Çiftçi, Kaynağı doğru yönetiyoruz (video)
  • Reklam

Çiftçi, Kaynağı doğru yönetiyoruz (video)

Şanlıurfa’da resmi ilan yayınlama hakkında haiz vasıflı gazetelerin sahipleri ile bir araya gelen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Ocak ayının değerlendirmesini yaptı.

08 Şubat 2018 - 17:47 - Güncelleme: 08 Şubat 2018 - 19:03

Gazete sahiplerinin sorularını cevaplandıran Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat çiftçi ; tamamlanan, devam eden, projelendirilen ve hedeflenen projeleri açıkladı.

Çiftçi; Şanlıurfa’ ya 250 milyon TL tutarında karşılıksız hibe getirdik. Bu hibeler Proje karşılığında Japon kalkınma bankası, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşmiş Milletler ve  Avrupa Birliği fonları olmak üzere değişik fonlardan sağlandı.

Büyükşehir’de görev başladığımızda yaklaşık 900 milyon lira borç vardı. Bunun yaklaşık 450 milyon lirasını ödedik. Dediğim gibi borcu 450’ ye çıkarmamız proje karşılığı çünkü çalışkan olmak gerekir.

DEDAŞ borcumuzu bitirdik. Geldiğimiz de 300 milyon borç vardı hepsini bitirdik. SGK olarak da bir kısım yapılandırmaya gittik, yapılandırmalarımızın tamamını ödüyoruz, bir kısmını Defaten Ödedik şuan da çok az bir şey kaldı 50 – 60 milyon civarında bir para kaldı.

Maliye borcumuzu tamamıyla sıfırlattık.

Kurum olarak bizim SGK’ ya 60 milyon borcumuz var.

GAP vadisi, bölgenin en büyük yeşil alan projesi hatta şehir ormanı ile birlikte Türkiye’nin en büyük yekpare olarak Yeşil alan projesidir.

2017’ de 1700 Km. asfalt yol yaptık.

 

Şanılurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi ; Şanlıurfalı kayıtlı basın ilan kurumuna kayıtlı 8 tane gazetemizin sahipleri olarak öncelikle buluşmadan dolayı çok memnun olduğumu belirtmek istiyorum. Ve biz hakkı ile çalışan her kurumun gerek özel Sektör, gerek kamu hiç fark etmeksizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. 

Ocak ayında Büyükşehir Belediyesi yoğun faaliyet ve çalışmalar yürüttü

Ocak ayı da dediğiniz gibi çok yoğun geçiyor, yeni yeni projeler var. İlerlettiğimiz projeler var. Burada Şanlıurfa için en önemli proje GAP vadisi Ocak ayı içerisinde daha hızlı bir şekilde 2018’ de bitirilmesi için hızlı bir dinamizmi belirtmek istiyorum. Köprülü kavşaklarımıza başladık, Şanlıurfa için çok önemli olan çevik kuvvet köprülü kavşağa başladık. Yine aynı şekilde karakoyun köprülü kavşağı yıkılma ve kara koyun etrafında ki yol genişletmeler, yıkılma yapılıyor ve proje başladı. Yeni proje anlamında da projesini hazırladığımız, imarını bitirdiğimiz ve artık Bakanlık nezdinde protokol aşamasına getirmiş olduğumuz Eyyübiye ilçemizin turizm yolu projesi Eyüp Peygamber makamından paralel bir şekilde Hz. İbrahim makamına bağlayacak bir turizm yolu projesinin tüm alt yapıları bitti, acele kamulaştırmak için bakanlar kurulundan yazıyı gönderdik. O çok önemli bir hazırlık gelişmesiydi, zaten rutin anlamda da her türlü hizmetler yapılıyor, devam ediliyor. Önemli bir ev sahipliği yaptık bölge belediyelerine ev sahipliği yaptık Şanlıurfa’da çalıştaylar yapıldı, sunumlar yapıldı.

 Dergah-Balıklı göl’de çalışmalar tamamlanmak üzere

Evet, devam eden projeler içerisin de dergâhta ki projeler önemli, Şanlıurfa’nın kalbi olduğu için, önemli bir makam olduğu için alt yapı olarak tüm çalışmalar bitti. Şu an döşeme çalışmaları devam ediyor. Dergâhta da şuan yüzey kaplama çalışmaları hızlı bir şekilde Şubat ayında bitireceğimizi söyledik.

Büyükşehir’de 3 bin 500 kişi Şanlıurfa halkına hizmet ediyor

Büyükşehir gerek memur, işçi, taşeron biliyorsunuz kalktı artık birleşiyor, toplam 3 bin 500 personelimiz var. Makine, sürekli Büyükşehrin anlayışı yeni ve güçlü makinelerle devreye giriyor.  basın olarak sizi ilgilendiriyor çünkü elinizde ne kadar güçlü makine olursa siz de o kadar güçlü hizmet yaparsınız. Sonuçta bütün personeller Şanlıurfa’nın evladı mümkün mertebe nitelikli halde getirmeye çalışıyoruz, hizmet içi eğitimler veriyoruz. Her ay muhakkak 2-3 tane hizmet içi eğitimler oluyor, zaten rutin olarak Uygulama olarak herkes kendi alanına yayılmış durumda. Her ay personelle muhakkak toplantılar oluyor çünkü disiplinli anlayışı doğru sevk etmemiz lazım. Zaten vasıfsız anlam da personelimiz fazla yani o çalıştırmak yeterli  Yeterli ama nitelik olarak personel muhakkak ihtiyaç var.

Üniversite birincilerini belediye’de istihdam ediyoruz

 Çünkü alanımız çok büyüyor ve siz büyük projelere erişiyorsunuz. Bu anlamda da yine Şanlıurfalı, Üniversite mezunu birincileri istihdam ediyoruz, Nitelik getiriyor, bu devam edecek Şanlıurfa’nın önemli evlatlarını, önemli beyinlerini Büyükşehir bünyesinde birincilerini alarak, ikincilerini alarak derece yapmış olan gençleri güzel bir şekilde vasıflı olan kadroda kadroyu güçlendiriyoruz. Tabi motivasyon önemli onu sağlamaya çalışıyoruz, eğitim önemli onu yapıyoruz, hedef göstermek önemli. Projeyi başlattığımız da hangi daire ile ilgili çalışkansanız personelinize bir hedef veriyorsunuz. Bu hedefi de tabi üst yönetim yapmak durumunda, personeline hedeflerini verecek, imkânlarını verecek, araç ve gereç donanımı verecek, gerekli olan ekonomik kaynağını sağlayacak ve bu yönde hareketlenmeler sağlanacak.

Çalışanlarımız personel takip sistemi ile takip ediliyor

 Mümkün mertebe personelimiz şuan personel takip sistemi ile takip ediyor, herkes muhakkak suretle işine geliyor. Biz üst yönetim olarak sürekli arkadaşlarımıza talimatlarımız ve kontrollerimiz ‘herkes gelip işini yapacak’ çünkü bizim herkesin çalışmasına ihtiyacımız var. Kimseyi oturtup bankamatik haline getirmek gibi bir durum söz konusu olamaz onu söyleyelim. Diğer nokta da hepimizin bu konuda Sorumluluğuna tabi etmesi gerekiyor, oturtmaması lazım, muhakkak sürede çalıştırması lazım. Şunu belirtmek istiyorum, çünkü bu konuda 2 – 3 tane şikâyet aldım samimi olarak söyleyeyim, mesela park ve bahçe, mahalleden şikâyet aldım ‘personeliniz çalışmıyor, evde’ diye ‘olamaz’ dedim. Her aldığım bilgiyi değerlendirmek durumundayım, baktım ki öyle değilmiş, o adam gece çalışıyor, parkta ve tesiste gece görevli, diğer arkadaşı gündüz görevli onu gündüz evde görünce ‘bu adam gitmiyor maaş alıyor’ demiş. Bizzat evine giderek, parkına giderek, görev yerine giderek bunu tespit ettim, bazen böyle yanlışlıklarda oluyor.

Yatırım İçin Borçlanıyoruz

ÇİFTÇİ: Biz denk 3 şeyi sağlıyoruz, şuan rakam olarak almış olsam, çünkü rakamın verdiği de bire bir aynı olması lazım, biz Büyükşehir olduğunda 900 milyon borç ile Büyükşehre başladık. Bu 900 milyondan 450 milyon borç ödendi . ŞUSKİ ile birlikte söylüyorum. Ödenek ile Biz yeni projeler için borçlanma yapıyoruz. Bizim borçlanma yaptığımız konuların tamamı proje karşılığı ve devlete borçlanmadır yani düşük faizli iller bankasına proje karşılığıdır.

Örneğin, Narlıdere köprülü kavşağı iller bankasından almış olduğumuz kredi ile yapıyoruz, hiçbir özel sektöre borçlanmak yok ve borç dengesi de ödediğimiz kadar yatırım için borçlanıyoruz. Borçlanayım maaş ödeyeyim, borçlanayım saha liderliğini yapayım değil, örneğin 60 milyon, 65 milyon trambüs için kredi kullandık iller bankasına, devlete ama karşılığında proje yapılıyor. Fakat ben iller bankasının da 66 milyona ona ödeme yapmışım, bu net anlaşsın mali tablo tamamen denkliğe göre gidiyor. Bunu belirtmek istiyorum. Kaynağı doğru yönetiyoruz, çünkü bir belediye başkanı başarılı olabilmesi için kaynağa, zamana ve personele sahip çıkması lazım.

DEDAŞ'a bulunan borçlarımızı ödedik 

DEDAŞ borcumuzu bitirdik, şuan DEDAŞ’ a hiçbir borcumuz yok, geldiğimiz de 300 milyon borç vardı hepsini bitirdik, DEDAŞ’ın tehdidini ortadan kaldırmak istedik. Elektrik kesilecek, içme suyu anlamında sıkıntı yaşayacağız diye, bu anlam da bunu ortadan kaldırdık. SGK olarak da bir kısım yapılandırmaya gittik, yapılandırmalarımızın tamamını ödüyoruz, bir kısmını Defaten Ödedik şuan da çok az bir şey kaldı 50 – 60 milyon civarında bir para kaldı. Maliye borcumuzu tamamıyla sıfırlattık, kurum olarak bizim SGK’ ya 60 milyon borcumuz var. Dediğim gibi borcu 450’ ye çıkarmamız proje karşılığı çünkü çalışkan olmak gerekir.

250 milyon lira karşılıksız hibe sağladık

 Bunların yanında Şanlıurfa’ ya 250 milyon TL bu şehre hibe getirdik, karşılıksız hibe. Proje karşılığında Japon kalkınma bankası, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği fonları olmak üzere değişik fonlardan hibe getirdik.  

Şanlıurfa yol sorunu yok Park sorunu var.

Kesinlikle yeni bir bölgede Otoparkları çözmemiz lazım. onun talimatlarını verdim. Önce planlama çalışmalarını yaptık onları şimdi bitirdik Kaynağı bulup Yeni otoparklar yapmamız lazım ki dışarıdan parklı olan trafiği, otoparka çekmemiz lazım. Şanlıurfa’da hiçbir zaman trafik sorunu yoktur. bunu net söylüyorum, trafik sorunu yoktur. Parklama sorunu, otopark sorunu vardır .daha doğrusu  yol sorunu, cadde sorunu yoktur. Otopark ihtiyacı geçmişten biriktiği için sokağa taşmış, caddeye taşmış, cadde ne kadar geniş olsa da parklanıyor. Sokak ve caddeler aslında bu nüfus için yeterli hiç öyle bakmıyoruz, sıkıntı otopark sorunun da, biz bakıyoruz bu cadde dar bu cadde neden böyle? Öyle değil. Düşünün örneğin araçlar cadde de park etmemiş olsa, otopark sorununu çözmüş olsak her cadde rahatlar.

600 bin Suriyeli hizmet alıyor ancak geçici statüden dolayı nüfustan sayılmıyor

Suriyeli nüfusun getirdiği bir yük var. Suriyeli sığınmacılar İçme suyu kullanıyorlar, Sosyal yardım, Toplu taşımayı kullanıyorlar, trafiği kullanıyorlar sonuçta kendi araçları var caddeyi kullanıyorlar, yeşil alanı kullanıyorlar. Suriye noktasında birleşmiş milletler 3 milyar mültecilere ayrılan pay noktasında proje hazırladık, o projeye de başvurduk maalesef Birleşmiş Milletler ne proje verdi ne de maddi destek verdi. Dolayısıyla 600 bin’ e yaklaşan mülteci sayısı şehir kullanımı anlamında tamamen belediyelerin sırtında, biz bunu tabi yukarıya, Bakanımıza, Milletvekillerimize ve  Yetkililerimize dile getiriyoruz, Cumhurbaşkanı ile olan toplantılarımız da dile getiriyoruz, bu kabul ediliyor tabi net bir şekilde, 600 bin ekstra olarak Şanlıurfa’yı kullanıyor. İçme suyunu kullanıyor, çevresini kullanıyor, yükümüz artıyor ve belki de diğer standartların düşmesine yol açıyor.  Tabi burada geçici statüsüne giriliyor, biz bunu bile söyledik 6 yıl, 7 yıl kalmak nasıl bir geçicilik? Vatandaş gibi işlem görmesi lazım, vatandaş olan zaten nüfusta sayılıyor vatandaş olduğu için zaten kayıtlara giriyor.

Büyükşehir’de,  ilçe belediyeleri de bazı aynı hizmetleri yapabilir

Belediyeler arasındaki diyalog, vatandaşımız da bilgilenmek durumun da belediyelerin durumu şu, gelir olarak yüzde 40’ ı Büyükşehrin, yüzden 60’ ı ilçelere kişi başına gelen payıdır. Kanun Büyükşehrin sorumluluklarını saymış, ilçenin sorumluluklarını saymış, Büyükşehrin büyüklüğü ilçelerin üstünde değil. Alanın büyüklüğünden dolayı, Ceylanpınar’ın da, Siverek’in de, Viranşehir’in de yüzde 40’ını alıyorsunuz ama hepsinde de hizmet götürme sorumluluğunuz var, sizin alanınız sadece merkez değil. Ama oradaki ilçe yüzde 60’ı sadece ilçe sınırları için alıyor, dolayısıyla biz bu konuda 13 ilçeyi hem adil, hem çalışkan, hem de önemli projeler Yapıyoruz. Bu artık ilçeler de net görünmeye başlanıyor. Görev dağılımı şöyle, temizlik ilçe, 15 metrenin üstü Büyükşehir’ de, 15 metrenin altı ilçe de, iş yeri açma çalışma ruhsatları ilçe de, planlamalar da 5000’lik Büyükşehir’ de, 1000’lik ilçe de. Mahalle içi her türlü faaliyet ilçe de ama mahalle ile mahalle arasındaki yol bizde, su ve kanal hizmeti biz de, toplu taşıma, itfaiye hizmeti Büyükşehir’de ama kültür hizmeti yapabilirler.  Büyükşehir de yapabilir, ilçe de yapabilir. Spor hizmetlerini Büyükşehir de yapabilir, ilçe de yapabilir, eğitim hizmetlerini Büyükşehir’de yapabilir ilçe de yapabilir. Tarihi restorasyon, roleve ve kültür varlıklarını koruma geliştirme, mekanlar vs. ilçe de yapabilir Büyükşehir de yapabilir. Burada önemli olan çalışkanlık, uyum noktası bir süreçtir uyumluyuz ama sürecin hem kadrolar anlamında hem zihniyet anlamın da olgunlaşmaya ihtiyaç var, bende iyileştiğini görüyorum.

Bütün ilçelere hizmet götürme sorumluluğumuz var

Her ilçe de bir şehir parkı olması gerekiyor dedik. Büyük bir park olması lazım dedik, çünkü bazı ilçelerimiz de park dahi yoktu, örneğin Suruç, Akçakele, Halfeti, Harran, Hilvan hiç park yoktu,

Her ilçe de o kadar detaylı hizmet yapılıyor ki, prestij cadde dedik, merkez itibariyle çarşının olduğu alan da prestij cadde dedik, 13 ilçede de bunu yaptık. Alt yapısı yapıldı, enerjisi yer alındı, kaldırımı yenilendi, ağaçları yenilendi, cevre  düzenlemeleri yapıldı, asfalt hale getirildi, çünkü çok dengesizdi, net söyleyeyim ilçelerimiz köhneydi. Büyükşehir olarak bunu bitirdik. Her ilçe de bir şehir parkı olması gerekiyor dedik. Büyük bir park olması lazım dedik, çünkü bazı ilçelerimiz de park dahi yoktu, örneğin Suruç, Halfeti, Akçakale, Harran, Hilvan hiç park yoktu, biz büyük şehir parkları dedik. Sonra bunu biraz daha ilerlettik, yanında sosyal olsun dedik mesire alanlarına başladık ve bunu da yine 13 ilçe de en son Siverek’te yapılıyordu, diğer ilçeleri bitirdik.

İlçelerin tamamında ve semt pazarları yaptık.

Spor tesisi dedik, ilçelerin tamamında spor tesisi dedik ve açtık, ilçeler de hiç semt pazarı kültürü yok, Pazar kültürü yok, örnek olarak 3 tane tezgâh bir tarafta, 5 tane öbür tarafta dağınık bir şekilde, Pazar kültürü yoktu. Tüm ilçelere merkezler de dâhil olmak üzere semt pazarı yapıldı, teslim edildi ve güzel bir şekilde şuan Pazar esnafı yapıyor.

ilçelerde su, yol, mezarlık, kültür merkezleri gibi projeler gerçekleştirildi

İlçelerimize baktığımız da mezarlıklar, ne duvar, ne kapı, ne aydınlatma, ne iç yollar köy mezarlığı gibi ilçe mezarlıklarımız vardı. 3 merkez ilçeyi çıkaralım, 10 ilçe de bu yapıldı, bitti teslim edildi. Kültür merkezi dedik, yüzme havuzları daha öncede olanlar vardı 5 – 6 ilçe de eksikleri tamamladık, orta refüj çimlendirme, bitkilendirme ve sulama sistemlerine kavuşturduk. Şuan Viranşehir yapılıyor, Bozova yapıldı, Halfeti kavuşturuldu, Siverek kavuştu, Akçakale kavuştu. Cephe düzenlemelerine girdik bu alanda kültür evleri var ilçelerimiz de onların restorasyonu, spor salonları da aynı şekilde. Kültür merkezlerine de başladık, hayvan kesim yerlerine başladık bunlar da bitecek olan projeler devam ediyor. Kırsalda da su ve yol, tüm ilçeler de, kırsalında sıkıntı su ve yoldur. Sadece 2017’ de 1700 Km. asfalt yol yaptık.

Türkiye’nin en büyük yeşil alan projesi Şanlıurfa’da yapılıyor.

GAP vadisi, bölgenin en büyük yeşil alan projesi hatta şehir ormanı ile birlikte Türkiye’nin en büyük yekpare olarak Yeşil alan projesidir. Toplam 3 bin 800 dönüme tekabül ediyor, hepsi bittiğinde bu anlaşılacak, şuan etap etap ilerlediği için  1. ve 2. Etap bitti, 3. Etap ağaç dikiliyor, 4. Etap yapım aşamasında, 5 ve 6 yapım aşamasında, şehir ormanı ile birlikte GAP vadisi  bin 800 dönüm, toplam da 3 bin 800 dönüm. Yekpare olduğu için  Sadece yeşil alan ve ağaçlandırma alanı değil, içinde kapalı yüzme havuzları, göletler, spor tesisleri, seyir alanları, kafeler, lokantalar var, sosyal olarak Şanlıurfa’yı geliştiren bir proje, bittikten sonra gerçekten halkımızdan çok dua alacağız. Ben bunu net görüyorum. Dedi.

Grup içme sularına ağırlık veriyoruz

Yine en önemli alt yapı bu yıl içinde bana göre çok önemli, basına muhakkak haber anlamında yansımıştır, kırsal da grup içme sularına girdik, Ak ziyaret grup içme suyu, Karacadağ grup içme suyu, 60 tane mahalleyi birleştiren bir içme suyu sistemi herkesi kuyudan kurtarıyor. Enerji tasarrufunu sağlıyor, Ocak ayında yine önemli bir adım Hilvan ilçemizin içme suyu artıma tesisini temelini attık, ileri ki aşamalar da, merkez anlamda da ata su artıma tesisi büyük olan projeyi, 140 milyonluk bir  projenin bitişini gerçekleştirmek. 1 Şubat gibi denemelere girdik, aslında güzel adımlar var.

 

 Şanlıurfa spor’un sorunu  50 yıldır aynı

Çiftçi:  Urfa sporu siyasete veya haksız bir kazanca perde haline getirmememiz lazım, iyi avukatları olacak, iyi muhasebecileri olacak ve Profesyonel olacak.

Son yıllarda da sanki kurumların temel göreviymiş gibi bir yüklenme var kamuoyunda sizden istediğim burada sahiplenmek lazım kurumların temel görevi değildir, benim temel görevim belediyeciliktir, benim kanuna göre profesyonel futbol kurumuna para aktaramıyorum.

Genç nüfusumuz var ama bu işi yapabilecek sistem ve yöneticimiz yok bu çok net. Takım genç olacak 19 ila 24 yaş arası olacak, bizim jenerasyon yakalamamız lazım, şampiyon olmayalım, 4 yıl şampiyonluk yok zaten bu yapıda şampiyon olsak ne olur sadece çok para harcamış oluruz.

Gazeteciler, avukatlar, hâkimler, eczacılar, yayın grubu başkanları, şirketlerin yönetim kurulu başkanları, esnaf ve sanatkârlar odasının tüm yönetimi herkesi topladık, Urfa’ya yaydık 10 bin tane delege ve dedik ki, kaç tane maçımız içeride? 16 maçımız içeri de herkes kombine kart alırsa 10 milyon eder ve 10 bin seyirci eder.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ; Şanlıurfa spor önemli aslında bir konu, çıkmaz da olan bir konu, ben sansürsüz bir şekilde sizinle konuşayım. Ben Şanlıurfa spor’ a şehrin takımı markası, Şanlıurfa’nın hasreti, Şanlıurfa’nın sevdası olarak bakıyorum. Yoksa hiç konuşmam hiç beni ilgilendirmez. Ama şehrin sorumlu kişileri olarak her zaman bu karşımız da duruyor. 1969’ da kurulan takımımız, yaklaşık 50 yıldır, bir tespit yapacağım, sorun aynı sorun, 1. Lige de gitseniz aynı, 2.lige  düşseniz de aynı, Süper Lige çıksanız da aynı fark etmiyor. Bunlar şehir de yanlış işlerin yapılmasına da yol açıyor, geçmişte de yol açmış bugün de yol açabilir neden?

Verilen hatlar toplu taşımada hizmetleri kangren haline getirdi

 Örneğin, çok hat verilmiş diyelim ki, Şanlıurfa spor’ dan dolayı verilmiş ve sorun olarak çıkıyor demek ki, sonradan o hatları etki altına alabilmek, kooperatiften almak, kaliteli bir toplu taşıma hizmetini yürütebilmek.kangren haline geliyor.  Yol haritası, ben burada hem sizin hem Şanlıurfa kamuoyunun yol haritası noktasında bir ortak birliğe çağırıyorum.

Şanlıurfa spor’un tüzüğünün değişmesi lazım

Şanlıurfa spor şehrin takımı değildir, sevdamızın takımıdır ama yönetim itibariyle, üyelik itibariyle hiç kimse kusura bakmasın şehrin takımı değildir, ne demek istiyorum? İsteyen herkesi Şanlıurfa’da, Şanlıurfa spor’ da delege yapmamız lazım, bizim sevdalı olan herkesten Şanlıurfalı olarak faydalanmamız gerekiyor. O yüzden diyorum ki bir tüzüğün değişmesi lazım, delegenin önünün açılması lazım.

Şanlıurfa’nın değerleri yönetimde olması gerekir

İkincisi Şanlıurfa spor olarak değer üretmiş, biz bu değerlerden istifade edemiyoruz. Örnek olarak Ersun Yanal ve bizim hemşerimiz olan İbrahim Halil Ülgen’ in konuk olduğu bir program düzenledik, dünya ve Türkiye’ de futbol diye, gençlerin katılımı güzeldi, İbrahim Halil Ülgen Urfalı Buca spor’ u alt yapıda kalkındıran, işin sorumlusu bir Urfalıdır, bizim evladımız biz neden bunu Urfa’ da değerlendirmiyoruz? Bunun yanında hakemimiz var, futbolcumuz var, eski futbolcumuz var, spordan anlayanı var ben o anlamda diyorum, bunlar neden Şanlıurfa spor kapısı içinden giremiyorlar? Bunu sormak lazım, biz bilenlere şehir olarak sahip çıkacağız.Serdar Tatlı bir değerdir.  Müfit Erkasap bir değerdir, İbrahim Ülgen bir değerdir, Kaptan Recep bir değerdir, Reşit Köylü bir değerdir bunlar Şanlıurfa spor’ un bir değeridir, bunların bilen olarak yönetimin içinde olması gerekiyor. Yarısı şöyle olabilir, Şanlıurfa’nın ticari şirketleri sponsor olacak veya Şanlıurfa’da faaliyet yürüten bunlar sponsor şirket olarak belirlenir. Bunlarla reklam ve sponsorluk anlaşması yapılabilir, bunlardan da yönetici desteği alınır bunun yanında futboldan anlayan yöneticilik desteği.

Yöneticiler Şanlıurfa spor’da parasını bırakmıyor

Kimse kusura bakmasın hiçbir yönetici Urfa spor’ da parasını bırakmıyor, her parası olan Şanlıurfa spor’ da düdük çalarsa vale sabahımız Olmaz, bu iş parayla alakalı değil. Diyelim ki bizim 10 bin tane delegemiz olduğunu söyleyeyim, gazeteciler, avukatlar, hâkimler, eczacılar, yayın grubu başkanları, yönetim kurulu şirketleri başkanları, esnaf ve sanatkârlar odasının tüm yönetimi herkesi topladık, Urfa’ya yaydık 10 bin tane delege ve dedik ki, kaç tane maçımız içeride? 16 maçımız içeri de, ben Büyükşehir Belediye başkanı olarak kombine kart aldım. Dedim ki Kamil Bey siz gazetecisiniz, kayıtlı bir gazetenin yönetim kurulu başkanısınız, siz Şanlıurfa’nın delegesisiniz bakın kartınız alınmış, buyurun delege kartınız, buyurun 16 tane maç biletiniz lütfen yılda bin TL vereceksiniz Urfaspor’ a, tamam dedi, 10 bin çarpı bin, 10 milyon, kimsenin ihtiyacı kalmadı.Daha reklam gelirlerini katmadık.  Ne 1000 TL ile Kamil Bey diyebilir ki ben Urfaspor’ un altını üstüne getiririm felan demez, bende aynı şekilde Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi olarak bende 1000 TL vermeliyim, hepimiz maça gideriz 10 bin seyircimiz garanti olur.

Şanılurfaspor en yaşlı futbolcu alıyor.Futboldan anlayan yok.

Şimdi belediye kurulmamışsa, araç ve gereci yoksa personeli yoksa  kanunu yoksa siz yol yapamazsınız, bu yüzden yönetim diyorum, kurumsallaşmayı irdeliyorum. Biz gence inanmalıyız, bizim takım en yaşlısını transfer ediyor, diğer konu futboldan anlayan kimse yok alt yapıya kim bakacak? Hocanız da yok yerine, alt yapı tesisleriniz var yapalım belediye olarak, yurt yapalım konaklamanız için ne gerekiyorsa yapalım, eğitim alanı yapalım, sosyal tesis yapalım ben hazırım! Benden bunu isteyin gelip yapayım. Siz sisteminizi kurun, kim alt yapıdan sorumlu? Buna inanıyor musunuz? Çocuğu 10 – 11 yaşından getireceksiniz 19 yaşına kadar silsile ile getireceksiniz, bu bir eğitim süreci, bu bir beslenme süreci, bu bir takip etme süreci, geliştirme süreci.

Bir sezonda 60-70 futbolcu alınır mı ?

 Genç nüfusumuz var ama bu işi yapabilecek sistem ve yöneticimiz yok bu çok net. Takım genç olacak 19 ila 24 yaş arası olacak, bizim jenerasyon yakalamamız lazım, şampiyon olmayalım, 4 yıl şampiyonluk yok zaten bu yapıda şampiyon olsak ne olur sadece çok para harcamış oluruz tekrar geldiğimiz yere döneriz ama yazık günah. Bir sezonda 60 – 70 futbolcu tranfer edilir mi ? Buna kim dayanır, kurum olarak bu bizim düzenimizi de sarsıyor, kimse kusura bakmasın düzenimizi sarsıyor, nizamımızı sarsıyor kimse kusura bakmasın düzenimizi sarsıyor, nizamımızı sarsıyor, belediyeciliğimizi etkiliyor, başarısız olmamıza yol açıyor.

Takım sıkıntıya düştüğünde Bakan, vali ve Belediye Başkanları hedefte

Son yıllarda da sanki kurumların temel göreviymiş gibi bir yüklenme var kamuoyunda sizden istediğim burada sahiplenmek lazım kurumların temel görevi değildir, benim temel görevim belediyeciliktir, benim kanuna göre profesyonel futbol kurumuna para aktaramıyorum. Valilik içinde geçerli, Bakanlık için de geçerli söylediğim yanlış anlaşılmasın, de ki şehri sarı yeşil renklerle donat donatayım, de ki billboardları kullan kullanayım, deki standın etrafında gelenlerin hepsine yemek dağıt benim Urfalıya her türlü hizmeti yapmak için yetkim var yaparım. Gerekirse parayı dökerim orayı karnaval havasına dönderirim bu benim yetkimde olan bir şeydir ama şehir takımı bir kere psikolojik olarak şehrin malı değil. Herkes dar noktada tutuyor, bu böyle gelişmez, spor şehri olamayız, Şanlıurfa spor böyle kalıcı hale gelemez, dara düştüğü zaman da kimse sahiplenemiyor. O zaman kurum kim ise, Büyükşehir ise Büyükşehir, Vali ise Vali, Bakan ise Bakan hepimiz hedefteyiz, böyle olmaz. Örneğin geldiniz yönetime, bakın yönetim kurulu arkadaşlar geldiler ben de onlara dedim ki’ ben Urfa sporu konuşuyorum, Vallahi yönetimde kim var, başkan kimdir hiç konuşmuyorum, o hiç aklıma gelmiyor. Şanlıurfa spor nasıl bu çıkmazdan çıkar ona kafa yoruyorum yoksa şahsını bilemem hepsi baş tacı, ben bunu önceki başkanımız Bağıban ve Fethi Şimşek döneminde de söyledim, Fetih Şimşek döneminde de söyledim, dönem bittikten sonra da bu iki arkadaşım bana hak verdi. Bu nokta da bizim Urfa sporu siyasete veya haksız bir kazanca perde haline getirmememiz lazım, iyi avukatları olacak, iyi muhasebecileri olacak. Profesyonel olacak.

Şanlıurfa il genelde sosyal ve kültürel çalışmalara ağır veriyoruz.

Çiftçi; kütüphane hizmetleri tüm ilçeler de veriyoruz, gençlik ve spor hizmetlerini yine tüm ilçeler de, spor tesislerin de tüm çocuklara ve gençliklere ulaştırmayı hedefliyoruz.

Amatör sporlara nakli destek vermemiz oldu zaten her şekilde destekliyoruz ve hiçbir kulübü ayırmaksızın olan 70 kulüp ile Şanlıurfa’nın amatör kulübü deyip Büyükşehir olarak sahipleniyoruz.

Şanlıurfa Büyükşehir belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ; Spor hizmetleri, gençlik hizmetleri, eğitim hizmetleri ve kültür hizmetleri ile ilgili olarak  siz en güzel yolu da yapsanız, tesisi de yapsanız sonuçta insana sizin değmeniz Lazım, zaten belediyelerin dertlendiği, Büyükşehrin de dertlendiği bu. Eğitim hizmetleri anlamında kurs faaliyetlerimiz sürüyor 19 alanda kurs faaliyeti, 7 merkezli genç olarak yürütülüyor, 8 merkezi de kadın olarak yürütülüyor bunlar rutin. 6 yerde de kütüphane hizmetlerimizi yürütüyoruz eğitimi de birleştiriyoruz ve aynı şekilde okullara giriyoruz, gençlik okullar da, biz kültür hizmetlerimizi ve okulu buluşturuyoruz.

1 milyon kitap dağıtıyoruz

Eğitim, gezici kütüphanemizi de kırsal mahalleler de gezdirip kitap dağıtıyoruz, 1 milyon kitap dağıtıyoruz. Aynı şekilde kültür, tiyatro ekibimiz ve oyunlarımız ilçe ilçe turnelere çıkıyorlar, müzik ve sıra gecesi kültürümüz, sanatımız ilçe ilçe turnelere çıkıyor.

Tüm gençlere ulaşmaya çalışıyoruz

Kültür ilçeler de kendimizi sorumlu kabul ediyoruz, kütüphane hizmetleri tüm ilçeler de veriyoruz, gençlik ve spor hizmetlerini yine tüm ilçeler de, spor tesislerin de tüm çocuklara ve gençliklere ulaşma hedefi, hepsine ulaşıyor muyuz? Hayır, ama şuan en azından alan olarak tüm ilçeler de varız, onu başardık şimdi o tüm ilçelerde ki tüm gençlere ulaşma hedefini koyacağız. Örnek olarak turnuvalar yapıyoruz, 12 branşta başkanlık turnuvası yapılıyor futbol, güreş, voleybol, tekvando, judo ve Mayıs’ a kadar tüm liselerin katıldığı, tüm ortaokulların katıldığı turnuvalar Büyükşehir’ in ev sahipliğidir.

Amatör sporu destekliyoruz

Amatör sporları aynı şekilde, örnek olarak nakli destek vermemiz oldu zaten her şekilde destekliyoruz ve hiçbir kulübü ayırmaksızın olan 70 kulüp ile Şanlıurfa’nın amatör kulübü deyip Büyükşehir olarak sahipleniyoruz. Kaynağımızın çok olmasından dolayı değil, kendimizi çok sorumlu hissetmemizden kaynaklanıyor çünkü amatörü bizim geliştirmemiz lazım, bizim çocukları sporla buluşturmamız lazım, okumayla buluşturmamız lazım, kurslarla buluşturmamız lazım, cami ile buluşturmamız lazım, kütüphane ile buluşturmamız lazım, okullar da onları kültür ve sanat ile buluşturmamız lazım. Ancak bu şekilde biz çocuğumuzun donanımını, eğitimini sağlıklı hale getirebiliriz. Dedi.

 

2018/02/2018-02-08-17-58-05.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Parti adayı Yunus Çoban, Karaköprü otel gibi kullanılıyor
İyi Parti adayı Yunus Çoban, Karaköprü otel gibi kullanılıyor
Şanlıurfa’da düğün konvoyunda zincirleme kaza
Şanlıurfa’da düğün konvoyunda zincirleme kaza