Çiftlerin düğün fotoğrafçısını çok iyi seçmesi gerekiyor

Çiftlerin düğün fotoğrafçısını çok iyi seçmesi gerekiyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Dış Mekan fotoğrafçılığı konusunda Hüseyin Çetinkaya ile röportaj yaptı.

12 Haziran 2018 - 15:53 - Güncelleme: 12 Haziran 2018 - 16:16

Çetinkaya, çiftlerin çekimlerindeki O duygu kelimelere sığmaz, zaten ilk olarak bana gelen çiftlerin müşteri olarak değil bir abi, bir abla olarak geliyorlar ve beni bir aile ferdi olarak gördükleri için çok heyecanlanıyorsunuz, o duyguyu yaşamak istiyorsunuz.

Fotoğrafçı gelinle damadı motive etmesi gerekiyor, sakinleştirmesi gerekiyor, yeri gelince güldürmesi gerekiyor

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Hüseyin ÇETİNKAYA 17 yıldır dış mekan düğün fotoğrafçısıyım.

DIŞ MEKAN DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI NEDİR?

Daha önce stüdyoda gelin ve damat çiftimiz sıkılıyorlardı, utanıyorlardı en azından ışık yapma oluyordu fakat doğal çekim de daha güzeli gün ışığı sonuçta yapmacık değil doğal ortam olarak çekilir.

SON ZAMANLARDA DIŞ MEKAN FOTOĞRAFÇILIĞI HIZLA ARTTI SİZ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Dış mekan düğün fotoğrafçıların sayılarının artması daha iyi oldu, en azından daha iyi hizmet verebilme adına, çiftleri memnun edebilme adına daha iyi oldu. Ve tabi ki işi severek yapmaları önemli yoksa herkes fotoğrafçı ama işi severek yapmak ve müşteriye verilen hizmet güzel olursa çok daha iyi olur.

İYİ BİR DIŞ MEKAN DÜĞÜN FOTOĞRAFÇISI NASIL OLMALI?

Öncelikle işini sevmesi gerekiyor, işi severek yağtığı zaman zaten hepsi gelir. Müşteriyi memnun etmesi gerekir en önemlisi budur çünkü bunun telafisi yok.

DİĞER İLLERE ORANLA ŞANLIURFA’DA İŞİNİZ NASIL İLERLİYOR?

Biz biraz gerideyiz, ama inşallah bunu da atlatacağız.     

HALKIN İLGİSİ NASIL?

Gelinlerimiz çok ilgili ama damatlarımız utandıkları için gelinlerimiz kadar dış mekanı istemiyorlar. Gelinlerimiz ise çok memnun kalıyorlar, çok istiyorlar sonuçta bir defa oluyor bu yüzden en iyisini ve en güzelini isterler her şeyin.

MESLEĞİNİZİN DAHADA GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Öncelikle mekânımız yok, çekim alanımız hiç yok tarihi yer olarak bir balıklıgölümüz var haricinde doğal olarak bir yerimiz yok. Su görüntüsü olarak bir SUKAY’ımız var onda da baya baya zorluk çekiyoruz.

ÇİFTLERİN EN MUTLU GÜNÜNDE SİZ YANINDASINIZ BU NASIL BİR DUYGU?

O duygu kelimelere sığmaz, zaten ilk olarak bana gelen çiftlerim müşteri olarak değil bir abi, bir abla olarak geliyorlar ve beni bir aile ferdi olarak gördükleri için çok heyecanlanıyorsunuz, o duyguyu yaşamak istiyorsunuz. Gerçekten o duyguyu severek yaptığınız için çiftlerimiz de memnun kalıyorlar, siz de yaptığınız işten memnun kalıyorsunuz.

DIŞ MEKÂN DÜĞÜN FOTOĞRAFÇISI İLE ANLAŞIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İlk olarak anlaşılacak düğün fotoğrafçısının son bir ay içerisindeki yapmış olduğu çekimlere bakılmasını öneririm. Çünkü bazı fotoğrafçılar başkalarının çektiği fotoğrafları yayınlıyorlar biz yaptık diye, öyle olmaz. Fotoğrafçının çekmiş olduğu fotoğraflara baksınlar, nasıl bir fotoğraf çekmiş, nasıl bri albüm hazırlamış, müşteriyi nasıl memnun etmiş? Bunlar çok önemli konular, dış mekan düğün fotoğrafçısı ile anlaşacak olan çiftlerimiz bunlara dikkat etsinler.

MESLEĞİNİZİN NE GİBİ ZORLUKLARI VAR?

Her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizin de zorlukları var ama bu zorlukları aşmak bizim elimizde ki bir şey, çekime giderken bir asistanın olması gerekiyor, makine aksesuarlarının fazladan yanında olması gerekiyor. Olur ki o an makine elinden düştü, siz o an müşteriye diyemezsiniz makine düştü, yenisini getireyim felan diye bu yüzden ekipmanların sağlam olması gerekiyor.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Çiftlerin düğün fotoğrafçısını çok iyi seçmesi gerekiyor, o fotoğrafçıyı fotoğrafçı olarak değil de aile fertlerinden biriymiş gibi görmeleri gerekiyor. Fotoğrafçı gelinle damadı motive etmesi gerekiyor, sakinleştirmesi gerekiyor, yeri gelince güldürmesi gerekiyor daha kaliteli bir hizmet verebilmek için bunları yapmak şart.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BEN TEŞEKKÜR EDERİM BİZE BU İMKANI VERDİĞİNİZ İÇİN
 

ÇEKİMDE PÜF NOKTALAR

Düğün fotoğrafçılığı yapanlar en az iki  adet gövde taşıyor.  Bunun ilk sebebi olası bir sorun karşısında yedek makina nın hazır olması.  İkinci sebep ise en çok kullanabilecek iki lensin gövdelerde hazır olarak takılı olması; bu lenslerin de ağırlıklı olarak 24-70 mm ve 70-200 mm oluyor. Unutulmaması gereken düğün fotoğrafçılığında hızın çok önemli olması, vede kritik pozisyonlardaki zamanı lens değiştirerek kullanamaz.  Bir ileri adım ise üçüncü gövde; hatta ilave olarak bir adet de iyi bir kom-paktmakinanın bulunması, üçüncü gövdede ise makro, balık gözü ve özel portre çekimi için daha az kullanılan lensleri kullanabilmektir.

Gelin ve damat, düğünün odak noktasında olduklarından, gergin ve heyecanlı olmaları çok normaldir. Gelin ve damadı çekim anında rahatlatmak fotoğrafçının görevidir. Bunun için düğün günü öncesinde mutlaka bir araya gelip dostluk ilişkisi kurulması gerekiyor.  Çekim günü, bu ilişki için çok geç olabilir. Çiftlere Sürekli poz verdirmek yerine doğal hareket ve kompozisyonları yakalanması gerekiyor.  Çekilen güzel fotoğrafları makinanızın ekranından hemen o an gösterip morallerini yükseltilmesi gerekiyor. Fazla kare çekip fotoğraf seçme kargaşası yaratmaktansa, gerekli kareleri yakalamak daha iyi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret