Bal şifadır ancak Sahte bal zehirdir - Video Haber

Bal şifadır ancak Sahte bal zehirdir - Video Haber

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Şanlıurfa’da yıllardır Türkiye'nin farklı bölgelerinde seyyar arıcılık yapan Ahmet Demirkol ile röportaj yaptı.

20 Ağustos 2017 - 17:44 - Güncelleme: 24 Ağustos 2017 - 09:41

Demirkol; bal kendi insanın boğazında bir tat bırakır, hafiften gıdıklar boğazı fakat sahte ballar da su gibidir.

Dünyanın 4 bir tarafında yapıyorlar, sahte balları ucuz fiyata alıyorlar. Bizim vatandaşımız da bilmiyor, bilen de galiba ucuz diye alıyor ama sahte ballar insana zarar verir

Sizi tanıyabsilirmiyiz?

İbrahim Halil Demirkol, arıcı Ahmet Demirkolun oğlu bizim mesleğimiz atadan, dededen arıcılık olmak üzere Şanlıurfa’nın Haşimiye meydanında dükkânımız bulunmaktadır. Arılarımızın balını kendimiz üretip, kendimiz pazarlamasını yapıyoruz.

Bal çeşitlerine örnek verirmisiniz?

Bal çeşitleri çoktur bizim buralar da sütleğen bal diye bir bal vardır. Bal dediğimiz, bitki dalını kırınca içine su takar onun balı da çok kaliteli bir baldır, tüm derde devadır… Dünyada 1 numaralı bal diyebiliriz. Hem kokusu, hem tadı 1. sınıftır.

Balların üretimi nereden oluyor?

Biz gezginci arıcıyız Kayseri Pınarbaşı’na götürürüz, Elazığ’a götürürüz, Muş bölgesine götürürüz, Muğla tarafına götürürüz, Tarsus’a götürürüz mesela kışın.

Günde ne kadar bal tüketilmesi gerekir?

Aşağı yukarı bir insanın tüketmesi gereken bal miktarı 2 yemek kaşığı olsa her derde devadır. Balın ölüm hariç bin bir derde devası vardır şifadır 

Nasıl muhafaza etmek gerekir?

En başta balın çoğu insanların bilmediği bir şey var, bal dolapta kesinlikle kalmaz, bal olsun, pekmez olsun, zeytinyağı olsun, sadeyağ yani tereyağı dediğimiz bunlar dolaba girince bozulur. Bal soğuğu görünce kristalleşme yapar tereyağını anımsatır beyaz olur bu da balın kaliteli olduğunu ortaya çıkarır. Diğer sahte ballar glikoz, şeker gibi yapılan ballar kesinlikle donma yapmaz, onlar olduğu gibi kalırlar hiçbir sıkıntı yapmaz, yalnız iyi bal donar.

Balın ne gibi faydaları var?

Bal başlı başına şifadır, Ayeti kerime’de geçer ölüm hariç bin bir derde devası vardır, vücut direncini arttırtmak için günlük kaybettiğimiz enerjiyi yerine getirmek için mucize bir ilaçtır.

Gerçek bal ile sahte balı nasıl ayırt edebiliriz?

İnsanın Allah tarafından bir laboratuarı vardır o da kendi damağı boğazı, bal kendi insanın boğazında bir tat bırakır, hafiften gıdıklar boğazı fakat sahte ballar da su gibidir hiçbir tat bırakmaz mesela ne bir koku bırakır ne de bir reha bırakır.

Sahte balın ne gibi zararları vardır?

Sahte bal bir nevi zehirdir, glikoz, fabrika malları bir nevi zehirdir insanı ölümcül hastalığa kadar götürür, insana şifa yerine zehir verir, bal şifadır ama zehir olur.

Reklâmlar da çıkan ucuz ballar hakkına neler söyleyeceksiniz?

Bütün vatandaşımız da biliyor ki bal o kadar ayağa düşmedi, bal kaliteli bir üründür, kaliteli bir maddedir, kaliteli bir yiyecektir, kaliteli bir gıdadır. Fakat bu balları maalesef dünyanın 4 bir tarafında yapıyorlar, sahte balları ucuz fiyata alıyorlar. Bizim vatandaşımız da bilmiyor, bilen de galiba ucuz diye alıyor ama sahte ballar insana zarar verir. En iyi bal şuan da 35 – 40 liranın altında olmaz. Onların altında olan ballar zaten glikoz ve şekerdir.

Bal fiyatları hakkında bilgi verirmisiniz?

Kendi adımıza konuşalım biz üretimini yaptığımız için yani üretici olduğumuz için, pazarlamacı olduğumuz için iyi ballar, yayla balları 35 liradan başlıyor kalitelisi, 70 liraya kadar çıkıyor. Bunun içerisin de kestane balı var, kestane balı 120 ila 125 arası değişiyor.

Seyyar satıcılar da satılan ballar ne kadar sağlıklı?

Bunun hakkında ben vatandaşımızı uyarıyorum kendileri de biliyor ki, kaliteli bal o kadar ucuz fiyata olmaz. Arıcı bilmediğiniz kişiden, arıcı olmayan kişiden bal almayın çünkü fayda yerine zarar verir yazık.

Bal alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bal alırken ilk olarak her taraftan alınmaması gerekir, özellikle ucuz ballara halkımızın rağbet etmemesini tavsiye ediyorum, ucuz ballar bal değildir, toz ve şekerdir. Ucuz bal dediğim bu şekilde mesela çoğu kişinin şuan da yaptığı vicdansızlar var ucuz balı pahalı fiyata satıyorlar. Vatandaşımız da diyor ki bu kaliteli baldır, hâlbuki öyle bir şey yoktur en iyisi güvenilir, tanıdığı yerden almalarını tavsiye ederim.

ARICILIK

Arıcılık, ülkemizde yaygın olarak yapılan, kimileri için ana gelir kaynağı olurken kimileri içinde ek gelir kaynağı olan, üretilen organik balın kalitesine göre kazancı yüksek olan bir iş koludur.

Dünyada 56 milyon dolayında bulunan arı kovanından yılda 1.5 milyon ton bal üretiliyor. 65 milyon kovan ile Çin dünyanın en çok arı kovanına sahip ülkesi konumunda. Çin'de yılda 450 bin ton bal üretiliyor. Ekolojik yapısı gereği, Türkiye'nin her yerinde arıcılık yapılabiliyor. Ege, Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri gerek kovan varlığı gerekse üretim payı bakımından arıcılık için en önemli bölgeler arasında yer alıyor. Türkiye bal üretiminin yaklaşık yarısı bu üç bölgemizde gerçekleştiriliyor. Bal üreten il sıralamasına bakıldığında ise, Muğla, Ordu, Adana, Aydın, Sivas, Antalya, İzmir, İçel, Erzincan ve Samsun Türkiye balının yarısını üretiyor.

Hangi çiçeğin balı ne anlama geliyor?

Menekşe çiçeği balı: Ketum, gizli, saklı aşkı anlatır. Uzaktan masum ve temiz aşk anlamı da taşır.

Kırmızı gül balı: Ateşli ve tutkulu aşkı anlatır.

Beyaz akasya balı: ‘Bizimki temiz, arkadaşça bir sevgi' anlamı taşır.

Kırmızı akasya balı: ‘Seni beğenmeye başladım. İlgi alanımdasın' anlamı taşır.

Açelya balı: Nefsine hakim olanların aşkını anlatır.

Elma çiçeği balı: Halk arasında şeytana uyanların aşkını anlatır.

Mor leylak balı: İlk görüşte aşık olanları anlatır.

Çam balı: Sevgisini özenle koruyanların aşklarını ifade eden bir anlamı vardır.

Portakal çiçeği balı: Karşılıklı sevgi ve aşkı anlatır.

Erik çiçeği balı: Ölünceye kadar aşkına ve sözüne sadık kalanları anlatır.

Gelincik balı: Aşktan aradığını bulamayanarı anlatır.

Defne balı: Gösterişi, görkemliliği ve haşmetli görünmeyi sevenleri anlatır.

Şeftali çiçeği balı: Aşka teslim olanları, artık seninim diyenleri anlatan baldır.

Kekik balı: Tutkulu, her gün kendini yenileyen ve hayata küsmeyen, kendini genç hissedenleri anlatır.

Ayçiçeği balı: Taparcasına birbirlerini seven aşıkları anlatır.

2017/08/9950309.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırsal yollar karayolları standarlarına getiriliyor
Kırsal yollar karayolları standarlarına getiriliyor
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti