2019 yılında Şanlıurfa 2 milyon turist bekliyor
  • Reklam

2019 yılında Şanlıurfa 2 milyon turist bekliyor

Son yıllarda Şanlıurfa'nın turizm alanında zor zamanlar geçirdiğini ancak buna rağmen turist sayısının 1 milyon olduğuna dikkat çeken Çiftçi, 2019 yılında turist sayısında 2 milyon hedef koyduk ama 1 buçuk milyon olacağını söyleyebilirim.

08 Mart 2019 - 16:30

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'nın yerel gazeteleri imtiyaz sahiplerine verdiği röportajda Şanlıurfa'nın projeleri ile yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Şanlıurfa Gazetesi adına Mehmet Kamil Güler, Urfa Değişim gazetesi adına Mahmut Kakız, Şanlıurfa Olay gazetesi adına Celal Çiftçi, Yeni Urfa gazetesi adına Mehmet Canbek, Damga gazetesi adına Mehmet Ağaslan, Gap Gündemi gazetesi adına Veysel Polat Şanlıurfa'da yapılan ve devam eden çalışmaları sordu, Başkan Çiftçi cevapladı.

'Turizmde zor zamanlar geçirdik ama turist sayısı 1 milyonu buldu'

Şanlıurfa ve ilçelerinde tarihi yapılara yönelik restorasyon çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezindeki Kurtuluş Mahallesinde yer alan Rahibeler evi, Çetingil ve Erişmiş evlerindeki restorasyon çalışmalarını tamamladı.Son yıllarda Şanlıurfa'nın turizm alanında zor zamanlar geçirdiğini ancak buna rağmen turist sayısının 1 milyon olduğuna dikkat çeken Başkan Çiftçi, "Turizmin Şanlıurfa için çok büyük önemi vardır. Çünkü tarihi bir şehirdir Şanlıurfa. Kültürümüz, müziğimiz, mimarimiz, mutfağımız var. İyi bir şehir elimizde var. Son 3-4 yıla baktığımızda Şanlıurfa'da turizm alanında en zor zamanlar geçiriyoruz. Şanlıurfa'da görülen göç, Suriye olayları, terör olayları nedeniyle bu düşüş yaşandı. Ancak buna rağmen turist sayısında müthiş bir artık var. Bu sayıda 1 milyona geldik. 2019 yılında turist sayısında 2 milyon hedef koyduk ama 1 buçuk milyon olacağını söyleyebilirim. Bu kapsamda eski Urfa evlerinin restorasyonunun büyük bir kısmı tamamlandı. Önümüzdeki günlerde Çarmelik Kervansarayını Tarım Müzesi olarak açıyoruz. Bu gibi yapıların konaklama, kültür, sanat, butik oteller olarak kullanılması gerekir. Bunun için de herkesin bu çalışmalara dahil olması gerekir." dedi.

'Turizm konusunda kurumları tek çatı altında topladık'

Şanlıurfa'nın turizm alanında tanıtımı konusuna değinen Çiftçi, "Şanlıurfa Turizminin tanıtımına gelince önemli bir adım attık. Bu konuda her kurum kendine göre bir tanıtım modeli seçiyor ama ortaya net bir durum çıkmıyor. Bunu fark ettiğimiz için Valilik, ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi, kalkınma ajansı ve diğer kurumların hepsini aynı çalıda toplayacak Şanlıurfa Turizm AŞ'yi kurduk. Restore ettiğimiz Barutçu Hanı'nı da buraya tahsis ettik. Bu şirketin amacı doğru tanıtmaktır. Göbeklitepe'yi tanıtmak için her zaman uluslararası projeleri düşündük. Bunun için her kurumdan bütçeyi sağladık. Artık şirket planlı bir şekilde çalışmalarını yürütecek." şeklinde ifade etti.  

Çiftçi, "Şanlıurfa'mız tarihi bir şehir. Gerek sivil mimari örnekleri gerekse kamuya ait olan tarihi yapıların restorasyonu Büyükşehir Belediye Başkanlığımız İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığımız ile KUDEM Şube Müdürlüğümüz tarafından her yıl programlandığı gibi güzel bir şekilde devam ediyor. Rahibeler evi, Çetingil ve Erişmiş evleri de birer mimari örnekler. Bu yapılarımız kültür ve sanat faaliyetlerinde fonksiyonlandırılacak. Büyükşehir olarak tarihe olan yaklaşımı sadece tarihi evlerde değil, köprülerimiz, camilerimiz ve hanlarımız gibi yapılarda da gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki haftalarda Çarmelik Kervansarayı'nın açılışını gerçekleştireceğiz. Burayı da Tarım Müzesi ve Eğitim ve Araştırma Merkezi olarak hizmete sunacağız.

2019 yılı Göbeklitepe Yılı ile ilgili turizm çalışmalarına yönelik çalışmaları aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'nın son yıllarda turizm alanında zor zamanlar geçirdiğine dikkat çekerek, bu yıl turist sayısında 2 milyon hedef konulduğunun altını çizdi. Turizm alanında uluslararası planlamaların yapıldığını söyledi.

Göbeklitepe; Türkiye’nin Şanlıurfa ilinin 15 km uzaklığındaki Örencik köyünde bulunur. Göbeklitepe 12 bin yıllık bir tarihi tapınaktır.Göbeklitepede bulunan ilk kalıntılar başta pek ilgi görmese de zaman içerisinde bulunan “t” şeklindeki kolonlar büyük şaşkınlık uyandırmıştır. Bu muhteşem sanat eseri dönemin özelliklerine baktığınız zaman sizi hayrete düşürücek güzelliktedir. Bahsi geçen görkemli tapınağın kazılarına, 1995 yılında başkanlığını Şanlıurfa Müze Müdürlüğü’nün yaptığı ve Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Klaus Schmidt’in de katıldığı bir arkeoloji ekibiyle başlanmıştır. Gün ışığına çıkarılmasından bu yana 20 yıldır kazılar devam etmekte ve bulunan her kalıntı yeni bir şaşkınlık uyandırmaktadır. Yapılan bu kazılar sonucu 19 yılda toplam 6 tane tabaka ortaya çıkarılmıştır. Yapılan araştırmalarda 20 adet tabakanın daha olduğu tespit edilmiştir. Göbekli Tepe, Neolitik Dönem’e ait olan en eski yapı ve aynı zamanda bilinen ilk ibadethane özelliğini taşımaktadır.Dönemin özelliklerine baktığınız zaman çakmak taşından yapılan ilkel kesici aletler dikkat çeken ilk buluntulardandır. Peki, ama bu insanlar 10-15 tonluk bu devasa taşları kayalardan nasıl kesip çıkarttılar? İşte bu sorunun cevabını, kazıların devam etmesi ile gün geçtikçe bulunan yeni kalıntılar ve ilkel aletler verecektir. Dikili taşların boyları 5,5 m, ağırlıkları ise 10-15 ton arasındadır. M.Ö. 10.000 yılında yapılan bu görkemli tapınak birçok eski yapının önüne geçmiştir. Malta’da bulunan en eski tapınak 6000 yaşındadır, Göbekli Tepe, Mısır piramitlerinden 7500 yıl daha büyüktür. Hayvancılık ve avcılığın yapıldığı bu dönemde insanlar tapınağı yapmak için toplanmış ve birlikte çalışmışlardır. T şeklindeki sütunlara aslan, domuz, boğa, tilki, yılan, domuz, akrep, turna, yaban ördeği figürleri işlenmiştir. Bazı dikilitaşlarda insana ait el ve kol figürleri bulunduğu için insan tasviri yapıldığı tespit edilmiştir. T sütunların üzerinde büyük boyutlarda kazınmış aslan figürleri bulunmuş ve bu sütunların insanı tasvir ettiği düşünülmektedir.Dünyanın İlk Tapınağı Göbeklitepe; Kazılar sırasında yabani ve yırtıcı hayvanların birçok heykeli bulunmuştur. Tarihe baktığımız zaman antik dönemde yeraltı dünyasının koruyucusu olarak bilinen Kerberos (üç başlı köpek) akla gelmiştir ve bu figürler göbekli tepenin koruyucuları olarak tahmin edilmektedirler. Ayrıca kazılar sırasında çakmak taşından araçlar, taştan boncuklar, kaplar ve birçok figür bulunmuştur. Gün geçtikçe göbekli tepenin, gizeminin çözülmesiyle şaşkınlık daha da artmıştır. Sizce de insanların bu kadar kısıtlı şartlarda bu kadar muhteşem bir yapıt yapmaları çok şaşırtıcı ve etkileyici değil midir? İlkel şartlarda yapılan fakat Mısır piramitlerinin o ihtişamını gölgede bırakacak bir güzellik…

 

 

 

 

2019/03/2019-03-08-16-39-25.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Daum sendromlu sporcuya doğum günü süprizi
Daum sendromlu sporcuya doğum günü süprizi
Bem-Bir-Sen üyelelerine yüzde 10 indirim
Bem-Bir-Sen üyelelerine yüzde 10 indirim