Ağız ve diş bakımı ihmal ediliyor (video)

Ağız ve diş bakımı ihmal ediliyor (video)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Diş Tabibi Bahadır Bülbül ile ağız ve diş bakımı ile ilgili röportaj yaptı.

26 Şubat 2018 - 17:37 - Güncelleme: 28 Şubat 2018 - 13:18

Bülbül; Ağız sağlığı düşünülünce sadece diş etleri ve diş çürükleri akla geliyor ama ağız bakımının önemi yalnızca kendi ağzımız değil, diğer tüm vücut organlarımızı da etkiliyor.

İstatistik olarak bakarsak tabi ki bilinçli hastalarımız var ama yalnızca Şanlıurfa’da değil maalesef ülkemiz de hatta dünyada ağız bakımı önemsenmeyen, ihmal edilen bir konu.

Küçük yaşta aslında diş fırçalama alışkanlığını elde edemememiz, diş fırçalama alışkanlığımız aslında küçük yaşta başlamalı.

Yıllık en az 1 kere diş hekimi kontrolü çünkü sizin ayna da göremediğiniz bazı ince ayrıntıları diş hekimi çok ışık altında ve ya ayna ile küçük bir çürük varsa veya diş eti problemi başlamışsa bunu çözebilecek seviye de erken önlemini almış oluyoruz.

Sizi tanıyabilirmiyiz?

Bahadır BÜLBÜL ,Şanlıurfa’da GAPDENTAL Diş Polikliniğinde çalışıyorum, yaklaşık 6 yıldır bu poliklinikte hizmet ediyoruz, onun öncesinde Bahçelievler’de kendi şahsi kliniğim vardı.

AĞIZ VE DİŞ BAKIMININ ÖNEMİ NEDİR? DİŞ ÇÜRÜKLERİ VÜCUDUN FARKLI BÖLGELERİNİ ETKİLER Mİ?

Ağız sağlığı düşünülünce sadece diş etleri ve diş çürükleri akla geliyor ama ağız bakımının önemi yalnızca kendi ağzımız değil, diğer tüm vücut organlarımızı da etkiliyor. Bir dişte çürük oluştuğu zaman ya da diş etlerinde enfeksiyon oluştuğu zaman bu enfeksiyon ağızda sürekli bulunuyor ve diğer vücut organlarını da etkiliyor. Özellikle kalbimizi etkiliyor kalp rahatsızlıklarında, böbrek rahatsızlıklarında, karaciğer rahatsızlıklarında hatta kanser hastalarında diş iltihabı çok önemli. Ağzımız da bir enfeksiyon odağı olduğu zaman dişimizde gizlenen iltihaplar maalesef başka rahatsızlıklara neden oluyor. O yüzden biz sadece diş bakımını diş çürüğümüz olmasın, dişimiz lekelenmesin gibi düşünmememiz gerekiyor, genel vücut sağlığımızı düşünerek mutlaka ve mutlaka ağız da bir enfeksiyon odağı varsa bunu halletmemiz gerekiyor. Ağız bakımı yaptığımız zaman biz diş üzerinde ki yiyecek artıklarını ortadan kaldırıyoruz. Düzenli bir ağız bakımı yapılmadığı zaman burada mikro organizmalar oluşuyor.  12 saat içerisinde temizleyebiliyoruz ama bunları 12 saat içerisinde temizlemediğimiz bu mikro organizmalar plaklaşıyor, sertleşiyor ve artık 24 saat sonrasında kendi fırçanızla uzaklaştıramayacağınız mikro organizmalar taşlaşma meydana getiriyor bunlara diş taşı veya tartar deniliyor.

BEYİNE SİNYAL GÖNDEREN SİNİRLERİN EN ŞİDDETLİSİ DİŞ AĞRISI DENİLİYOR SİZ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Hem beyine yakınlığı sebebiyle hem de cehennem azaplarından biridir derler ya, diş ağrısı gerçekten çok şiddetli bir ağrıdır dolayısıyla diş ağrısı sinire ulaştığı zaman dayanılmaz dereceye gelebiliyor.

DİŞ ETİ KANAMALARININ NEDENLERİ NELERDİR?

Diş taşlarımız oluştuğu zaman maalesef diş fırçaları ile bunu uzaklaştıramıyoruz ve dolayısıyla diş taşı artık ağız için ve diş eti için yabancı bir madde gibi oluyor. Biz maalesef fırça ile o plakları uzaklaştırabiliyorken taşları uzaklaştırmak için artık profesyonel bir yardım almamız gerekiyor, profesyonel yardımdan kastım, diş hekimini ziyaret etmemiz gerekiyor. Diş hekimine gittiğiniz zaman orada ki diş taşlarının, diş etinin ve dişin arasında ki diş taşlarının uzaklaştırılması detertraj dediğimiz tedavi gerektiriyor ve bunun üzerinden kalan diş taşlarının, pürüzlerin giderilmesi için gerekiyor. Biz normal şartlarda taş oluşumu olmadan düzenli fırçalama yaptığımız zaman bunu ortadan kaldırabiliyoruz, yalnızca böyle bir problem olduğu zaman diş taşı olduğu zaman artık diş eti kanamaları meydana geliyor. Diş kanamaları az önce bahsettiğim gibi aslında bir iltihap göstergesi, sağlıklı diş eti asla kanamaz, bu sağlığına kavuşturursak tekrar diş eti kanamalarını da önlemiş oluruz. Diş taşları belirli seviyelere geldiği zaman diş eti çekilmesi meydana geliyor, maalesef çürük olduğu zaman belirli bir seviyede yine o çürüğü temizleyip çok kötü değilse onu dolgu ile tamamlayabiliyoruz ama diş eti çekilmesinde tamamen geri dönüşümü maalesef söz konusu değil. O yüzden çok ihmal edilmemesi gerekiyor, ufak diş taşları varken temizlenmesi bu olayı iyileşmeyi hızlandırırken maalesef diş taşları uzun süreli kalırsa diş eti çekilmesi meydana gelirse, diş eti çekilmesinin devamında, sonuçta kemik dediğimiz bir yapı üzerinde diş eti sarıyor. Diş eti çekildiği zaman maalesef altında ki kemikte,  dolayısıyla dişimizde hiçbir çürük olmasa dahi diş eti çekilmesine bağlı olarak kemik kaybımızda olduğu için artık dişlerimiz sallanmaya başlıyor. Hatta hastalar geliyor ben dişlerime bakıyorum çürükte yok ama dişlerim sallanıyor diyor, sonra hastanın ağzını açıyoruz ki diş taşlarına bağlı olarak diş çekilmeleri meydana gelmiş dolayısıyla artık kemikte eridiği için dişlerde sallanma meydana geliyor. Dişlerde çürü olmamasına rağmen diş eti hastalıkları yüzünden dişleri kaybedebiliyoruz ve sonrasında protezler, kompleks tedaviler bizi bekliyor.

DİŞ AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR?

Az önce bahsettiğim gibi plaklar oluşuyor 24 saat sonra orada taşlaşıyor, bu tarz yemek artıklarının plaklaşıp artık mikro organizmalar besin odağı haline gelince o diş taşları veya plaklar besin kaynağı oluyor. Ve mikro organizmalar orada çoğalmaya başlıyor ve dişin minesini yemeye başlıyor, dişin minesini harap etmeye başlıyor. Diş minesinde ki harabımız çürük diyoruz, mine seviyesinde olduğu zaman basit dolgularla veya çok yeni başlangıçsa düzgün fırçalamayla bunun ilerlemesini engelleyebiliyoruz. Basit bir çürüğe dolgu yapmayıp artık onun çürüğünü görmeyip o şekilde devam eden bir hastalıkta maalesef o çürük ilerliyor ve dişin minesinin altında ki diğer tabakalara ulaşıyor. Ve dişin mine onun altında ki dentin tabakası, dentin tabakasının altında pulpa dediğimiz kılcal damarların, sinirlerin olduğu bir odacık var, çürük buraya yaklaştıkça ağrı başlıyor. Bazı insanlarda ağrı eşiği yüksek olduğu için bunu başta fark edememeye biliyor o derinleştiği zaman, bazı hastalar ise hemen derinleşir derinleşmez ağrı hissediyor, o hissedemeyen hastalar sinire geldiği zaman hissediyor ve maalesef artık o zaman bir dolgu ile değil, daha kompleks bir işlemle, kanal tedavisiyle sinirleri de temizleyip o şekilde bir dolgu yapıyoruz. Ya da daha da kötüsü enfeksiyon sinirlerde artık içerisine alıyor, iltihaplanma, apse oluşuyor bunları da yine bazen kanal tedavisinde kurtarabiliyoruz.  Ufacık bir çürük ihmal edildiği zaman maalesef büyük çürüklere ve sonrasında diş çekimine neden olabiliyor.

KÜRDAN VE DİŞ İPİ KULLANMAK FAYDALIMIDIR?

Az önce diş eti kanamalarından bahsettik ya, en önemli şey aslında diş fırçalamak sonrasında diş ipi kullanmak ama asla kürdan değil. Diş ipi, iki dişin arasına fırçanın ulaşamadığı bölgeleri temizleyen bir materyal, diş ipinin kullanım şeklide tabi çok önemli, bunu da hastalarımız bizlerden öğrenebilirler veya artık sosyal medyada her türlü reklamsal materyaller var. Diş ipi kullanımının şekli de çok önemli ama kürdan maalesef diş etini tamamen tahriş ediyor, dolayısıyla orada ki kanama odaklarının daha çok arttırıyor ve kürdanla düzgün bir temizlik sağlayamıyoruz. Diş ipi ise iki dişin arasını sıyırarak, diş etine zarar vermeden o birikintileri ortadan kaldırdığı için diş fırçalamanın yanında mutlaka ve mutlaka tavsiye ettiğimiz bir uygulamadır. Kürdan aslında hastalarımıza belki basit gelebiliyor ama dediğim gibi kürdan uygulamasına bağlı olarak maalesef diş eti kaybı yaşanıyor, diş eti çekilmesi meydana geliyor onun yerine kesinlikle ve kesinlikle biz diş ipi kullanımını öneriyoruz.  Dediğim gibi diş ipinin de kullanım şekli çok önemli, diş ipini de yanlış kullanırsanız kürdan mantığında olacaktır o yüzden kullanım şekli çok önemli.

ŞANLIURFA HALKI BU KONULAR DA BİLİNÇLİ Mİ?

İstatistik olarak bakarsak tabi ki bilinçli hastalarımız var ama yalnızca Şanlıurfa’da değil maalesef ülkemiz de hatta dünyada ağız bakımı önemsenmeyen, ihmal edilen bir konu, tabi ki çok düzenli hastalarımız var, kontrollere gelen hastalarımız var. Zaten en az yılda bir mutlaka kontrol istiyoruz, diş hekimi illa dolgu yapacak değil, bir problemi olmasa dahi en azından bir diş hekimine görünmesi ufak bir problem varken problemi çözmesine yardımcı olacak. Şanlıurfa bazında düşünürsek, sonuçta ben özel bir yerde çalışıyorum belki biraz daha bizim hastalarımız bilinçli olabilir ama genel olarak ben diş hastanelerini de biliyorum, devlet hastanelerini de biliyorum maalesef diş problemi Şanlıurfa’mız da çok. Bunun da en büyük sıkıntısı küçük yaşta aslında diş fırçalama alışkanlığını elde edemememiz, diş fırçalama alışkanlığımız aslında küçük yaşta başlamalı. Hatta dişler ağız da görülmeye başladığında bebek yaşta, çocuktan çocuğa, bebekten bebeğe değişiyor ama 6 aydan 1 sene arasında hatta bazen 1 seneyi biraz geçebiliyor, ortalama bir yaşında dişler görünmeye başlıyor. Tabi ki biz bebekten onu fırçalamasını beklemiyoruz ama en azından ebeveynlerin o dişleri korumaları gerekiyor, nasıl koruyor? Biz bebek yaşta ki çocuklar için, hastalar için annelerine söylüyoruz, şekerli bir şeyler yedikten, içtikten sonra bir ıslak tülbentle bebeğin dişlerini silebilirsiniz bu da kesinlikle bir faydadır. Biraz büyüdükten sonra, 2,5 – 3 yaşına geldikten sonra eli diş fırçası tutar duruma geldiği zaman öncelikle biz kendimiz fırçalıyoruz çocukların dişlerini, ona da oyun gibi eline fırçayı veriyoruz ki bir alışkanlık olsun. Çünkü o yaşta alışkanlık edinmediği zaman sonrasında hem çok küçük yaşta çürükler olmaya başlıyor, çok küçük yaşta diş ağrıları meydana geliyor bu sefer bir diş doktoruna geldiği zaman o yaşta çocuğu tedavi etmek zor. Zoru bıraktık çocukta diş hekimi korkusu, fobisi meydana geliyor sonrasında da bu iş ileri ki yaşlarda da yine aynı şekilde devam ediyor. Dolayısıyla küçük yaşta biz çocuğa o fırça alışkanlığını kazandırmamız gerekiyor.  Genel olarak büyüklerde de diş taşları varsa ağız da onları profesyonel yardımla temizletip sonrasında da kendi ağız bakımlarını yapmaları gerekiyor diş fırçalama olsun, diş ipi kullanımı olsun.

BU KONUDA ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELER?

Yıllık en az 1 kere diş hekimi kontrolü çünkü sizin ayna da göremediğiniz bazı ince ayrıntıları diş hekimi çok ışık altında ve ya ayna ile küçük bir çürük varsa veya diş eti problemi başlamışsa bunu çözebilecek seviye de erken önlemini almış oluyoruz. Sonrasında diş fırçalaması, uygun yöntemlerle diş fırçalaması, diş ipi kullanımı, sonrasında beslenme alışkanlığı maalesef eski yıllara oranla facefood yiyecekler çok arttığı için, şekerli yiyecekler çok arttığı için, tatlıda da glikoz şurubu vs. kullanılıyor, bunlar dişlerin kolay çürümesine neden oluyor. Dolayısıyla beslenme alışkanlığı çok önemli, kalsiyum içeren besinlerin fazla tüketilmesi süt gibi, peynir gibi, yoğurt gibi tüketilmesini öneriyoruz, kola gibi asitli içeceklerden uzak durmalarını öneriyoruz. Sonrasında sigara ve alkol kullanımı, maalesef sigara vücudun diğer organlarına yaptığı zarar gibi en basitinden lekelenmeler yapıyor, diş taşlarının oluşumunu arttırıyor, diş etlerinin çekilmesine neden oluyor.  Yine alkol de aynı şekilde, zaten alkolün zararlarını anlatmaya gerek yok ama ağız kanserlerine bile yol açabiliyor, sigara ve alkol kullanımını da bunu tetiklediğini bilip bunların tüketilmemesini sağlamak gerekiyor.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İMAM HÜSEYİN SAVAŞ
    9 ay önce
    Bahadır hocanın mesleki bilgi ve tecrübelerine güveniyoruz... Şanlıurfa kamuoyunu bilgilendirdiği için teşekkür ederiz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversite öğrencilerinden Şanlıurfa’ya gönül köprüsü
Üniversite öğrencilerinden Şanlıurfa’ya gönül köprüsü
Eyyüpoğlu: Çiftçimiz böyle bir maliyeti kaldıramaz
Eyyüpoğlu: Çiftçimiz böyle bir maliyeti kaldıramaz