Av.Nihat Çiftçi ile Büyükşehir’de 3 altın yıl
  • Reklam

Av.Nihat Çiftçi ile Büyükşehir'de 3 altın yıl

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi, Eylül 2015 tarihinden bugün kadar iz bırakan proje ve hizmetlere imza attı.

26 Kasım 2018 - 11:01 - Güncelleme: 26 Kasım 2018 - 12:53

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in Kahramanmaraş’tan milletvekili adayı olması nedeni ile istifa etmesi üzerine Karaköprü Belediye Başkanı iken Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirilen  Av.Nihat Çiftçi’nin Eylül 2015 tarihinden bugün kadar proje ve  hizmetler gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat çiftçi 'nin göreve başladığı Eylül 2015 ayından itidbaren  ; İstihdam için Koordinasyon Merkezi, Semt spor sahaları, Harran mini futbol ve çevre düzenlemesi, okul spor sahaları, prestij caddeleri, GAP Vadisi yüzme havuzları, Konferans salonları, Harran Kültür Merkezi.Tenis dünyası, Siverek Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Siverek Tokdemir Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Birecik Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Suruç Aile Mezazrlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Halfeti Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Hilvan Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Bozova Aile Mezarlığının Bakım ve Onarım Çalışması, Birecik Katı Atık Aktarma İstasyonu, Siverek Katı Atık Aktarma İstasyonu, Ceylanpınar Katı Atık Aktarma İstasyonu, Halfeti Otopark Projesi, Şanlıurfa Merkez Atıksu Arıtma Tesisi, Büyükşehir Bozova Parkı, Büyükşehir Halfeti Parkı, Büyükşehir Hilvan Mesire Alanı, Büyükşehir Akçakale Parkı, Tüm İlçelerde Mezarlıkların Düzenlenmesi, Şanlıurfa Çocuk Oyun Dünyası, Halfeti İskele ve Marina Projesi, Yenice Spor Salonu, Balık Hali ve Manavlar, Çarmelik Camii Restorasyonu, Barutçu Han Restorasyonu, Kale Eteği Projesi,  Tüm İlçelere Prestij Caddeler,  Çelik Köprüler, GAP Vadisi 3. Etap - Tünel Park, GAP Vadisi 2. Etap - Cumhuriyet Parkı, Büyükşehir Yenice Mesire Alanı, Büyükşehir Suruç Parkı, İlçe Hizmet Binaları, İlçe Kültür Merkezleri, Fuar Merkezi, Hilvan Atıksu Arıtma Tesisi, Hilvan İçmesuyu Projesi, Bozova Atıksu Arıtma Tesisi, Siverek Atıksu Arıtma Tesisi, İçme Suyu Projeleri, Çöpten Elektrik Üretimi, Büyükşehir Ceylanpınar Parkı, İlçe Semt Pazarları, Engelliler Koordinasyon Merkezi projeleri tamamlandı.

Diğer projeler ise Karaköprü Kavşağı, Çocuk Trafik Eğitim Parkı, Harran Otogar, GAP vadisi, Piazza Köprülü Kavşak, Hilvan Kütüphane, Gap Vadisi Çevre Düzenleme Ve Kaldırım Yapım İşi, İlçe Semt Pazarları, Narlıdere Kavşağı, 11 Nisan Külliyesi, Siverek Vadi Park, Bozova Katı Atık Aktarma İstasyonu, GAP Vadisi 4. Etap, İlçelerde Kanalizasyon Çalışmaları, Siverek İçmesuyu Projesi, Büyükşehir Birecik Parkı, İlçelere Spor Sahaları Yapımı, Kızılkoyun Projesi, Bilim Merkezi, Şutim Spor Kompleksi, Troleybüs Projesi’den oluştu.

Planlanan projeler ise Hayvan Borsası, Çanakale ve 11 Nisan Müzesi, Siverek Kütüphane Binası, Karşıyaka Kadın Destek Merkezi, Peygamberler Panaroma Müzesi, Toki Kapalı Güreş Ve Tekvando, Semt İtfaiye Binası, Hilvan İtfaiye Binası, Birecik İtfaiye Binası, İlçe Semt Pazarları, İlçelerde Mezbaha ve Kesimhane Projeleri, Siverek Hayvan Barınağı, Yeni Hayvan Barınağı ve Hastanesi, İlçe Çöp Aktarma İstasyonları, Siverek Selimpınar Vadisi Projesi, Siverek Selimpınar Vadisi Projesi, Karaköprü Maşuk Çevre Düzenlemesi, Büyükşehir Akçakale Mesire Alanı, İlçe Otogarları projesi oldu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığının bazı faaliyet ve çalışmaları ise, Gıda Bankası, 15 yaş altı yetim, dul, kimsesiz yaşlı, aile reisi kronik hastalık veya kaza sonucu işgücünü kaybetmiş olanlar, nüfusu yüksek geliri yok denecek kadar az olanlara ve yardıma muhtaç asker ailelerine gıda yardımı yapılıyor.

Belediye, ayrıca il genelinde 925 çölyak hastasına aylık düzenli olarak 5 kğ gulutensiz un yardımı yapmaktadır. Ayrıca 70 fenilketonür hastalarına da her ay düzenli olarak 5 kğ un yardımı yapılıyor. Un yardımından faydalanmak için hastaların hastane raporlarını getirmeleri gerekli ve yeterli oluyor ve hastalar unlarını GiYİM MAĞAZASI şubesinden temin ediyor.

Güzel Evim Projesi ile İhtiyaç sahibi vatandaşların evdeki eksikliklerinin giderilmesi için ve yaşanabilir bir ev ortamı oluşturmak için, belediyemiz tarafından bakım ve onarım yapılıyor..

Hoşgeldin Bebek Projesi ile İlk defa bebek sahibi olan ihtiyaç sahibi vatandaşların bebeklerinin, kişisel bakım ve giyim malzemelerinin bulunduğu bebek seti veriliyor.

2018 yılında hizmete sunulan Giyim Mağazası’ndan bugüne kadar 31.500 ihtiyaç sahibi vatandaşa, 6.300 aileye 126.000 parça kıyafet, 14.970 adet ayakkabı dağıtıldı..

Çorba Evleri; Şanılurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü’ne ait 12 çorba evi bulunmaktadır. Ayrıca 2 tanesi şehir merkezinde, 2 tanesi Siverek ve 1 tanesi de Viranşehir ilçelerinde olmak üzere toplamda 5 tane çorba çeşmesi bulunuyor.

Taziye evleri, Şanlıurfa'nın Haleplibahçe ve Bağlarbaşı semtinde 2 adet taziye evi bulunuyor. Bağlarbaşı'ndaki Çorba Evinin üstü Taziye Evi olarak kullanılıyor.

Mikro Kredi ile Şanlıurfa Şubesi (2008) Siverek Şubesi (2008) Viranşehir (2009) Mikro finans Şubeleri bu tarihte resmi olarak faaliyete geçmiştir. Yaklaşık 9 yıldır faaliyette bulunan Mikro finans Programı’nın 1150 üyesi bulunuyor.. Toplamda 25 391 773,22 TL’lik kredi sağlandı. Projenin faaliyette olduğu bu süreç içerisinde geri ödeme oranı yüz % 100 oldu. 

188 Alo Cenaze hizmetleri 2009 yılında kuruldu. Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yaşayan vatandaşlara 8 cenaze aracıyla haftanın 24  saat Şanlıurfa ve Türkiye’nin her tarafına gerek uçakla gerek karayoluyla ücretsiz cenaze nakli sağlanıyor. 

Büyükşehir Belediyesi; kültür sanat kurslarını, restorasyonunu tamamlayarak yeni bir görünüme kavuşan Bedendibi surlarında faaliyete geçirerek,  planlanan Kültür Sanat Sokağı içindeki kurs merkezimizde hizmete sunmaya başladı.. Sanat ve meslek kurslarımız toplamda 11 adet olup  Aralık 2016 itibariyle faaliyete geçti.

Engelli vatandaşların çağdaş, modern toplum hayatına katılımlarını kolaylaştırmak, toplumsal fırsatlardan eşit bir şekilde faydalanmalarını sağlamak için engelli vatandaşlara ve ailelerine; koruma-kollama, destekleme bilgilendirme, yönlendirme, sosyal ve psikolojik yardım hizmetleri sunmak amacıyla kuruldu.

Unutulmaya yüz tutmuş ve gençleri meslek sahibi yapılmak için açılan Bakır rölyef sanatı, Deri Sanat Atölyesi, El Sanatları Atölyesi, Refleksoloji, Bilgisayar Kursu, Otizim Terapi Uygulamaları, Resim ve Karakalem Kursu, Resim ve Karakalem Kursu, Ebru Sanat Kursu, İşaret Dili Kur'an-ı Kerim Kursu, Tiyatro Kursu, Engelli Halk Oyunları, Görme Engelliler Kur'an Kursu, Giyim Üretim Teknolojileri Atölyesi, Engelli Spor, Ahşap Atölyesindeki kurslara katılan kursiyerler meslek öğrenerek meslek sahibi oluyorlar.

Gençlerin vakitlerini spor yaparak değerlendirmelerinin yanı sıra yetenekli sporcuların keşfedilip, geleceğin yıldız adayları haline getirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, 5 spor salonu, 3 gençlik merkezi ve 2 spor tesisiyle birlikte 17 branşta kurs veriyor. Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 234 sporcu adayına vermiş olduğu  Güreş, Judo, Taekvando, Karate, Muay Thai, Basketbol, Voleybol, Kort Tenisi, Masa Tenisi, Hentbool, Atletizm, Yüzme, Fitness, Badminton ve Futbol kurslarıyla Çocuk ve gençlerin boş vakitlerini verimli kullanmalarına imkan sağlıyor.

Kent merkezindeki kadınların yaşam koşulları ve sosyal statülerinin iyileştirilmesi amacıyla açılan Topdağı Kadın Destek Merkezi, Hayati Harrani Kadın Destek Merkezi, Ahmet Yesevi Kadın Destek Merkezi, Toki Kadın Destek Merkezi, Süleymaniye Meslek Edindirme Merkezinde Giyim Kursu, El Sanatları Kursu, Nakış Kursu, Resim Kursu, Bilgisayar Kursu, Kuranı Kerim Kursu, Okuma Yazma Kursu, Kreş, Kuaför Kursu ve Spor Kursundan istifade ediyorlar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edilerek 07.02.2017 tarihinde, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelliler koordinasyon merkezi bünyesinde kurulan YADES (yeşeren çınarlar) projesinin ilk amaçlarından birisi olan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükselterek daha sağlıklı, huzurlu ve kaliteli bir yaşam sürmeleri hedeflendi.. Bu hedef doğrultusunda ilgili vatandaşların için, birimimiz tarafından çeşitli hizmetler ve etkinlikler geliştirildi. Birimimizde 9 saha personeli, kursiyerler için 1 kurs öğreticisi ve 2 idari destek personeli olarak toplamda 12 personel görev alıyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kanserde erken tanıya dikkat çekebilmek için Gezici Kanser Tarama Aracı ile il genelindeki tüm kırsal bölgelere ulaşmak için çalışmalarına devam ediyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Birimi tarafından 2017 yılı içerisinde 3.124 hayvanın kısırlaştırma işlemi yapıldı. 3.718 hayvanın aşı ve tedavileri yapıldı. 1.100 hayvan sahiplendirildi. Ev ve süs hayvanları satanlara eğitim verildi.

Güneş enerjisi projeleri, Siverek başta olmak üzere ömürü 50 yıldan fazla olan beton yolu uygulaması başlatması ile dikkatlari çeken bazı projler olarak görüldü. Şanılurfa Büyükşehir Belediye başkanlığı 49 ayrı güzergaha hizmet vermesinin yanı sıra ilçelerde de aynı uygulamalarını Şanlıurfalılarla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, son olarak aldığı Tur Editör Projesi Ödülü ile ödül sayısını 6'ya çıkarmış oldu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ulaşım alanında daha önce de  'Toplu Taşımada En iyi Proje ve Uygulama', ' En İyi Teknoloji Uygulama Ödülü', 'En iyi Hizmet Kalitesi Dalı', 'En İyi Altyapı ve Yatırım Ödülü' ve 'Erişilebilirlik Ödülü' ne layık görülmüştü.

Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa'nın gerek ekonomik gerekse sosyal bakımından gelişmesi için 30 maddelik Yerelde Kalkınma Modelini hayata geçirdi.Bu proje ile Gıda OSB’lerde Fıstık, İsot, Urfa yağı, Peynir, Karacadağ Pirinci, Buğday ve Kırmızı Mercimek gibi değerli olan ürünlerimizi markalaştırıp tüketici ile buluşturma noktasında harekete geçilmesi planlandı.

İsot festivali, müzik festivali, kitap fuarı, ulaşım zirvesi gibi projelerle turizme büyük katkıları oldu. Şanlıurfa’ya gelen sayısında büyük artış oldu.

2018/11/2018-11-24-19-10-50.jpg
2018/11/2018-11-24-19-10-51.jpg
2018/11/2018-11-24-19-10-52.jpg
2018/11/2018-11-24-19-10-54.jpg
2018/11/2018-11-25-14-24-12.jpg
2018/11/2018-11-25-14-27-25.jpg
Kaynak: özel Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MÜSİAD Şanlıurfa istişare toplantısı
MÜSİAD Şanlıurfa istişare toplantısı
Şanlıurfalı ustalar Bursa yolcusu
Şanlıurfalı ustalar Bursa yolcusu