Ahıska Türklerinin sürgün yılları
  • Reklam

Ahıska Türklerinin sürgün yılları

Urfalı Araştırmacı-Yazar Dr. Tayfun Atmaca’nın Ahıska Türklerinin vatanlarından sürgün edilmelerinin bütün yönleriyle ele alındığı ‘Dut Ağacı’ adlı romanı Yade Kitap’tan çıktı.

17 Kasım 2018 - 15:19

Urfalı Araştırmacı-Yazar Dr. Tayfun Atmaca yaptığı yazılı açıklamada ; 14 Kasım 2018 tarihinde okuyucularla buluşan ‘Dut Ağacı’ kitabında Ahıska Türklerinin sürgün yılları yeni bir romanla ele alındığını belirtti.

Urfalı Araştırmacı-Yazar Dr. Tayfun Atmaca’nın ‘Dut Ağacı’ adlı romanı Yade Kitap’tan çıktı. Ahıska Türklerinin vatanlarından sürgün edilmelerinin bütün yönleriyle ele alındığı roman, 74. Sürgün yıldönümü olan 14 Kasım 2018 tarihinde okuyucularla buluştu.

14 Kasım 1944’te Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde yaşayan on binlerce Ahıskalı Türk’ü "sınır güvenliğini tehdit ettikleri" gerekçesiyle sürgüne maruz bırakılmıştı.

ABD, Türkiye, Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan’da yaşayan Ahıskalı Türklerin sorunları yıllardır sürüyor.

Ahıskalı Türkler, Sovyet topraklarında dört bir tarafa dağılırken, trenlerde günlerce yolculuk etmek zorunda bırakılmıştı. O dönemin acılarını, çilesini simgeleyen o yolculuklar 74 yıl sonra Yazar Tayfun Atmaca’nın Dut Ağacı kitabında tekrar filizleniyor.

Romanda, sürgün yıllarında 7 yaşında olan Şahbender’in Gürcistan’da başlayan hikâyesi; Özbekistan, Azerbaycan ve Kırgızistan da yaşananlarla devam ediyor.

Yade Kitap’tan yeni çıkan Dut Ağacı, Ahıska Türklerinin sürgün dönemlerini içten bir bakışla ele alıyor. Dut Ağacı gibi heybetli, bereketli ve kökleri güçlü bir ağaç ismiyle özdeşleşen romanda, yıllardır yerini, yurdunu, toprağını arayanları Yazar Atmaca, Dut Ağacı’yla anıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Engelli öğrencilerin büyük başarısı
Engelli öğrencilerin büyük başarısı
Süreç, yasalara uygun şekilde yürütülmektedir
Süreç, yasalara uygun şekilde yürütülmektedir