B-FİT Urfalı Kadınların Spora Bakış Açısını Değiştirdi
  • Reklam

B-FİT Urfalı Kadınların Spora Bakış Açısını Değiştirdi

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Bayanlara Yönelik B-Fit İşletmecisi Songül Alagöz İle Röportaj Yaptı.

29 Mart 2018 - 18:44 - Güncelleme: 29 Mart 2018 - 18:49

ALAGÖZ; Kadınların spora bakış açısı olarak ilk iki yıl fazla rağbet yoktu, ancak son iki yıldır kadınların spora bakış açısı tamamen değişti. Değişmesinin sebebi ise, kadınların spor yapabilmeleri için alan kurabilmek çok önemli.

Spor olarak da kişiye sevdirip yaşam kalitesini arttırmak için bütün kadınlara tavsiyem sporu yalnızca kilo vermek için değil yaşam kalitesini arttırmak için yapmalarıdır.

Biz B-FİT olarak kadınlara çok iyi hizmet veriyoruz, kadınlara haftanın 6 günü her yarım saatte bir, hoca eşliğin de seans imkânı sağlıyoruz, sabah 08.30’da başlayıp akşam 21.00’a kadar sistemimiz devam ediyor. Her yarım saatte bir seanslarımız oluyor ve kadınlar buraya gelirken hiçbir stres yaşamıyorlar, diğer spor salonların da genel de haftanın 3 günü belirli saatler de kadınlar spor yapabiliyorken burada haftanın 6 günü sabah 08.30’da başlayıp akşam 21.00’a kadar yarım saatte bir spor yapılıyor

 

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Songül ALAGÖZ, 4 yıldır B-FİT’i işletiyorum

ŞANLIURFA’DA KADINLARIN SPORA BAKIŞ AÇISI NASIL?

Açıkçası kadınların spora bakış açısı olarak ilk iki yıl fazla rağbet yoktu, ancak son iki yıldır kadınların spora bakış açısı tamamen değişti. Değişmesinin sebebi ise, kadınların spor yapabilmeleri için alan kurabilmek çok önemli. Çünkü Şanlıurfa muhafazakâr bir kesim olduğu için kadınların yaşam alanlarının çok düzgün ve muhafazalı olması gerekiyor. Bu olanak sağlandığı sürece kadınların spora bakış açısı gerçekten kaçınılmaz bir olay oluyor. O yüzden benim herkese tavsiyem gerçekten belediyeler olarak, bizler olarak bu alanları tamamen çoğaltıp bu algıyı kadınlara yerleştirebilmek ve gerçekten sporu kişiye sevdirebilmek. Spor olarak da kişiye sevdirip yaşam kalitesini arttırmak için bütün kadınlara tavsiyem sporu yalnızca kilo vermek için değil yaşam kalitesini arttırmak için yapmalarıdır.

ŞANLIURFALI KADINLARIN SPOR YAPMAYA İLGİSİ NASIL?

Kadınlar biraz daha farkına vardılar, yaşam kalitesini arttırmak için sporun gerekli olduğunu anladılar. Biz de bu algıyı oluşturduk buna kendim de seviniyorum, çevremde ki arkadaşlarım, tanıdıklarım vs. birçok kişiye sporu sevdirdim. Algı olarak sporun sağlık için gerekli olduğunu Şanlıurfalı kadınlar artık biliyorlar.

SPOR DENİLİNCE ERKEKLERİN YAPTIĞI FITNESS AKLA GELİYOR SİZCE ŞANLIURFA’DA BU ALGI NASIL?

Erkekler açısından baktığımız zaman, erkekler vücut geliştirme olarak sporu yapıp ilerliyorlar ama kadınlar da bu algı yok, kadınlar şuan fit bir görünüm kazanmak için spor yapıyorlar. Ama şu algıyı da oluşturmak gerekiyor kadınlara, evet fit olmak çok önemli, çok kilolu iken o kiloyu verip sonrasında kişinin sağlığının güzel bir şekilde devam ettirebilmesi için o algıyı verebilmek gerekiyor, o olayı vücudun fit görünmesi olarak değil, kişinin sağlığını devam ettirebilmesi için bu algıyla devam etmek gerekiyor.

SİZDE HANGİ SPOR TÜRLERİ MEVCUT?

Biz B-FİT olarak kadınlara çok iyi hizmet veriyoruz, kadınlara haftanın 6 günü her yarım saatte bir, hoca eşliğin de seans imkânı sağlıyoruz, sabah 08.30’da başlayıp akşam 21.00’a kadar sistemimiz devam ediyor. Her yarım saatte bir seanslarımız oluyor ve kadınlar buraya gelirken hiçbir stres yaşamıyorlar, diğer spor salonların da genel de haftanın 3 günü belirli saatler de kadınlar spor yapabiliyorken burada haftanın 6 günü sabah 08.30’da başlayıp akşam 21.00’a kadar yarım saatte bir spor yapılıyor, o yüzden bu imkânı sağladığımız için ayrıca avantajımız var. En çok rağbet gören spor türümüz ise cardio, genel de cardio yapılıyor ve biz buraya kişi geldiği zaman, kişinin vücut analizini alıp, yağ oranına bakıp kişinin yüzde 30 ila 35 oranın da yağ oranı varsa ilk olarak cardio yapması gerektiğini söylüyoruz. Burada ağırlıklı olarak yapılan cardio için haftanın 6 günü hizmet veriyoruz ayrıca plates haftanın 3 günü ve haftanın iki günü ise zumba olup çeşitli spor dallarımız mevcut. Biz sadece kadına yönelik spor veriyoruz, çünkü erkeğin yaptığı spor çok daha farklı, kadının yaptığı sporlar B-FİT olarak biz de çok daha farklı ve burada da sadece kadınlara hizmet verdiğimiz için biz cardio, plates ve zumba hizmetini veriyoruz. Cardio bildiğimiz B-FİT cardio spor, plates ise haftanın 3 günü olarak sıkılaştırma ve zumba da aynı şekilde.

ŞANLIURFA’DA BÖYLE BİR YERİ DEVAM EDİP İŞLETMEK AKLINIZA NEREDEN GELDİ?

Ben 2013 yılında buraya üye olarak başladım, bir aylık üyelik yaptım ve üyeliğim sonunda ilk 10 gün bana şöyle bir şey kattığını gördüm, benim gerçekten ağrılarım vardı, buraya başladığım da 92 kiloydum ve birçok spor salonunu denemiştim, birçok yoldan geçmiştim hiçbir şekilde sonuç alamamıştım. Buraya başladığım zaman da yine aynı şekilde, aynı olumsuz düşüncelerle başladım ve ilk 10 gün ağrılarımın azaldığının, kendimi çok daha güzel hissettiğimi ve yeni arkadaşlıklar kurduğumun farkına vardım. Açıkçası burası beni sosyalleştirdi, bir aylık üyelikten sonra biraz daha uzatayım dedim sonra bir yıllık üyelik aldım ve bir yıllık üyeliğin karşısında ilk 6 ay 13 kilo verdim. Sonrasında bu durum 1 yıla kadar 32 kiloya tekabül etti, 32 kiloyu verdikten sonra burada farklı bir şey oldu, kendime karşı güvenim arttı, daha sağlam bastım, daha güzel arkadaşlıklar kurmaya başladım ve o sırada burası devrolunuyordu. Bende ‘Burası neden kapansın ki? Burayı benim işletmem lazım‘ diye düşündüm, İstanbul’dan birçok eğitim aldım, birçok B-FİT ile görüştüm bu işin sistemi, kuralı nedir diye istişareler ettim. Buraya ilk önce ortak olarak girdim sonrasında da zaten tamamen devraldım ve 4 yıldır burayı işletiyorum, iyi ki de almışım, iyi ki de birçok kadına bu hizmeti veriyorum, iyi ki birçok kadın da aynen benim gibi zayıflayıp burada mutlu şekilde halen devam ediyorlar. Benim bütün kadınlara tavsiyem, her kadın her şeyi başarabilir yeter ki istikralı olsunlar, yeter ki ne istediklerini bilsinler, ne istediklerini bilip o yolda doğru bir şekilde devam etsinler.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Dediğim gibi bütün kadınlar ayakları üzerinde durup her şeyi yapabilirler, şunu da eklemek istiyorum, spor sadece kilo vermek için etkili olmayabilir, tek başına spor ile de her zaman sonuç alınmayabilir ve tek başına beslenme programı olarak da kişi bir yerde tıkanabilir. Bu ikisini aynı anda alması gerekiyor, bende iki yıldır diyetisyen ile çalışıyorum, böyle yapılırsa kişi kilo verirken aynı şekilde doğru beslenmeyi de öğrenmiş olacak.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BEN TEŞEKKÜR EDERİM BİZE BU İMKÂNI VERDİĞİNİZ İÇİN.

 

Spor ile diyet birlikte olursa daha güzel ilerliyoruz

Diyetisyen Emel Arıkan;  spor ile diyet birlikte olursa daha güzel ilerliyoruz. Çünkü beslenme ile diyet illa ikisi de bir yerde tıkanıyor aynı zaman da kilo verme sürecinde yağ kaybı üzerin de duruyorum. Ama onun dışında kas kaybı da yaşanıyor,

Ben diyetisyen Emel ARIKAN Şanlıurfalıyım, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Urfa’da aldım daha sonra lisans eğitimimi beslenme ve diyetetik üzerine İstanbul’da aldım, 2 yıldır B-FİT’te hizmet veriyoruz. Üyelerimiz üzerinde Genel de beslenme üzerine, sadece diyet tercih edenler de var, spor ve diyeti birlikte kullananlar da var fakat benim gördüğüm kadarıyla spor ile diyet birlikte olursa daha güzel ilerliyoruz. Çünkü beslenme ile diyet illa ikisi de bir yerde tıkanıyor aynı zaman da kilo verme sürecinde yağ kaybı üzerin de duruyorum. Ama onun dışında kas kaybı da yaşanıyor, bunu önlemek için genellikle sporla birlikte yapılmasını öneriyoruz. Spordan doğru bir verim alınabilmesi için spor öncesi ve sonrası yediklerimize çok dikkat etmemiz gerekiyor, tabi gün içerisinde de çok dikkat etmek gerekiyor. Spordan 1 – 2 saat önce ana yemek olayını bitirmemiz gerekiyor, ana yemeğin içeriği protein ve karbonhidrat içermeli ki spor yaparken enerji sarf ettiğimiz de halden düşmememiz gerekiyor, spordan çıktıktan sonra 45 dakika içerisinde de İçeriği yine protein ve karbonhidrat olmalı. Örnek verecek olursak, bir bardak kefil olabilir, bir bardak yağsız süt olabilir, bir kâse yoğurt olabilir, 1 – 2 dilim peynir eşliğin de tam buğday kepek ekmeği olabilir ve maden suyu olabilir. Bu şekilde spor öncesi ve sonrası beslenmeyi doğru kullanırsak hem yağ kaybı sağlanır aynı zaman da kas kazancı olur ve spordan verimli şekilde sonuç almış oluruz.dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç stepnesine saklanmış 6 adet tabanca ele geçirildi
Araç stepnesine saklanmış 6 adet tabanca ele geçirildi
Bakan Pakdemirli'den AK Parti ve MHP'ye ziyaret
Bakan Pakdemirli'den AK Parti ve MHP'ye ziyaret