2 tarım işçisi boğuldu
Serinlemek için baraja giren 2 tarım işçisi boğuldu
Genci intihardan polis kurtardı
Genci intihardan polis kurtardı