Şanlıurfa Gazetesi

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
CEVAHİR REKLAM
Bu yazı 568 kez okundu.
Yazının Tarihi :   10 Ocak 2017 - 19:30:13

İsa Peygamber’e Abbar Ukkame’nin mektubu

Büyüt
Küçült
İsa Peygamber’e Abbar Ukkame’nin

Mehmet Bakay

Şanlıurfa İnanç Turizmi açısından önemli bir şehir. Bir çok Peygamber Şanlıurfada yaşadı. İsa Peygambere Abbar Ukkamenin mektubu hakkında farklı bilgiler dillere dolaşıyor. Herkes farklı anlatımı ile kimsi tarihi kitaplara bakmaya zahmet etmiyor. Yanlış bilgiler kulaktan kulağa yayılıyor. Bun nedenle bu yazımda bu konuda değiniyorum.


M.Ö.132-M.S.244 yılları arasında Urfada bir şehir krallığı olarak hüküm süren Osrhoene Krallığı dönemi Hıristiyanlık tarihi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu dönemin krallarından V.Abgar Ukkama M.S. 13-50 yılları arasındaki ikinci saltanatı sırasında Hz.İsaya mektup yazarak halkıyla birlikte  dinini kabul ettiğini belirtmiş ve Onu hem kendisini tedavi etmek, hem de dinini öğrenmek üzere Urfaya davet etmiştir. Hz. İsa Urfaya gelemeyeceğini, ancak Urfayı takdis ettiğine dair bir mektubunu ve yüzünü sildiği mendile çıkan mucizevi portresini havari-lerinden Thomas da denilen Adday ile birlikte Kral Abgara göndermiştir. Kral Abgar bu mendile yüzünü silerek sağlığına kavuşmuştur.


Bu mektubun Grekçesi Urfanın Kırkmağara mevkiindeki bir mağaranın girişinde kaya zeminine işlenmiştir. Son yıllarda gece-kondular altında kalarak kaybolan bu mağara cephesindeki mektup 1914 yılında H. von Oppenheim tarafından tespit edilerek yayınlan-mıştır. Mektupta şunlar yazılıdır: “Ne mutlu sana Abgar ve Edessa adındaki kentine. Ne mutlu beni görmeden bana inanmış olan sana. Çünkü sana devamlı sağlıklılık bah-şedecektir. Senin yanına gelmem  hususunda  bana  yazdıklarına  gelince; bilesin ki görev-lendirilmiş olduğum her şeyi burada tamam- lamak ve bu işi bitirdikten sonra beni gön-dermiş olana, Babaya dönmem gerekli- dir. Sana ızdıraplarını (hastalığını) iyileştir- mek, sana ve seninle olanlara ebedi yaşam ve barış bahşetmek, ayrıca senin şehrine dünyanın sonuna kadar düşmanlar tarafın- dan boyun eğdirilmemeyi sağlamak üzere havarilerim-den birisini, Thomas da denilen Addayı göndereceğim. Amin, efendimiz Christonun mektubu”.. Urfanın Hz. İsa tarafından kutsanmış olması, Hıristiyanlığı dünyada ilk      kabul  eden krallığın Urfa krallığı olması bu ilin kutsanan şehir (the blessed city)” adıyla tanınmasına neden olmuştur.


“Hagion Mandilion” adı verilen kutsal mendil üzerindeki portre daha     sonra Bizans ressamlarına ve Hıristiyan sanatçılarına konu olmuş, binlerce ikona üzerine işlenmiştir. M.S. 944 yılında Bizans imparatorunun doğudaki kuvvetlerinin komutanı  Ioannes Kurkuas Urfa üzerine yürüyerek bu mendili almayı başarmış ve onu büyük bir törenle İstanbula götürmüştür.


 


Olayın doğrusu bu. Bu nedenle Şanlıurfanın tarihi ile ilgili özellikle önemli bir tarihi ile ilgili eksik bilgilerin yerli ve yabancı turistlere aktarılması önlenmelidir.

Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARTAKOĞRAFÇI
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
İRTİBAT: info@sanliurfaazetesi.com TELEFON: 0414 215 15 36