Çilingircilik bir hizmettir - Video Haber

Çilingircilik bir hizmettir - Video Haber

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Çilingircilik konusunda Mustafa Yaşarsoy ile röportaj yaptı.

03 Aralık 2017 - 16:50 - Güncelleme: 04 Aralık 2017 - 10:41

ÇİLİNGİR ; Anahtarı kaybolmuş ve kilitli kalmış kapıları maymuncukla açan, bozuk kilitleri onaran, kilitlerin montajını yapan kişiye çilingir denilir.

Çiligir olmak için genel kurallar ; Dikkatli ve sabırlı olmak, Sabıka kaydı olmamak, Sorumluluk sahibi olmak, Herhangi bir sağlık veya görme sorunu bulunmamak, El ve parmaklarını iyi bir şekilde kullanabilmek, Şekillerle ilgili olarak ayrıntıları algılayabilmek, Bu kıstaslara sahip kişiler çilingir mesleğine sahip olabilirler.

ÇİLİNGİR VE GÜVENLİK

Çilingirler, her tür kilidi yasal yollardan açma yetkisine sahip kişilerdir. Çilingirlik yapmak isteyenler resmi bir belgeye sahip olmalıdırlar. Güvenliğiniz için seyyar çilingirlere itibar etmeyiniz. Ankara Anahtarcılar Kilitçiler ve Çilingirler Odası gibi bulunduğu şehirdeki odaya kayıtlı çilingirlere kilidinizi teslim ediniz.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ ?

Mustafa YAŞARSOY King anahtarcılığın işletme sahibiyim, bizim 2 tane işletmemiz var birisi aşağı çarşıda ve bende Karaköprü ilçesine böyle bir iş yeri açmayı düşündüm, böyle bir hizmet vermeyi düşündüm, ilçemizin böyle bir şeye ihtiyacı olduğunu düşündüm ve Karaköprü’de böyle bir girişimcilik yaptım.

HALKIN İLGİSİ NASIL?

Halkın ilgisi güzel, insanlar talep ediyor sonuçta çilingircilik bir hizmettir zaten.

ÇİLİNGİR NE DEMEKTİR?

Vatandaş kapıda kaldığı zaman hemen akla çilingirci gelir biz de kapıyı açarız çilingircilik bu demek.

İYİ BİR ÇİLİNGİRCİ NASIL OLMALI?

Kapıya zarar vermemesi, kapıyı aparatları ile açması, insanları kapıda fazla bekletmemesidir. Korsan çilingirler var, onlara dikkat etmeleri lazım, korsan çilingir nasıl oluyor? Sonra kötü işlerle karşılaşabilirler, sonuçta adam çilingir diye kapısını açıyor, işletmenin yeri olmadan olmaz. Müşteri çilingirin iş yerini gördükten sonra çağırsın sonuçta her türlü sıkıntı olabilir, yarın bir gün evde yokken korsan çilingir dediğimiz adamın kapısını açabilir.

ÇİLİNGİR ÇAĞIRALACAĞI ZAMAN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Çilingiri çağırdığı zaman iş yerini teyit etmesi lazım, adresini sorması lazım, işletmesi varmı? İşletme sahibimi? Bunlara dikkat edilmesi lazım.

ÇİLİNGİRCİLERE GÜVENMEK İÇİN BAKABİLECEK BİR BELGE VARMI?

Ustalık belgesi yok, biz zaten babadan bu işi yapıyoruz. Zaten şuan anahtarcılar ve çilingirciler derneği diye bir dernek yok bu yüzden ustalık belgesi yok. Ama dernek olması iyidir ama esnaf arkadaşlarımız buna ne derece sıcak bakarlar bilemem.

MESLEĞİNİZİN ZORLUKLARI NELER?

Günümüzün son teknoloji çağındayız, kapıları açmak baya bir zor gerçi bize zor olan bir kapı yok, biz her türlü kapıyı açıyoruz. Oto kapılar, araba kapıları, ev, iş, kasa hepsini açıyoruz o yüzden bize zor kapı yok.

ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELER?

Kapıya öncelikle iyi bir göbek taksınlar, sağlam kapılar kullansınlar. Kaliteli göbekler var onları tercih etsinler 10 liraya da göbek var, 50 liraya da var, 150 liraya da var, 250 liraya da var iyi bir göbek taktıkları zaman sıkıntı olmaz.

İYİ BİR ÇİLİNGİRİN İŞ YERİNDE NELER BULUNMASI GEREKİR?

Tabi son teknoloji makineler olması lazım bizde öyle yaptık, iyi makineler aldık vatandaşı yormamak adına. Bize anahtarı getirdiği zaman yedeğini yapıp hemen kapıyı açsın ve vatandaşı yormasın diye son teknoloji makineler getirdik. Araştırdık ve iyi markalar bulduk.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Şanlıurfa’da Karaköprü ilçesindeyim iş yerim King anahtarcılık, baba mesleğimizdir, itinayla kapıyı açarız. Halkımızı Karaköprü ilçemizin vatandaşları burada olduğumuzu bilsin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mahmut Mirkelam Birecik İlçe Başkanı oldu
Mahmut Mirkelam Birecik İlçe Başkanı oldu
AK Parti ilçe Başkanları toplandı
AK Parti ilçe Başkanları toplandı