Çiftçi, yerelde kalkınma modelini tanıttı
  • Reklam

Çiftçi, yerelde kalkınma modelini tanıttı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehirde yeni bir dönem başlatacak olan 'Yerel Kalkınmada Şanlıurfa Modeli'nin' lansman töreni yapıldı.

17 Ekim 2018 - 15:51

Şanlıurfa'nın her anlamda değişim yaşayacağı projenin lansmanında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Şanlıurfa'ya hizmetin en iyisi için çalışıyoruz" dedi.

'Yerelden Kalkınmaya Hazır Mısın Şanlıurfa ?' sloganıyla Şanlıurfa'ya yeni bir vizyon getirecek olan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Yerel Kalkınmada Şanlıurfa Modeli'nin lansman töreni Mehmet Akif İnan Konferans Salonu'nda yapıldı. Şehrin tarih, turizm, kültür, sanayileşme, insan kaynağı, değerlerinin fonksiyonlaştırılması anlamında planlanan modelin lansmanına  milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, STK lar, gazeteciler, Büyükşehir Belediyesi üst yönetimi, Harran Üniversitesi Öğretim Görevlileri ve öğrencileri katıldı.

Proje üzerinde bir yıldır detaylı bir şekilde çalışıldığını belirten Başkan Nihat Çiftçi, "Şanlıurfa tarih, turizm, kültür, doğal kaynaklar ve daha bir çok alanıyla mükemmel bir şehir. Türkiye'nin en genç ili olarak işsizlik birinci sorunumuzdur. Sokakta her karşılaştığımız insan öncelikle Büyükşehir Belediyesi'nden iş talep ediyor. Esnafla bir araya geldiğimizde de kalifiyeli eleman bulamadıklarından yakınıyorlar. Tarihi şehre indiğimizde hangi yapının nasıl fonksiyonlandırılması gerektiğini, hangi fonksiyonun hangi eve nasıl verileceğini, geleneklerimizden geldiği gibi yaşar gideriz. Şanlıurfa büyüdü ve artık 2 buçuk milyon insanı olan bir şehir. Artık bir çok değeriyle UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girdi ve sırada o listeye dahil olacak tarihi alanlarımız var. Göbeklitepe'den başlayan süreç şimdi de Harran'ı da listeye ekleyerek Şanlıurfa'yı dünyaya tanıtmış olacağız. Halil-ür Rahman sur içi dediğimiz alan, müzik ve sıra gecesi de sırasıyla listeye girecek Allah'ın izniyle. Biz bütün kurumlarımızla birlikte hareket ederek yerelden Şanlıurfa'yı kalkındıracağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

"ŞANLIURFA'YA SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN GÖREVİ"

Şehrin turizm alanındaki potansiyeline değinen Başkan Çiftçi,"Karacadağ'a baktığımızda orayı zenginleştirecek bir yayla ve bazalt taşı var. Karacadağ kayak merkezi bölgeyi tek turizm merkezi haline getirecek. Ama başka bakış açıları oraların kendi haline bırakılması gerektiğini görüyor. Nissibi Köprüsü ile hükümetimizin en önemli projelerinden Adıyaman ile Siverek yakası birleştirilirken Takoran Vadisi'nin güzelliğini keşfettik. Yanı başımızda tarım uygun olmayan alanlarıyla Bozova sahili var. Burada sahil kent projesi yapılabilir. Ecdadımız mimarisine kendi kullandığı taştan hareketle gitmiştir. Bu proje tüm Şanlıurfalı kardeşlerimizin. Urfalı mimar ve mühendis arkadaşlarımız çalışıyor. Ben bir akıl birliği ve farkındalık uyandırmak istiyorum. Ecdat taşı bulmuş biz farklı bakıyoruz. Elimizde ömürlük bir Nahit taşı var. Suyu ve güneşi gördüğünde mukavemeti artan, yazı serin kışın sıcak tutan, rezerve olarak en zengin ile sahibiz ama bu sektörü geliştirememişiz. Projelerimize Şanlıurfa Nahit taşını koyuyoruz" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ceylanpınar’da plastik patlayıcı bulundu
Ceylanpınar’da plastik patlayıcı bulundu
Boğayı tüfekle vuran kasap serbest bırakıldı
Boğayı tüfekle vuran kasap serbest bırakıldı