Cam balkon yaptıracaksan ehline yaptıracaksın

Cam balkon yaptıracaksan ehline yaptıracaksın

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Cam balkon yapımı ile ilgili Urfalı esnaf Ahmet BULUT ile röportaj yaptı.

04 Ocak 2018 - 18:25 - Güncelleme: 04 Ocak 2018 - 18:30

Bulut; Yeni yeni talep oluyor, eskiden bir balkon yapardık bugün 1 ay, 2 ay, 3 ay sıra veriyoruz. Eskiden biz reklam peşinde koşardık iş gelsin diye, artık o gereksinim de kalmadı çünkü artık işleri yetiştiremiyoruz.

Halkın çoğun cam balkonu bilmiyor. Gördüğü zaman ‘ben balkonumu kapatmam’ diye tepki veriyor hâlbuki ki açılır kapanır olduğunu bilmiyor. Canın sıkılınca topla bir köşeye, balkonun açıldı ama istediğin zaman da kapat.

 

 

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Cam balkon işini  3 yıldan beri yapıyorum.

ŞANLIURFA’DA CAM BALKON YAYGINLAŞTI SİZ BUNU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Şanlıurfa’da cam balkon millet tarafından yeni yeni talep ediliyor. Cam balkon hem şehrin estetik görünümü bakımından hem de sağlık bakımından her eve zaruri bir ihtiyaç haline geldi. Neden diye soracak olursanız, balkonlardan hem ısı yalıtımına katkısı var soğuktan koruma var mesela şiddetli rüzgârlara karşı, balkonda kuş pisliklerine karşı, şehrin görüntüsü bakımından çok faydalıdır. Ben başka illere gidip gezdim bizden daha daha ilerdeler, adam etrafına bakınca hayran kalıyor şehre, düşünün her taraf da renkli camlar, cam balkon şehrin güzelliğidir diyebilirim. Isı olarak, rüzgârdan, tozdan, dumandan koruması bakımından güzel bir şeydir herkese tavsiye ederim. Kışın yüzde 60 – 70 soğuğu kesiyor.

ŞANLIURFA HALKININ TALEBİ NASIL?

Yeni yeni talep oluyor, eskiden bir balkon yapardık bugün 1 ay, 2 ay, 3 ay sıra veriyoruz. Eskiden biz reklam peşinde koşardık iş gelsin diye, artık o gereksinim de kalmadı çünkü artık işleri yetiştiremiyoruz.

KULLANDIĞINIZ MALZEMELERİ NEREDEN GETİRİYORSUNUZ?

Biz dışarıdan getiriyoruz ama gönül isterdi ki Şanlıurfa’mızda da fabrikaları olsun, niye başka yerlerden getirelim ki? Ama bizim milletimizin çoğunun aklı gözündedir görmediği bir şey yapmaz, birisi bir yer açtığı zaman, örnek verecek olursak birisi lokanta açınca diğeri de onun karşısın da lokanta açıyor, sen de git pastane vs. aç illa lokanta şart mı? Milletimizin aklı gözünde, gördüğü şeyi yapar. Şanlıurfa’da alüminyum fabrikası yok, Gaziantep’in küçük sanayisini dolaştım her köşe başında damperli cam atölyesi en az 10 – 15 tane her hafta gelip diyor size cam lazım mı? Diye, peki Şanlıurfa’da niye olmasın? Neden gidip Antep’ten, Mersin’den getirelim ki? Artı Şanlıurfa’da alüminyum fabrikası kurulsa ben niye gideyim Ankara’dan, İzmir’den sağdan soldan toplayıp getireyim ki? Şanlıurfa’dan alalım. Şanlıurfa için de büyük bir şanstır, neden? En azından 15000, 20000 nüfus faydalanır, hem halkımız için faydalı olur hem de memleketin kalkınması için faydalı olur. Neden başka memleketten alalım ki, kendi mağazamızı kendimiz üretelim.

CAM BALKON YAPIMINDA NE TÜR MALZEMELER KULLANIYORSUNUZ?

Biz alüminyum kullanıyoruz, camlarımız da Mersin’den geliyor. Alüminyum solma yapmaz, kolay kolay kırılmaz, bozulmaz ömürlük diyebiliriz.

DOLARIN YÜKSELMESİ SİZİ ETKİLEDİMİ?

Evet, bizi çok etkiledi, bazı esnaf arkadaşlardan da öğreniyoruz bazı arkadaşlar sitemli, nasıl sitemli maliyet yükselince bu da ister istemez karşı tarafa yansıyor, yansıyınca fiyat yüksek geliyor. Örnek olarak alüminyumun kilosunu 11 – 12’ye alıyorken şimdi 14 – 15 liraya çıktı bu sefer ister istemez müşteriye yansıyacak bu da bizi durduruyor.

SİZCE CAM BALKONUN ŞANLIURFA’DA YAYGINLAŞMASI İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Bu zaman ister, bizde yeni yeni başladığı için kimse bunun faydalarını bilmiyor, bunun artılarını bilmiyor bilseler herkes yapar, neden yapar?  Ne tozu geçirme derdi var, ne rüzgâr geçirme derdi var, ne bir kuşun içeri girmesi resmen bir oda şekline geliyor balkon. Zaten katlanan sistemdir, istediğin zaman katlıyorsun balkonun açılıyor, istediğin zaman da kapatıyorsun bir oda şekli oluyor. Biz avantajı daha var, karşıdan biri geçtiği zaman camdan dolayı seni göremiyor ama sen içeriden her tarafı net olarak görebiliyorsun.

PİMAPEN İLE ARASINDA NE GİBİ FARKLAR VAR?

Pimapen her zaman solmaya ve çürümeye mahkûmdur, ne cam da ne de alüminyumda solma olmaz, renk atmaz. Ömürlüktür. 2 – 3 yıl da bir PVC değişmektense cam balkon yapıp ömürlük kullanırsın, PVC her yapılışta da bir masraftır herkes ister ömürlük olsun.

CAM BALKONU ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYE EDERMİSİNİZ?

Bunu yavaş yavaş basın yoluyla, reklam yoluyla milleti alıştırmamız lazım, bunun faydalarını artılarını söylememiz lazım halkın çoğu bilmiyor. Gördüğü zaman ‘ben balkonumu kapatmam’ diye tepki veriyor hâlbuki ki açılır kapanır olduğunu bilmiyor. Canın sıkılınca topla bir köşeye, balkonun açıldı ama istediğin zaman da kapat.

FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?
 

Şuan günlük yükselme oluyor çünkü alüminyum dolar üzerinden geliyor. Hemen hemen PVC ile aynıdır fakat alüminyum da bu aralar sıkıntı oluyor biz esnaf olarak çünkü dolar bazında geliyor mesela PVC gibi içeri de yapılan bir ürün değil, dışarıdan gelen bir üründür dolayısıyla solar yükseldikçe o da yükseliyor. Biz yine elimizden geldiği kadar müşterilerimize hissettirmemeye çalışıyoruz Urfa’da herkes de cam balkon oldun diye.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Benim tavsiyem gidip bir baksınlar, bazılarından da şikâyetler geliyor bir söz var, ekmeği ekmekçiye ver bir ekmek fazla ver, bu işin acemisi yaparsa olmaz biz 5 yıl garanti veriyoruz ama başkası veremez, niye veremez? Çünkü yaptığı işin arkasında duramaz, bu iş ustalık isteyen bir şeydir. Milimetrelik bir iştir sonuçta, su terazisi ile milimetre ile ölçümleri yapılıyor. Rayda bir kasislik olsa o ray çalışmaz, teker onun içerisinde rahatça gidip gelmez bu iş ustalık isteyen bir şeydir. Eğer iyi bir ustalıkla iyi bir malzeme ile bunu yaparsan ömürlük olur herkes de tavsiye eder, ama sen işin ehli olana yaptırmazsan pişman olursun. Cam balkon yaptıracaksan ehline yaptıracaksın. O adam beş yıl garanti veremez ama ben rahatlıkla beş yıl garanti veriyorum baktığınız zaman PVC işi yapan beş yıl garanti veremez o yüzden işi ustasına yaptıracaksın.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

 

Cam balkon tarihçesi

Cam balkon 1981 yılında ilk defa finlandiya’da uygulamaya başlanmıştır. Daha sonra Avrupa kentlerinde yayılmaya başlamış ve 1999 yılında ülkemizde, ANKARA’DA uygulamaları başlamıştır.

Finlandiya’da ve ülkemizde ilk yapılan cam balkonlar alttan taşımalı denilen sistem bilye tekerlekli sistemdir. Her cam plakasındaki yaklaşık 25 – 30 kg. yük iki adet bilyenin üzerinde hareket etmektedir. Jantın üzerinde giden otomobil misali.

  Bugün piyasada alttan ve üstten taşımalı sistemlerin onlarca değişik modeli vardır. Kullanılan profilin ebat ve et kalınlığı, cam bitiş kapağı uygulanıp – uygulanmaması, dış yüzeyde yağmur saçağı bulunması, estetik ve fonksiyonel olması gibi bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Çalışma prensibi olarak alt ve üst taraftaki raylarda yatay olarak hareket eden 4 adet çifttekerden oluşmaktadır.( Birbirinden bağımsız hareket eden toplam 8 adet teker. ) Tekerlerin içi kapalı sistem rulman dışları ise polyemid denilen sert plastikle kaplanmaktadır. Yine piyasada bir çok farklı marka ve modelde aksesuarlar bulunmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başhekim V. Dr. İdris Dağ Şiddeti Kınadı.
Başhekim V. Dr. İdris Dağ Şiddeti Kınadı.
Şanlıurfa'da kadın doktorun darp edilmesine tepki
Şanlıurfa'da kadın doktorun darp edilmesine tepki