Boks sporunu Urfalılara sevdirdi (Video)

Boks sporunu Urfalılara sevdirdi (Video)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler ,Şanlıurfalılara boks sporunu sevdiren ve bu sporun Şanlıurfa’da yaygınlaşmasını sağlayan Hika Boks salonu sahibi Halil İbrahim Kaya ile röportaj yaptı.

02 Mayıs 2018 - 16:16 - Güncelleme: 05 Mayıs 2018 - 13:10

Kaya, Şanlıurfa’da boks salonu olarak tek adres olmamız da bizim için bir avantaj, gençler, büyükler, çocuklar sporu sevsinler biz bunu istiyoruz.

Şanlıurfa’da birçok çocuk bu spora hevesli, onları yetiştirip belirli bir dereceye geldikten sonra turnuvalara götürmek, turnuvalardan da inşallah şampiyon çıkarma hedeflerimiz var.

Biz kesinlikle burada ki çocuklara kavga edin ya da burada öğrendiklerinizi dışarıda da uygulayın gibi bir söylem asla söz konusu değildir.

Spor Salonuna gelen çocuklara en başta ‘bunu spor amaçlı yapın, burada öğrendiklerinizi dışarıda uygulamaya kalkmayın. Çok zorda kaldığınız zaman her insan gibi siz de kendinizi savunmak amaçlı uygulayın ama en son çare olarak.

Özellikle genç kesime tavsiyelerim, tabi ki boks yapmalarını isterim, herşey den önce de spor yapmalarını çok isterim. Benim kanaatimce sporu sevmeyen bir kişi insanı sevemez çünkü spor bir adamın içinde ki tüm güzelliği uyandırıyor, stresini atıyor, daha paylaşımcı oluyor

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Halil İbrahim Kaya, İstanbul’da yaşıyordum eğitimlerime 2004’te orada başladım. 2013’e kadar aktif sporcuydum sonrasında bırakmak zorunda kaldım ve antrenörlüğe başladım. İlk antrenörlük tebrucemi  Nevşehir’de aldım sonrasında tekrar Şanlıurfa’da böyle bir yer açmak istedim.

ŞANLIURFA’DA SADECE BOKS SPORU OLAN SALON SADECE SİZDE VAR. BUNUN HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Metropol şehirlerde İstanbul, Antalya gibi yerler de birçok boks salonu var, biz 2012’de Şanlıurfa’ya turnuvaya geldiğimiz de gezme imkanım oldu, gezerken böyle bir salonun olmadığını farkettim, kafamda uzun bir süre kaldı bu eksiklik sonra neden olmasın? Diyerek geldim ve Urfa’da Hika Boks Salonunu açtım.

ŞANLIURFA’DA HEDEFLERİNİZ NELER?

Şanlıurfa’da birçok çocuk bu spora hevesli, onları yetiştirip belirli bir dereceye geldikten sonra turnuvalara götürmek, turnuvalardan da inşallah şampiyon çıkarma hedeflerimiz var. Şanlıurfa böyle bir şeye ihtiyaç duyuyordu ve biz de yaptık, zaten çocuklarımıza da güveniyoruz hepsi gayretli, başarılı, inançlı çocuklar bizim de inşaallah şampiyonluk çıkarma hedeflerimiz var.

BOKS SPORUNU DİĞER SPOR TÜRLERİNDEN AYIRAN ÖZELLİK NEDİR?

Şuan Türkiye’de en fazla rağbet futbola var ama boks sporuna aşırı bir ilgi yok, boks daha çok efor sarfedilen bir spor, bireysel olduğu için kişi kendi mücadelesini veriyor. Takım oyunu değil bireysel olduğu için kişi kendi mücadelesi ile bir yerlere gelmeye çalışıyor o yüzden boks daha çok zeka oyunudur. Kişi zihnini ve beynini en fazla boks yaparken kullanır, birkaç hamle sonrasını düşünerek hareket ediliyor boks sporunda o yüzden aşırı kondisyon, efor, güç, dayanıklılık ve zeka gerektiren bir spor olduğu için diğer sporlara göre benim için daha önde geliyor.

BOKS NEDİR?

Boks iki kişinin karşılıklı olarak belirli kurallar çerçevesinde sadece yumrukların çarpıştığı bir spordur, bireysel bir spor olduğu için kişi antrenörü ile birlikte taktik, denklik bunların ring dediğimiz alanın içerisinde uyguladığı bir savaştır.

BOKS YAPMAK KİŞİYE NE KAZANDIRIR?

Öncelikle güzel bir ahlak, karakter, disiplin, sabır, azim, başarının daha çok çalışarak gelebileceği bilincini kazandırıyor. Örneğin biz de içine kapanık bir çocuk var, velisi beni teşekkür amaçlı aradı ‘oğlumuz çok iyi bir derecede artık kendini ifade edebiliyor, arkadaşları yoktu arkadaş edindi, bize boksun çok güzel olduğunu dile getiriyor sürekli’ diyerek teşekkür etti. Biz burada çocuklara ilk olarak ve her zaman da tekrarladığımız gibi kavganın iyi bir şey olmadığını ve kavganın biz için en son çare olduğunu sürekli aşılıyoruz. O yüzden boksun önce savunma amaçlı sonra spor, ya da önce spor sonra savunma aslında değişen bir şey yok sonrasında ise artık kendimizi bir yerde savunmamız gerekirse savunuruz. Boksu bilmeyen insan da kendini savunur ama boksu bilerek savunmak daha doğru, çünkü karşlı tarafa çok farklı bir şekilde zarar vermeden etkisiz hale getirip kendini o şekilde savunduktan sonra bırakıyor. Kişiye kazandırdığımız şeyler bunlar savunma, spor, ahlak, kültür, arkadaşlarını koruma ya da ailesini koruma, sadece kendisini değil. İnsan da koruma iç güdüsü uyanıyor, sevdiği bir insanı koruması gerektiğini ve insanları koruması gerektiğini öğreniyor.

BOKSA BAŞLARKEN SİZİN DE İLHAM ALDIĞINIZ İDOLÜNÜZ VAR MIYDI?

Her çocuk gibi bizim de bir idolümüz vardı, bir kahramanımız vardı ayrı yeten benim babam da 1994 yılının kıckboks’ta Türkiye şampiyonu ama ben boksu tercih ettim, boksta ilerlemek istedim tabi ki benim de idollerim vardı, Selçuk Aydın, daha eskiye gidersek Ali Çıtak, Şenol hocamız vardı, Tuncay Varol vardı. Bunlar Türkiye’nin önde gelen iyi boksörlerinden, nam yapmış, isim yapmış kişiler, biz de onların videolarını izleyerek, onları takip ederek, onlarla muhabbet sohbet ederek, onların karakterlerini, sporcu kimliklerini örnek alarak boksa başladık ve şimdi biz de sporculuğumuzu çocuklara aşılıyoruz. 

DÖVÜŞ SPORLARINA GENEL DE VELİLER OLUMSUZ BİR ŞEKİLDE BAKIYOR SİZ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Biz kesinlikle burada ki çocuklara kavga edin ya da burada öğrendiklerinizi dışarıda da uygulayın gibi bir söylem asla söz konusu değildir. Buradaki çocuklara en başta ‘bunu spor amaçlı yapın, burada öğrendiklerinizi dışarıda uygulamaya kalkmayın. Çok zorda kaldığınız zaman her insan gibi siz de kendinizi savunmak amaçlı uygulayın ama en son çare olarak. Boks kötü bir spor değil, mesleğim icabı olsa gerek benim spor branşlarının arasında en çok beğendiğim branş bokstur, çocukluğumdan beri en ilgi çeken, en mücadeleci, savaşçı ruhunuzu ortaya koyacağınız bir spor, o yüzden çocuklar da kavgacı bir ruh kesinlikle oluşmuyor. Bende sporculuğum boyunca, 2004’te başladım spora bu zamana kadar dışarıda kavga etmişliğim yok denilecek kadar azdır, en fazla 1 – 2 tane o da büyük çaplı değil zaten. Tanıdığım boksörlerden de örnek vermek gerekirse kolay kolay dışarıda kavga eden bir boksöre rastlamadım. Zaten velilerimiz de kontrol amaçlı geliyorlar buraya ve ne tür bir spor yaptıklarını görüyorlar. Tabi ki doğası gereğince boks şiddet içerikli bir spordur ama dışarı da öğrendiklerini uygulamıyorlar, biz çocuklara zaten bu konuşmaları yapıyoruz, hocalar çocuklar için her zaman idoldür benim öğrencilerim de beni severek takip ediyorlar, yanıma gelip muhabbet ediyorlar, sürekli boksla ilgili konuşuyorlar. O yüzden benim söylediklerim onların kafalarına yerleşiyor, biz Hika Boks Salonunu inşaallah devam ettirdiğimiz sürece Şanlıurfa’da kesinlikle bu sporu yapıp da kavgacı bir çocuk yetişmeyecektir.

ŞANLIURFA HALKININ BOKS SPORUNA İLGİSİ NASIL?

Şuan gerçekten de rağbet güzel, çocuklar şuan gayet ilgi duyup geliyorlar, kamu personelleri özellikle çok soruyorlar bilgi alıyorlar, özel ders için gelip de şuan özel ders verdiğimiz kişiler de çok, üniversite öğrencilerinin ilgisi gayet güzel. Çünkü bu spor diğer sporlardan çok farklı, şuan da dışarı çıktığımız zaman futbol oynamayı bilen kim var dediğimiz de en az 20 – 30 kişi bulabiliriz ama boks yapmayı bilen varmı dediğimiz de bu sayı bir elimizin 5 parmağını geçmez. O yüzden boksa rağbet şuan gerçekten çok iyi, Şanlıurfa’da Mustafa Şen Hocamız vardı fakat o Gap Arenada ders verdiği için biz salonu açtık, şuan da çok iyi gidiyoruz bu konu ile de ilgili Şanlıurfa halkına buradan teşekkür ediyorum.      

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTER SİNİZ?
 

Özellikle genç kesime tavsiyelerim, tabi ki boks yapmalarını isterim, herşey den önce de spor yapmalarını çok isterim. Benim kanaatimce sporu sevmeyen bir kişi insanı sevemez çünkü spor bir adamın içinde ki tüm güzelliği uyandırıyor, stresini atıyor, daha paylaşımcı oluyor. Ne yazık ki Güneydoğu Anadolu bölgesinde spora ilgi ve hatta destek çok az olduğu için, biz de bu işi İstanbul’da da yapabilirdik, daha büüyk şehirlerde de yapabilirdik ama ben Urfa’yı seçtim. Çünkü Urfa’nın buna ihtiyacı vardı, gerçekten başarılı çocuklar da var o yüzden her hangi bir sporda olabilir boks da olabilir, kıckboks da olabilir, Şanlıurfa’da boks salonu olarak tek adres olmamız da bizim için bir avantaj, gençler, büyükler, çocuklar sporu sevsinler biz bunu istiyoruz. İlla boks yapmaları şart değil, spor yapsınlar yeter, bir tane vücudumuz var onu da korumak zorundayız başka bir seçeneğimiz yok. Bizim güzel bir sözümüz de var, en güzel giyisimiz vücudumuz, vücudumuzu koruyalım.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BEN TEŞEKKÜR EDERİM.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama
Haliliye için el ele gönül gönülle diyoruz
Haliliye için el ele gönül gönülle diyoruz