Altın Sıkıntılı Dönemlerin Yatırım Aracıdır
  • Reklam

Altın Sıkıntılı Dönemlerin Yatırım Aracıdır

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Halil Demirkol İle Röportaj Yaptı

22 Mart 2018 - 18:14

Demirkol; Altın, her zaman söylediğimiz gibi güvenli bir imaldir, kaos dönemlerinin, sıkıntılı dönemlerin yatırım aracıdır.

Çok özür dileyerek söylüyorum bu konu bizimde gündemimizde özellikle altının fiyatının çok yükselmesi art niyetli kişileri bu manada sektöre yöneltti, netice itibariyle 1 gram altın 155 TL dolayısıyla hem meslek içinde hem meslek dışında birçok insan özellikle insanları nasıl kandırırım diye bir polemiğin, bir sıkıntının içerisinde girer. Biz de elimizden geldiği kadar hem mesleki olarak hem ahlaki olarak bunlarla mücadele ediyoruz.

Tabi altın bir sektördür. Özellikle hem yatırım sektörü hem takı sektörü dolayısıyla bu konuda art niyetli kişilere müsaade etmemek lazım, müsaade edildiği zaman çok değişik kar marjları ortaya çıkıyor, haksız kazançlar ortaya çıkıyor. İnsanları kandırmak, aldatmak gibi aynı şekilde olaylar meydana geliyor, art niyetli kişiler sadece buradan değil başka illerden gelip özellikle kenar mahallelerde ki kuyumcularımızı hedef alıp sahte altın satmaya başlıyorlar. Biz bununla ilgili kendi aramız da 2 – 3 tane iletişim sistemimiz var, mesaj var, watshaap yolu var, bir de ayrı haberleşme dediğimiz kendi aramızda daha farklı bir şekilde yolumuz var.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Halil Demirkol, 3 ncü dönem de  başkanlığına seçildim.

TEKRAR GÜVEN TAZELEDİNİZ BUNUN HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

5362 sayılı kanunla kurulan Esnaf ve Sanatkârlar odaları 4 yılda bir seçimlerini yenilerler. Nasip oldu biz de 7 Şubat’ ta seçimimizi yeniledik, Elhamdülillah esnafımızın teveccühü ile yeniden bu göreve layık görüldük biz de elimizden geldiğince kendilerine hizmet etmek için var gücümüzle çalışmaya gayret ediyoruz.

ŞANLIURFA KUYUMCULAR ODASI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Şanlıurfa Kuyumcular Odası 1973 yılında kurulmuş, tabi ki başta dernek statüsünde sonra 5362 sayılı Odalar Birliği kanununa göre beraber halkımıza Şanlıurfa’da hizmet etmeye çalışan, yaklaşık 50 civarında atölyesi 230 civarında vitrinci esnafıyla Şanlıurfa’ya, bölgeye veya Türkiye’ye Şanlıurfa’nın ürünlerini tanıtmak adına elinden gelen her türlü gayreti sarf eden. Tabi ki bunun yanında ticareti de ön planda tutarak ama olmazsa olmazımız özellikle mesleğimize saygı duyarak hizmetlerimizi devam ettirmeye çalışıyoruz.

ODANIZA BAĞLI İŞ YERLERİ VE BUNLARIN SAYILARI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

230 tane vitrinci esnafımız var, 50 taneye yakında irili ufaklı atölyecimiz var toplamda 282 civarında üyemiz var. Ama tabi bunun içerisinde vitrinci esnafı olsun, atölyeci esnafı olsun ve dediğim gibi çok büyük çapta da hizmet eden, ufak çapta semtler de Büyükşehir olduktan sonra veya bundan öncesinde semt kuyumcuları da gündeme gelmeye başladı. Şimdi semt kuyumcularımız da halkımıza hizmet etmeye, bölgemize hizmet etmeye çalışıyorlar.

ODANIZIN ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Genel anlamda bizim odamızın en büyük çalışma alanı özellikle ilimiz de üretilen altının ayarını kontrol etmek, vatandaşa daha iyi, daha güvenli hizmet ve daha farkındalık yaratacak hizmetler sunmak için ilimiz de üretilen veya dışarıdan gelen bütün altınları kontrol etmek bizim ana vazifemiz. Sıkıntı oluşunca müdahale etmek, onlara yol göstermek, yol göstermek deyince yanlış anlaşılmasın oda olarak şahsım olarak değil, sıkıntıya düştüklerinde vilayetler, kaymakamlıklar, belediyeler veya birinin banka ile olan yazışmalarını takip etmek. Bunun dışında esnaf eğitimine çok önem veriyoruz özellikle mesleğimiz çok değişik bir meslek dalı, insanlara hizmet etmek, onları memnun etmek ve onlara bir şeyleri beğendirmek amacıyla yaptığımız hizmet olduğu için mesleki eğitime çok önem veriyoruz.  Bu anlamda yılda bir kere zaten toplantı yapıyoruz bütün esnafımızla ama 3 ayda bir birbirimizi bilgilendirmek adına istişare toplantıları yaparak halkımıza nasıl daha iyi hizmet edebiliriz? Onun çaresine, yoluna bakıyoruz.

ALTIN KONUSUNDA VATANDAŞLARIMIZA TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Altın, her zaman söylediğimiz gibi güvenli bir imaldir, kaos dönemlerinin, sıkıntılı dönemlerin yatırım aracıdır. Allah kimseye, hiçbir ülkeye, devlete zeval vermesin, sıkıntı vermesin ama şuan özellikle yanı başımızda savaş var. Belirli bir süre müdahil olmadık ama sonra Fırat Kalkanı harekâtıyla, zeytin dalı harekâtıyla Türkiye’de kendini bu işin içinde buldu. Çünkü netice itibariyle o yerlere terör örgütlerinin yerleşme durumu var, tabi bu bir savaş ama büyük devletlerin savaşı ancak bu şekilde olur. Ordumuzun yaklaşık 8 bin, 10 bin tane personeli bütün… İle başka bir ülkede ama Elhamdülillah ekonomimiz kuvvetli olduğu için bizlere çok fazla etki etmedi ama ben yinede dövizden çok halkımızı altına yönlendirmeye çalışıyoruz. Çünkü altın uluslar arası piyasada itibar gören, zor zamanların veya sıkıntılı dönemlerin yatırım aracıdır diyebilirim.

SAHTE ALTIN SON ZAMANLARDA SIKÇA GÖRÜLMEYE BAŞLADI SİZ BUNUN HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Çok özür dileyerek söylüyorum bu konu bizimde gündemimizde özellikle altının fiyatının çok yükselmesi art niyetli kişileri bu manada sektöre yöneltti, netice itibariyle 1 gram altın 155 TL dolayısıyla hem meslek içinde hem meslek dışında birçok insan özellikle insanları nasıl kandırırım diye bir polemiğin, bir sıkıntının içerisinde girer. Biz de elimizden geldiği kadar hem mesleki olarak hem ahlaki olarak bunlarla mücadele ediyoruz. Tabi bu mücadelemiz de halkı nasıl bilinçlendiririz? Ben burada 1 dakika ile sahte altın nasıl anlaşılır diye anlatamam. Ama özellikle tavsiyem şudur, altınlarını kuyumcudan alsınlar ve aldıkları altına dair ellerinde bir kart, altını ne zaman aldıklarını, hangi gün aldıklarını, fiyatını, gramını yazdırdıktan sonra kendilerinin yapması gereken bu. Allah korusun eğer bir sıkıntı ile karşılaştıkları zaman, sizin sorduğunuz kuyumcular odasının görevi nedir sorusuna burada da ilaveten bir cevap vermek istiyorum, biz o zaman da devreye giriyoruz. Eğer vatandaşımız, yatırımcımız esnaf ile ilgili bir sıkıntısı, talebi, şikâyeti varsa bize bildiriyor, biz her zaman sorunları çözmek konusunda halkımıza da yardımcı oluyoruz. Allah’a çok şükür benim görevli olduğum süre içerisinde hiç kimseyi mağdur etmedik bunu da övünerek söylüyorum çünkü kim gelirse gelsin elinde kartı olduktan sonra velâkin bazen kartta olmayabiliyor, kuyumcunun damgası var onunla kişilerin, yatırımcıların mağduriyetini gidermiş oluyoruz. Dediğimiz gibi tek tavsiyem kuyumcudan almaya dikkat etmeleri ve özellikle eğer kafalarında bir sıkıntı varsa kuyumcular odası kendilerinin emrinde. İstedikleri zaman kontrol ettirebilir, güven konusunda teyit edebilirler ama bu şu demek değil, benim esnafıma güvenim tam, aldığı altını kontrol etsinler manasında değil ama olabilir kafasında bir şüphe kalırsa başımız üstüne biz buradayız her konularında biz emirlerindeyiz vatandaşımızın, yatırımcımızın.

ŞANLIURFA KUYUMCULAR ODASI OLARAK NE GİBİ SORUNLARINIZ VAR?

Tabi altın bir sektördür. Özellikle hem yatırım sektörü hem takı sektörü dolayısıyla bu konuda art niyetli kişilere müsaade etmemek lazım, müsaade edildiği zaman çok değişik kar marjları ortaya çıkıyor, haksız kazançlar ortaya çıkıyor. İnsanları kandırmak, aldatmak gibi aynı şekilde olaylar meydana geliyor, art niyetli kişiler sadece buradan değil başka illerden gelip özellikle kenar mahallelerde ki kuyumcularımızı hedef alıp sahte altın satmaya başlıyorlar. Biz bununla ilgili kendi aramız da 2 – 3 tane iletişim sistemimiz var, mesaj var, watshaap yolu var, bir de ayrı haberleşme dediğimiz kendi aramızda daha farklı bir şekilde yolumuz var. Art niyetli kişiler buraya geliyor mu? Geliyor, aldığımız önlemler sayesinde Allah’a çok şükür Şanlıurfa’da birkaç münferit olay dışında çok sıkıntılı bir duruma düşmedik. İnşallah bundan sonra da düşmeyiz diye düşünüyorum ama dediğim gibi özellikle bütün yatırımcılar buna esnafımızı da dâhil ederek söylemek istiyorum, kuyumculuk ticareti aceleye gelecek al gülüm ver gülüm mantığında değil, bakacak parasını sayacak cebine koyacak, kartını alacak kaç gram olduğunu kuyumcudan teyit ettirip sonra güvenli bir şekilde yoluna gidecek. Böyle fırından ekmek alır gibi veya kasaptan et alır gibi değil, oturacak, konuşacak, iki taraf arasında güven olayı gerçekleşecek ondan sonra.  Buna hem esnafım hem yatırımcı veya müşteri için söylüyorum, yatırım aracı alacak olursanız yine anlayarak, dinleyerek, gramını öğrenerek, takı olarak alacak olursanız üzeriniz de deneyerek veya yanınızda duran biri ile fikir alış verişinde bulunarak. Netice itibariyle altındır takıldıktan sonra geri getirildiği zaman müşteri ile kuyumcu arasında sıkıntılar olabiliyor. Çünkü taktıktan sonra altın yeniliğini kaybediyor, yeniliğini kaybettikten sonra kullanılmış şekilde alım görüyor. Bu defa müşteri, neden ben taktığım küpede, yüzükte zarar ediyorum, düşüncesi oluşuyor. Bunun en önemli sebebi alırken acele etmeden içimize sinerek alırsak bütün problemleri de ortadan kaldırmış oluyoruz.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Öncelikle Şanlıurfa Gazetesine teşekkür ediyorum bu konu hakkında gerçekten çok güzel bir sohbet oldu, tabi ki belirli biz zamanda biz bunları şunları yapıyoruz demek çok doğru değil ama ben şunu iddia ediyorum, biz bütün Urfa’nın, bütün bölgenin, bütün Türkiye’nin Kuyumcular Odası olarak emrindeyiz. Kafalarına takılan ne konu olursa olsun gerek esnafımızla ilgili gerek şahsımızla ilgili gerek bölgeyle ilgili ne konuda olursa olsun biz kendilerinin emirlerindeyiz. Şanlıurfa Kuyumcuklar Odasının gayesi zaten budur, Urfa’nın tanıtımına katkı sağlamak, bölgenin tanıtımına katkı sağlamak, ülkemizin tanıtımına katkı sağlamak bir nebze olsun elimizden geldiği kadar bunları yapmaya çalışıyoruz ama tabi bazen görüş alışverişinde bulunmak istiyoruz. Bizler de her şeyi bilen mantığında insan değiliz, bazen görüşe ihtiyaç duyuyoruz. Tüm esnafımıza ve halkımıza bu konuda hem telkinlere hem eleştirilere hem de tavsiyelere ihtiyacımız olduğunu söyleyerek, sizlere de çok teşekkür ediyorum, yayın hayatınız da başarılar diliyorum.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ediyorum bize bu imkanı verdiğiniz için..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç stepnesine saklanmış 6 adet tabanca ele geçirildi
Araç stepnesine saklanmış 6 adet tabanca ele geçirildi
Bakan Pakdemirli'den AK Parti ve MHP'ye ziyaret
Bakan Pakdemirli'den AK Parti ve MHP'ye ziyaret