Büyükşehir’den Güneş enerjisi ve jeotermal projesi (video)
  • Reklam

Büyükşehir'den Güneş enerjisi ve jeotermal projesi (video)

Şanlıurfa Büyükşehir belediye Başkan vekili Nihat Kılıç Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına 50’ye yakın firmanın güneş enerjisi yatırım yapması için müracaatının olduğunu belirtti.

03 Şubat 2019 - 18:28 - Güncelleme: 03 Şubat 2019 - 19:10

Kılıç; Siverek ve Viranşehir ilçelerimizde çok önemli güneş enerji alanları var.bunlar ham tarıma elverişsiz topraklardır. Özellikle tarıma elverişsiz toprakları tercih etmemizin nedeni ise tarıma elverişli alanların işgal edilmemesidir. Ayrıca Şanlıurfa’nın karaali bölgesinde seracılık alanlarının genişletilmesi çalışmalarının devam ettiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü; güneş enerjisi Şanlıurfa için çok önemli. Ayrıca kara ali bölgesinde  500 dönümlük alanda seracılık yapılıyor. Biz ise 9 bin dönümlük alanda serada kullanılacak sıcak suyun yetkisi valilikte ancak belediye olarak bu alanların alt yapı hizmetlerini götürebilirsek  çok kıymetli alanlar  elde edebileceğimizi düşünerek de 9 bin dönümlük bir alanda  projenin geliştirilmesi hususunda gerekli çalışmaları başlattık. İnşallah bu çalışmalar da olduğunda hem sıcak sudan faydalanma hemde tarım sektöründe önemli bir kaynağı elde etmiş olacağız. Dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına  ait  santralde üretilen güç 700kWe/h olup yılda toplam 1046 MW/h üretim sağlanacak.. Yaklaşık 500 hanenin elektrik enerjisini karşılayacak büyüklükte bir proje olup üretilen enerji santralinde kurulu bulunduğu merkez içme suyu arıtma tesisinde kullanılacak.  KARACADAĞ Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğinden 707.730 TL proje desteği (hibe) alındı.. Hayata geçirilecek bu proje ile ŞUSKİ Genel Müdürlüğü yılda yaklaşık 360.000 TL kazanç sağlayacak.Yenilenebilir enerji kullanımı desteği için birçok tesis ve noktada çalışmalarına devam eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü hali hazırda 3 farklı noktada (Akçakale, Ceylanpınar, Harran) toplamda 1.750kWe/h üretimi olacak 3 tesisin daha projelendirme çalışmalarına devam ediyor.

2019/02/2019-02-03-18-30-17.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Neşeli notalar Şanlıurfalı çocuklarla buluşuyor
Neşeli notalar Şanlıurfalı çocuklarla buluşuyor
Şanlıurfa, Beşiktaş basketbol takımını misafir ediyor
Şanlıurfa, Beşiktaş basketbol takımını misafir ediyor