Bobinajcılık sonu gelmeyecek bir meslek
  • Reklam

Bobinajcılık sonu gelmeyecek bir meslek

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Bobinajcılık Sektörüyle İlgili Uğur Bobinaj Satış ve Muhasebe Birimi sorumlusu İbrahim Halil Payık ile röportaj yaptı

24 Haziran 2018 - 16:12

Payık, Gençlerin ilgisi oluyor ama okul bittikten sonra, artık bir iş olmadıktan sonra başlıyor bu da mesleği öğrenmek için geç bir dönem. Özellikle 12 yıllık kesintisiz eğitim, meslek liselerinin önünün kesilmesi bu işi tamamıyla yokuşa sürdü, şuan da çırak veya kalfa seviyesinde eleman yok denilecek kadar az.

Şanlıurfa’da ki birçok ustamız kendi alanların da bölgenin sayılı ustalarındandır çünkü iş alanı çok geniş olduğu için her alanda usta yetişiyor ve Güneydoğu’nun çevre illerine göre çok iyi şekilde yetişmiş ustalarımız var.

Özellikle sigortalı eleman çalıştırdığımız zaman bu tip işletmelere destek çıkılması, çünkü bizim işimiz tehlikeli tamamıyla elektriksel olan bir ortam, ağır iş. Çünkü birçok esnaf sigorta yükünün ağırlığından dolayı sigorta yapamıyor.

 

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

İbrahim Halil Payık Uğur Bobinaj atölyesinde satış ve muhasebe biriminde çalışıyorum yaklaşık olarak 15 yıldır buradayım

BOBİNAJCILIK NEDİR?

Bobinajcılık genellikle sulama pompaları, fabrika elektrik motorlarında kullanılan motorların, dalgıç pompaların, jeneratörlerin vb. motorların hareketli aksam gerektiren her yerde gerekli tadilat ve sargı işlerinin yapılmasıdır bobinajcılığı bu şekilde tanımlayabiliriz. Araç motorundan tutunda, fabrikalarda ki motorlar da her yerde bizim işimizin içeriğinde olan malzemeler ve parçalar var. Bizim işimiz ağır sanayiye yönelik dalgıç pompa motorları, sulama motorları genel de bunlarla uğraşıyoruz, bizim satış ve tamir alanımız onlardır.

BOBİNAJCILIĞIN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bizim bölgemizde bulunan ve ağırlıklı olarak fabrika motorları, çırçır fabrikaları, yağ fabrikaları, tekstil fabrikalarının elektrik motorları ve sulama pompası dediğimiz dalgıç pompa, hidrofor. Bina içme suyu sistemlerinde kullanılan hidrofor pompalarının tamiratı, sarımı bunlar bizim iş alanımızın içine girmektedir, hemen hemen her alanla işi olan bir sektör.

ŞANLIURFA’NIN TARIM ŞEHRİ OLMASININ AVANTAJINI YAŞIYORMUSUNUZ?

Şanlıurfa dalgıç pompasını özellikle Türkiye’de ilk kullanan şehirlerden birisi, o da burada ki ustaların gelişmesinde, bu işin gelişmesinde çok etkili oldu. Türkiye’de sayılı olabilecek dalgıç pompa ustalarının içinde bizim ustalarımız var. Şuan Güneydoğu bölgesinde bu işi yapan birçok usta Urfa’dan çıkma ve Urfa’dan yetmedir. 35 yıldır dalgıç pompaları kullanılıyor, GAP projesinin gelişmesinde bizim işimizi çok etkiledi ve bu alanda çok ilerledik, geliştik.

SİZİN SEKTÖRÜNÜZ ŞUAN DA ŞANLIURFA’DA NASIL İLERLİYOR?

Şanlıurfa’da ki birçok ustamız kendi alanların da bölgenin sayılı ustalarındandır çünkü iş alanı çok geniş olduğu için her alanda usta yetişiyor ve Güneydoğu’nun çevre illerine göre çok iyi şekilde yetişmiş ustalarımız var. Bunun yanında şuan satış potansiyeli olarak da özellikle dalgıç pompa da Şanlıurfa neredeyse Türkiye’ye hükmeden hatta neredeyse dünyaya açılan bir durumda. Özellikle bazı firmalarımız şuan da arap ülkelerine, orta doğu ülkelerine yoğun miktarda dalgıç pompası ve motor satmaktadır.

HALKIN İLGİSİ NASIL ŞUAN DA?

Bazı kalemler de tamirat çok daha mantıklı ama özellikle ucuz Çin malı pompaların, Çin malı motorların piyasaya girmesiyle arızanın maliyeti sıfır bir ürünle hemen hemen birbirine denk geldiği için şuan da insanlarımız genelde sıfır pompaya daha yatkın hale geliyor. Çünkü tamir masrafıyla Çin malı pompaların yenisinin fiyatı birbirine hemen hemen denk geliyor, o yüzden tamirat işini baya etkiliyor. Çinden gelen kalitesiz pompalar bir nevi tamirat işini bitiriyor ama yine de bu iş sadece bir alana bağlı olmadığı için bitmyecek ve sonu gelmeyecek bir sektör. Ama dışarıdan gelen uzak doğu pompaları işimizi baya etkiliyor.

SİZİN MESLEĞİNİZE GENÇLERİN İLGİSİ NASIL? ÇIRAK YETİŞİYOR MU?

Gençlerin ilgisi oluyor ama okul bittikten sonra, artık bir iş olmadıktan sonra başlıyor bu da mesleği öğrenmek için geç bir dönem. Özellikle 12 yıllık kesintisiz eğitim, meslek liseleirinin önünün kesilmesi bu işi tamamıyla yokuşa sürdü, şuan da çırak veya kalfa seviyesinde eleman yok denilecek kadar az. Şuan da bir çok açığı Suriyelilerle kapatmaya çalışıyoruz, tamam Suriyeliler de çalışsın ama gönül isterdi ki kendi gençlerimiz çalışsın, yetişsin. Adamın yaşın 20’ye geldikten sonra buraya geldiği zaman hiçbir şey öğrenemiyor, bu işte bir personelin yetişmesi en az 7 – 8 yıl demektir. 7 – 8 yıl da artık yaş 20’ye geldiği zaman adam bazı şeyleri kaldıramıyor, kaldıramayınca öğrenme de olmuyor. Tamam okul olur ama benim gördüğüm, biz de Avrupa’dan iş gücü ithal etme seviyesine geleceğiz, İsviçre’nin, Finlandiya’nın, İsveç’in dışarıdan usta veya kalifiyeli eleman aradığı gibi biz de o seviyeye geleceğiz gibi görünüyor ama İnşaallah olmaz.

MESLEĞİNİZİN SORUNLARI VAR MI?

Bizim meslekteki en büyük sorun usta yetişememesi, çırakların yetişememesinden dolayı sorun olması bu bizim en büyük sorunumuz. Yoksa malzeme temin konusunda, kendi yerli motor fabrikalarımızın olması veya yerli dalgıç firmalarımızın olması bizi bir çok sıkıntıdan kurtarıyor. Ama bizim gördüğümüz en büyük sorun, kalifiyeli personelin yetişmemesi ve kendi iş çevremizin, kendi esnafımızın birbiriyle aşırı derecede rekabet halinde olması, iş tutabilmek için neredeyse kazançların sıfıra düşmesi şuan da en büyük sıkıntımız bunlardır.

MESLEĞİNİZİN GELİŞMESİ İÇİN SİZCE NELER YAPILABİLİR?

Bizim için kalifiye eleman çok önemli, yeterli malzeme temini, daha büyük üretim fabrikalarının açılması gönül isterdi ki bir elektrik motoru fabrikası Şanlıurfa gibi bir yerde olsun, binlerce kişi istihdam etsin ama genelde bu tür fabrikaların üretim yerleri tamamı batıda olduğu için biz de sadece tamir üzerine gidiyoruz. Gönül isterdi ki elektrik motoru fabrikası olsun en az 500 – 1000 kişiyi barındıracak şekilde bir fabrika olsun.

YETKİLİLERDEN NE GİBİ TALEPLERİNİZ VAR?

Özellikle sigortalı eleman çalıştırdığımız zaman bu tip işletmelere destek çıkılması, çünkü bizim işimiz tehlikeli tamamıyla elektriksel olan bir ortam, ağır iş. Çünkü birçok esnaf sigorta yükünün ağırlığından dolayı sigorta yapamıyor, bu konuda bize yardımcı olunması, malzeme temini konusunda daha çabuk ulaşabileceğimiz fabrikaların yatırımlarının bu bölgeye yönlendirilmesi. Örneğin ben bir dalgıç telini batıdan alacakken Diyarbakır’dan, Şanlıurfa’dan veya Gaziantep’ten temin edebileyim daha kısa sürede, daha az nakliye maliyetiyle bunu temin etmek bizim için çok güzel olur.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Bobinaj sektörü çok güzel bir sektör, özellikle bu işe niyetli olan gençlerin daha öğrenecek yaşlar da mesela 14 – 15 yaşlar da mesleğe başlamalarını, çünkü hareketli aksam var oldukça bizim işimiz var olacaktır. Bitmeyecek, sonu gelmeyecek sektörlerden biridir, ben gençlerimizin bu işe yönelmelerini isterim. 

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için…

 

2018/06/2018-06-24-16-14-46.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmam Hatipliler yarıştı
İmam Hatipliler yarıştı
11 Nisan külliyesi Şanlıurfa için bir eser olacaktır
11 Nisan külliyesi Şanlıurfa için bir eser olacaktır