Beyazgül Urfalıları 11 Nisan etkinliklerine davet etti
  • Reklam

Beyazgül Urfalıları 11 Nisan etkinliklerine davet etti

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül 11 Nisan etkinlikleri ile ilgili basın kuruluşlarının temsilci ve sahipleri ile bir araya geldi.

09 Nisan 2019 - 19:13 - Güncelleme: 09 Nisan 2019 - 19:32

Basın toplantısına AK Parti il Başkanı Bahattin Yıldız, Karaköprü Belediye Başkanı Metin baydilli, Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, büyükşehir belediye Başkanlığı genel sekreter Yardımcısı Emin özçınar ile Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler, Sabah Gazetesi muhabiri Mehmet Yıldırım, Değişim gazetesi sahibi Mahmut kakız, Damga gazetesi sahibi Mehmet ağaslan,İHA temsilcisi sinasi inan, Duru Haber müdürü Fatma kırmızı, olay gazetesi sahibi celal çiftçi, Yeni urfa gazetesi sahibi Mehmet Canbek, GAP Gündemi gazetesi sahibi Veysel Polat, Urfanatik Gazetesi sahibi Tahir Gülebak,gazetelerin sahipleri,yerel ve yaygın basın kuruluşlarının temsilcileri ile köşe yazarları katıldı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 11 Nisan Urfa'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu programlarını konu alan basın açıklamasında tüm Şanlıurfa halkını etkinliklere davet etti.  Beyazgül, "Birlik ve beraberliğimizin örneği 11 Nisan'ı her zaman olduğu gibi yine halkımızla coşku içerisinde kutlayacağız" dedi.

Şanlıurfa, 11 Nisan coşkusuna hazırlanıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından kurtuluşun 99. yılı etkinlikleri kapsamında birçok program düzenlenecekken, Başkan Beyazgül basın mensupları ile buluşarak hem program içeriği hakkında bilgiler verdi hem de vatandaşları etkinliklere davet etti. 11 Nisan'ın kıtlık ve yokluk içerisindeki bir halkın dayanışması sonucu tarih sayfalarına kahramanlık olarak geçen bir destan olduğunu belirten Başkan Beyazgül, "Bu yıl 99.sunu kutlayacağımız Urfa'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu programlarına tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum. Öncelikle işgalden kurtuluşumuz sırasında vatanı için canını siper eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz. 11 Nisan, milli birlik ve beraberlik içerisinde yerel bir gücün emperyal güçlere karşı nasıl bir zafer kazandığının tarihidir. Bunu yeni nesillere aktarmamız da çok önemlidir. Binlerce kilometre öteden buraya gelen insanların işi neydi, buralarda neler yapmak istiyorlardı ve bugün bu insanlar bu emellerinden vazgeçmişler midir? Bunu da yeni nesillerin sorgulaması gerekiyor. 11 Nisan tarihinde ülkemiz kıt imkanlar içerisinde, gıda ve cephane olmaksızın bir mücadele kazanmışlardır. Kendi mücadelesini vererek vatanına sahip çıkmıştır" dedi.

            Şanlıurfa Büyükşehir belediye Başkanı  Zeynel Abidin Beyazgül konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: "Bu yıl ki programımız yine birlik ve beraberliğimizi temsil edecek kortej yürüyüşü ile başlayacak ve ardından birçok şölen ve etkinlikler yer alacak. Tüm hemşehrilemizi etkinliklerimize davet ediyoruz. Şanlıurfa'mız da kalkınmak için, istihdam için, turizmde cazibe merkezi olmak için yeni bir başlangıç noktasında. Şehrimizde şu ana kadar emekleri olanlara teşekkür ediyoruz. Görevi çok kısa bir süre önce aldığımız Nihat Çiftçi beyi de teşekkürle yad ediyor ve takdirlerimizi sunuyoruz. Bu çerçevede memleketimizde taş üstüne bir taş koyan tüm eski belediye başkanlarımızı da anıyoruz."

Daha sonra Beyazgül, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Proğram 11 nisan 2019 Perşembe günü ulucami önünden Halepli Bahçeye kadar kortej yürüyüşü ile başlayacak.  Saat: 14.00’de Şanlıurfa Belediyesi sergi salonunda kurtuluş resim sergisi gerçekleştirilecek. Kurtuluş gecesi ve müzikhali ise gece saat: 20.00’de  Mehmet akif konferans salonunda gerçekleştirilecek.

Mondros Mütarekenâmesi'nin 7. maddesinde yer alan "Müttefikler, güvenlerini tehdit edecek bir durum ortaya çıktığında herhangi bir stratejik noktayı işgal hakkına haiz olacaklardır" hükmü, Urfa'yı işgale gerekçe yapılarak 24 Mart 1919 (bazı kaynaklara göre 7 Mart 1919) tarihinde Urfa, İngilizler tarafından işgal edildi.

İngilizler Ekim ayı sonunda Urfa'yı boşaltarak Fransızlara teslim ediyorlar, fakat Fransızlar gelmeden önce Urfalılara silah dağıtmayı da unutmuyorlardı. 10 Nisan'ı 11 Nisan'a bağlayan yarı gece Fransız kuvvetleri, Hastane ve Hızmalı Köprü yolunu izleyerek iki koldan Suruç yönüne doğru yola çıktı. Sabah saatlerinde silah sesleri gelmeye başladığında Fransız kuvvetlerini arkadan izleyen Teğmen Halil Münir Efendi'den Ali Saip Bey'e şu rapor geldi: "Düşman öncüsü, bilhassa öncüde bulunan Ermenilerin yolda rastladıkları aşiretlere ve bilhassa yol üzerindeki köylülere ateş etmeleri üzerine şebeke Boğazı'nda şiddetli bir çatışma başladı. Kumandan, Fransız kuvvetlerine savaş düzeni aldırdı. Bize karşı da ateş etmeye başladılar. Urfa yolunu koruma altında bulunduruyorum, durumumuz tehlikelidir, acele etmenizi bekliyorum." Bu sırada halk ve aşiretler akın akın olay yerine gidiyordu. Olay yerine hareket eden Ali Saip Bey, yarı yolda Ömer izzet Efendi ile karşılaştı. Ömer izzet Efendi'den durumu öğrenen Ali Saip, olay yerine vardığında Sajous ve subaylar öldürülmüş yerde yatıyorlardı. Muharebe sonucunda kalan 100 Fransız  askeri de esir edilerek Urfa'ya getirilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bireysel silahlanmaya hayır
Bireysel silahlanmaya hayır
Karaköprü STEM merkezine büyük onur
Karaköprü STEM merkezine büyük onur