Araç takip cihazlarına ilgi artıyor

Araç takip cihazlarına ilgi artıyor

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Araç takip sistemi hakkında Orhan Kandemir ile röportaj yaptı.

30 Kasım 2017 - 18:01 - Güncelleme: 30 Kasım 2017 - 18:07

Kandemir, Hem bilgisayardan izleyebilir hem de cep telefonunun da programı var apple store’den, Google’dan, play store’den programını indirdikten sonra kullanıcı şifresini girecek sisteminde açıktır ve sistem kullanımı çok basit, çok kolay onun eğitimini de veriyoruz.

Araç takip cihazı taktıran kişi faturasını aracın kendinden çıkarıyor. Hiçbir şekilde maliyet gibi değil o bir araç aylık 1000 lira yakıt yakıyorsa araç takip sistemi taktıktan sonra o yakıt 700 liraya düşüyor.

 

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Orhan KANDEMİR Şanlıurfa doğumluyum Filo Türk mobiliz bayiliğini Urfa’ya getiren kuruluşlardan biriyim. Benim 5 yıl saha satış deneyimim vardır, daha önce kurumsallarda da çalıştım. Bu çalışmalarımın nedeni ve bu bayiliği getirmemin amacı hem Urfa’mıza bir katkı olsun, araçları gıda firmaları olsun, toptancı firmalar olsun, rent a car firmalar olsunki günümüz malum rent a car araç kiralayıp Urfa’da dolaşayım derken aracın İstanbul’da çıkıp, Ankara’da çıkıp terör örgütü olayında kullanılmıştır. Bunların önüne geçebilmek için hem araç sahibinin hem şirket sahibinin hem kişinin güvenliği hem çevrenin güvenliği için bu firmayı Türkiye’nin en öncü lider markası Filo Türk’ü Urfa’ya getirdik.

FİLOTÜRK’TE KAÇ ÇEŞİT ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİ VAR?

Bütün araçlara takabiliriz, mesela motorlu bir aracın şuan da kıymeti ortalama 30 – 50 bin civarı motosikletlerin fiyatları var, araç takip maliyeti düşük en azından çalındığı vakit nokta atışı olarak motorun nerede olduğunu, kaç km. yakıt yakmış? Nokta atışı olarak yerini tespit edebilir. Bu sadece motor tutkunları için artı gıda firmalarının servis araçları vardır, servis araçları yükü alıp iş yerinden çıktıktan sonra aracın nerede? Ne yapıyor? Hangi konumda? Rotamın dışında mı? Kaç km yol yapmış? Kimlerle irtibat kurmuş? Bunların ön bilgisini sağlayabilmek için araç takip cihazı takmak zorundalar. Örnek olarak okul taşıtları için şuan Türkiye genelinde şartnamede var zorunludur, İçişleri Bakan’ı da açıklama yapmıştır. Öğrenci servise sabah 7’de bindi ama saat 8 olmuş servis daha okula gitmemiş bunun önüne geçebilmek için artı patronları düşünürsek, hem aracın güveliği, hem şoförün güvenliği hem yolcunun güvenliği hem de kendi yakıt tasarrufu için Filo Türk Mobilizi takmak zorundalar.

FİLOTÜRK’ÜN KAÇ ÇEŞİT PAKETİ VAR?

Paket olarak değil, paket olarak biz de peşin satışta var, 3 operatörden anlaşmamız var.Bizimle iletişime geçerlerse her türlü yardımcı oluruz yeter ki araç takip sistemini kullansınlar, gerekirse biz kendi kârımızdan fedakârlık edip amacımız o hizmetten halkımızın yararlanabilmesidir.

ŞANLIURFA HALKININ İLGİSİ NASIL?

Şuan yoğun ilgi var ama bazı firmalarımız var takmıyor neden takmıyor? Onlarda da maddiyat sıkıntısı veya 3 yıl sonrası için kuşkuya düşen firmalar takma zorunluluğu hissetiyor. Ben şunu demek istiyorum, araç takip cihazı taktıran kişi faturasını aracın kendinden çıkarıyor. Hiçbir şekilde maliyet gibi değil o bir araç aylık 1000 lira yakıt yakıyorsa araç takip sistemi taktıktan sonra o yakıt 700 liraya düşüyor. Ödediği fatura çok cüzi bir miktar ama baktığınız zaman 200 – 250 lira bir araç ay sonu kâra geçmiş olur.

ARAÇ TAKİP SİSTEMİNİ TAKMAK İÇİN NASIL SİSTEM KULLANIYORSUNUZ?
 

Biz zaten kurumsal firmalara verebiliyoruz, şahıs gelse bile şirket unvanı ile açabiliyoruz. Açıldıktan sonra şifre kendi mailine gidiyor hiçbir şekilde kimseyle paylaşamıyor ben bile görmüyorum o şifresini. Kurduktan sonra mesela diyor ki benim aracımın hızı 80 km üzerine çıkmasın şoför çıkmak istese bile kendisine bildirim olarak gelecek. Benim aracım 1 dakika sonra,  Çalışmasın derse 1 dakikayı aşan sürede Süresi kendisine bildirim olarak gelecek. Derse benim aracım bugün toplam 100 km yapacak eğer 100 km aştığı vakit kendisine bildirim olarak gelecek. Hem bilgisayardan izleyebilir hem de cep telefonunun da programı var apple store’den, Google’dan, play store’den programını indirdikten sonra kullanıcı şifresini girecek sisteminde açıktır ve sistem kullanımı çok basit, çok kolay onun eğitimini de veriyoruz. Hem servis hem biz hem müşteri hizmetlerimiz var, 7/24 müşteri hizmetlerimiz çalışıyor. Diğer operatörler gibi değil arayınca 10 – 15 dakika beklemiyorsun en geç 10 sn. içinde bağlanıyorsun.

ŞANLIURFA’DA TEKNİK SERVİSLERİNİZ VARMI?
 

Şanlıurfa’da 2 tane servisimiz var, Şanlıurfa’da referans olarak TEDAŞ’ın ortalama 1300 tane aracı var, Türk Telekom kendi alt yapısında araç takip sistemi yaptığı halde kendi araçlarında Filo Türk kullanıyor, birçoğu rent a car firmaları şuan Filo Türk kullanıyor. Referans olarak Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası’nın para taşımacılığı bütün araçlarının araç takip sistemi şuan da biz de, bizim güvencemizin altındadır.

KULLANAN MÜŞTERİLERİN YORUMLARI NASIL OLUYOR?

En son evren sanayi sitesinde bir firmaya 3 tane bağlattık, bağlattıktan sonra ay sonu yanıma teşekkürle geldi. Ben aylık 1,5 – 2 bin lira yakıt koyarken bu ay 1200 lira koydum dedi. Bu araç 700 lira kâra geçmiş. En azından orada elemanının kontrolünü de yapıyor, satışı da artış göstermiş mesela ortalama 3000 koli satarken o ay 3700 olmuş. Hem Filo Türk araç takip sistemi kullandığı için hem de otomatik kendisi çıkarmış kâra geçmiş artı satışta da patronun yüzünü güldürmüştür.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

 

Araç Takip Sistemi Nedir?

Araç takip sistemi en temel tanımı ile araçların GPS uyduları sayesinde 7 gün 24 saat internete bağlı bir bilgisayar, akıllı telefon, tablet vs. üzerinden takip ve kontrol edilmesini sağlayan sistemlerdir. Araç takip sistemleri ile araçların hızları, izlemiş oldukları rotalar, duraklama yaptıkları yerler, rölanti süreleri gibi çok sayıda bilgi, haritalar üzerinden anlık ve geçmişe dönük olarak izlenebilir, anlık ve geçmişe dönük raporlar ile, kayıt ve kontrol altına alınabilir.

Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemleri temel olarak GPS, GSM/GPRS, sayısal haritalar ve özel yazılımlardan oluşan bir sistem içerisinde çalışmaktadır. Araçlara takılan mobil veri cihazları, GPS uydularından aldıkları iki bilgiyi (Uydu sinyalinin gönderildiği gerçek zaman ve uydunun sinyal gönderildiği anda yörüngedeki konumu) ve bağlı sensörlerden gelen sıcaklık ve benzeri telemetri bilgilerini, GSM/GPRS şebekesi üzerinden kontrol ve iletişim merkezine aktarırlar. Gelen bu bilgiler özel yazılımlar sayesinde derlenir ve sunucular üzerindeki veri bankasına kaydedilir. Kullanıcı tarafında ise özel yazılımlar sayesinde araçlar, internete bağlı bir bilgisayar ve akıllı telefon/tablet ile anlık veya geçmişe dönük olarak izlenebilir, araçlardan gelen bilgiler görülebilir, araçların alarm ve program durumları değiştirilebilir. Bu yapı araç takip sistemlerinin temel çalışma mantığını oluşturur

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa’nın dev projesi hizmete sunuldu
Şanlıurfa’nın dev projesi hizmete sunuldu
Şanlıurfa'da su fiyatlarında indirim
Şanlıurfa'da su fiyatlarında indirim