ABD menşeli bir çok dernek misyoner faaliyeti yapıyor

ABD menşeli bir çok dernek misyoner faaliyeti yapıyor

Atilla; ama halkımızın özellikle yabancı derneklere çok ama çok dikkat etmesi lazım. Avrupa ve Amerika menşeli derneklerinin burada birçoğunun misyonerlik faaliyeti yaptığını aslında yardım değil, ülkeyi karıştırmak için burada olduklarına birçok kardeşimiz saha da şahit olmuştur.

02 Şubat 2018 - 16:35

Kısa adı İHH olan İnsani Yardım Vakfı 7. bölge Temsilcisi Behçet Atilla; Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Öncelikle yardım, bağış yapılacak olan vakfın sahada olup olmaması çok önemli bir vakfın. Yardım yaptığınız yerin kontrolünü de sizin yapmanız lazım, örnek olarak siz Arakan için yardım yapıyorsunuz medyada bakacaksınız, imkânınız varsa çeşitli yollarla takip edip araştıracaksınız bu vakıf Arakan’ da yardım yapıyor mu? Ya da siz Somali için bir bağış yapıyorsunuz bu vakfın Somali’de yardım çalışması var mıdır? Şanlıurfa’da yardımın dağıtılmasını istiyorsanız bu vakıf Eyyübiye’ de var mıdır? Yenice’ de var mıdır? Sigortada, Süleymaniye’de, Bağlarbaşı’n da var mıdır? Vs. sayabildiğimiz kadar sayabiliriz. Bu vakfın saha da karşılığı var mıdır? Bu yardımları yeterince dağıtıyor mu ve yeri geldiğin de bu yardımları dağıtırken sizleri de davet ediyor mu? Bu çalışmaya sizi de şahit tutuyor mu? Bunlar önemlidir.

Halkımız bilmediği derneklere güvenmemeli

Atilla;  Şanlıurfa’da ki yerel derneklerimiz de Elhamdülillah ciddi sıkıntılar yoktur, yardım çalışmalarını yapıyorlar ama halkımızın özellikle yabancı derneklere çok ama çok dikkat etmesi lazım. Avrupa ve Amerika menşeli derneklerinin burada birçoğunun misyonerlik faaliyeti yaptığını aslında yardım değil, ülkeyi karıştırmak için burada olduklarına birçok kardeşimiz saha da şahit olmuştur, bizler de şahit olmuşuz. Özellikle halkımız bilmediği yabancı derneklere güvenmemeli ve eğer bunlarla kontak kuracaksa bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak bir faaliyet içinde bulunsunlar. Aksi takdir de kendinize, ailenize, çevrenize, milletinize, ülkenize farkında olmadan zarar verebilirsiniz.

ABD ve Avrupa menşeli derneklerden uzak durulmalı

Atilla, Avrupa menşeli, Amerika menşeli derneklere, eğer Avrupa derneği ise, Amerika derneği ise halkımızın bunu bir kez daha düşünerek, iyice araştırarak ona göre davranması lazım. Çünkü bunların kenar mahalleler de misyonerlik faaliyeti yaptığını ve ülkeyi karıştırmak için buralar da olduğuna biz şahitlik etmişiz bugüne kadar. Avrupa menşeli vakıflardan uzak durmak lazım çünkü bunlar birçok yer de bilindiği gibi Suriye savaşında, Afganistan savaşında, Irak savaşında bizim başımıza, Müslümanların başına her türlü musibeti getiren Avrupa ve Amerika o insanları öldürürken gelip yardım yapmaları çok mantıklı gelmiyor. Hem öldüreceksin hem de yaralılara yardım göndereceksin öyle mi? Böyle bir şey mantığa aykırıdır. bu yüzden çok dikkatli olmak lazım. Hatta bu konuda gerek Valiliğimizin, gerek Emniyetimizin, gerek Belediyemizin bu konuda çok titiz olunması, fark ettikleri yerde gerekli yasal işlemleri yapmaları gerekir.

İHH Şanlıurfa’da çok önemli faaliyetler yaptı.

Suriye’de Savaşın başlangıcından bu yana İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye’de acil temel ihtiyaç, barınma, sağlık, eğitim, yetim, insani diplomasi alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi.

    Mart 2011 ve Temmuz 2017 tarihleri arasında İHH olarak Suriyeli mültecilere 820.082.233 TL tutarında yardım ulaştırdı.  Suriye’deki çalışmaları 9 koordinasyon merkeziyle devam ediyor. Mart 2011 ile Temmuz 2017 arasında 12 bin TIR’lık insani yardım ulaştırıldı. 150 binden fazla insanın yaşadığı 6 konteyner kent ve 25 çadır kent kuruldu. Reyhanlı’da 990 yetimin yeni evi olması için büyük bir çocuk yaşam merkezi inşa edildi. 2 binden fazla esir ve yaralının serbest bırakılması sağlandı. Bir üniversite ve 29 okul açıldı, 160 binden fazla öğrencinin eğitim ihtiyaçları karşılandı. 683 ambulans ve 25 TIR ilaç gönderildi. Sakat kalanlar için 3 protez merkezi kuruldu(İstanbul-Şanlıurfa ve Hatay’da). 36 su kuyusu, 16 su deposu açıldı. Halen günde 750 bin ekmek üretiliyor, 60 bin kişilik sıcak yemek hazırlanıyor. Her ay 10 binden fazla yetim çocuğa yardım yapılıyor. Kurulan 11 yetim evinde 2 binden fazla yetim kalıyor.Gıda yardımları olarak : 21.350 civarı gıda kolisi, Çocuk maması olarak  45.500 civarı kutu, Hurma olarak  32.500 kg, Ekmek olarak  3.450.000 adet, Bebe Bisküvi olarak  30.000 kutu, Su olarak  35.000 lt, Hazır Yemek olarak  300.000 kişilik, Et olarak : 25.000 kg, Konserve olarak  12.450 kutu yardım yapıldı.Mutfak malzemeleri, mobilya, kışlık vb. yardım olarak 250 bin kişiyi kapsayan 2 milyon 500 bin liralık yardım yapıldı. 600 aileye mobilya, 450 aileye buzdolabı, 380 aileye çamaşır makinası, 360 aileye koltuk-kanepe vs, 90.000 aileye giysi, 40.000 aileye ayakkabı ardımı yapıldığını belirtti. 45 bin kişi kapsayan Eğitim yardımları olarak 2 milyon 100 bin liralık yardım yapıldı. Bu kapsamda, 6 konteyner, 25.000 kitap, 5.000 çanta, 13.000 kırtasiye, 1.500 masa sıra yardımı yapıldığını belirterek; 20 bin kişiyi kapsayan ve 2 milyon 150 bin lira Sağlık yardımları ile  6 göz ameliyatı, 110 protez yardımı, 6800 Antibit (Bit ilacı), 5 işitme cihazı, 3.500 kişiye ilaç yardımı, 260 tekerlekli sandalye, 5.000 hasta bezi dağıtıldı. 400 bin kişi kapsayan ve 1 milyon 550 bin liralık Hijyen yardımları (temizlik, arıtma, hijyen vb.), olarak ise 400.000 Hiyen paketi, 400.000 Çocuk bezi, 750 aileye temizlik seti, 15.000 adet antibit şampuanı, 400 kutu bitsavar sprey ve 1.500 bidon sıvı sabun yardımı yapıldığını, 350bn kişiyi kapsayan 1 milyon 450 liralık Barınma yardımı ile 500 aileye yıllık kira yardımı, 500 aileye kışlık kömür, 300 .000 kişiye battaniye, 450 aileye odun kömür sobası, 1400 aileye elektrikli soba yardımı yapıldığını ve 150 aileyi kapsayan 1 milyon 300 bin liralık yardım ile Mesleki eğitim ( 7 adet kurs), 25 medreseye ayni ve nakdi yardımlar, 60 aile reisine seyyar satıcı arabası, Şehit ailelerine, yetim ailelere, âlimlere, hastalara, dul kadınlara, kayıp ailelere nakdi yardımlar. 500.000 TL , Ev nakil ve taşınma yardımları-150 aile, Taziye ve düğün masrafları yardımları-30.000 tl ve Hasta nakil yardımlar- 250 kişiye - 120.000 TL yardım yapıldı

            İnsani yardım vakfı

İHH İnsani Yardım Vakfı; bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere 1992 yılından bu yana çalışmaktadır. Gönüllü faaliyetlerle başlayan ve 1995 yılında kurumsallaşan bu çalışmalar kısa sürede 5 kıtada 135 ülke ve bölgeye yayılmış ve Türkiye’den tüm dünyaya ulaşan bir hayır köprüsü oldu.İHH İnsani Yardım Vakfı misyonunu gerçekleştirirken tüm dünyada öncelik sırasına göre; Savaş ve savaşın etkisinin sürdüğü bölgelerde, Afet bölgelerinde, Yoksulluk olan ülke ve bölgelerde, faaliyet yürütüyor. Yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hâkim olması için evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmak. İnsanı yardıma muhtaç hâle getiren ve mazlum eden her türlü politika ve faaliyetleri önlemek üzere tüm insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmemesi için gerekli çalışmaları yapmak. Değişen dünyada değişmeyen değerlerin yaşatılmasını sağlamak. İyiliği her zaman her yerde yaşatmak gibi misyonu,  Savaş ve doğal afetlerin sebep olduğu olumsuzluklar giderilerek bireylere ve toplumlara kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için destek olmak. Tüm dünyada yardımlaşma alanında öncülük ederek ülkeler ve kurumlar arasında iş birliğini geliştirip ortak bilinç oluşturmak.Yardıma muhtaç duruma düşmüş toplumların kişi ve kuruluşlarını güçlendirmek. Kriz anında en az zarar için en hızlı ve etkin şekilde bölgeye ulaşmak. Kalıcı projelerle kalıcı çözümler üretmek.Yoksulluğun giderilmesine ve sosyal adaletin sağlanmasına katkı sağlamak gibi vizyonu bulunuyor.Öncü olmak. Toplumlar arasında köprü olmak.Hakem olmak. Mazlumun sesi olmak. Sömürünün olmadığı adil bir dünyanın yeniden inşasına katkıda bulunmak. Emaneti en uygun şekilde kullanmak. Şeffaf olmak. Markayı ya da ismi değil .hizmeti öne çıkarmak. Din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan yardım etmek gibi çalışma ilkeleri bulunuyor.

 

2018/02/2018-02-02-16-36-51.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vatandaşlar, tarihi mekanlara akın etti
Vatandaşlar, tarihi mekanlara akın etti
Şanlıurfa’da seçim startı verildi
Şanlıurfa’da seçim startı verildi