Çok önemli hizmetler yaptık (video)
  • Reklam

Çok önemli hizmetler yaptık (video)

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi Şanlıurfa’da vasıflı günlük yerel gazete sahiplerine yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

16 Mart 2018 - 13:50 - Güncelleme: 16 Mart 2018 - 17:54

Tüm ilçelerin içme suyu sorunlarını çözüyoruz

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ;  Büyükşehir olarak bizim suya bakış açımız su kaynağı anlamın da çok zengin gibi görünüyoruz ama zengin bir ülke değiliz ve zengin bir il değiliz. Bunu yapılan bilimsel araştırmalar da, ölçümlemeler de ortaya çıktı ama Urfa o anlam da biraz şanslı bir il su kaynağı özellikle Atatürk barajının yapılmasıyla birlikte önemli bir kaynağa sahip olduk. Bu kaynakta sadece şuan 3 tane merkez ilçemiz faydalanıyor Karaköprü, Haliliye, Eyyübiye ve merkez içme su arıtma tesisi ile bu üç ilçemizin su ihtiyacı karşılanıyor. Diğer tüm ilçeler ve kırsalın tamamı kuyudan sağlanılıyor. Bir tarım şehriyiz, yer altı tarımsal sulamamız da var ve sürekli yer altı su kaynağını tükettiğimiz için bu kuyuları yönetmek enerji anlamın da kontrol etmek, tesislerini bakımını onarımını yapmak kolay değil depoların. Biz bir sistem değişikliğine gidiyoruz, gittik daha doğrusu nedir bu? 3 merkez ilçenin haricinde ki 10 ilçe için içme su arıtma tesisi ana dağıtım şebekeleri ve depoların tamamının bitirilmesi, şimdi başladık şuan Siverek’te yapılıyor inşaat halinde, Hilvan’da yapılıyor inşaatta, Halfeti, Birecik, Suruç ve Viranşehir’i ihale ettik. Halfeti’yi başlatıyoruz. Birecik’i başlatıyoruz, Viranşehir ve Suruç’ta bitmiş durumda. Akçakale, Harran ve Ceylanpınar’da şuan projeleri yapıldı, onaylandı kaynak ve fon için bir arayışımız var. Birleşmiş milletlerine müracaat ettik ön kabulümüz kabul gördü. Harran, Akçakale su kaynağı anlamın da eskiden Şanlıurfa’nın beslenmiş olduğu Kuyuları saniye de 18 litrelik çok önemli bir su var. Tahlilleri yapıldı güzel bir su. Onu ovanın hem kırsalına hem merkezine birlikte projelendirdik, tamamına cazibe ile dediğimiz kendi ayağı ile vereceğiz, çıkaracağız depoya vereceğiz, depodan tüm alana.

Karacadağ bölgesi yıllardır su sıkıntısı çekiyor

Çiftçi, Merkezler böyle planlandı ve iş yolunda gidiyor, kırsal var şimdi, kırsalda da grup içme suyuna geçtik, kuyular kuruyor, kuyular çöküyor, tesisatlar bozuluyor, 3 bin tesisatı kontrol etmek kolay bir olay değil. Bütçemizin yüzde 60’ı enerjiye gidiyor, enerji özelleştirildi ve burada ki bakış açımız da şu, grup şimdi başlattık örneğin eşeklerle içme sularının karşılandığı yer  Karacadağ bölgesi gerçekten yıllardır bu bölge su sıkıntısı yaşıyor. kuyular vurulmuş ama su yok bir proje ile de kimse düşünmemiş doğrusu. Biz bu defa direkt en üst noktaya depo yapmak suretiyle suyu depoya basacağız, depodan 16 tane yerleşim mahallemize içme suyunu vereceğiz. Şuan yüzde 70’lerdeyiz, yüzde 30 kaldı, Mayıs gibi Allah’ın izni ile o projeyi bitirip onu tarihe atıyoruz, tarihin çöplüğüne atıyoruz. Akziyaret içme su grubu var 80 mahalleye bir bütün olarak başladı yüzde 30’lardayız, Hilvan içme su grup projesi var kırsal olarak 60 mahalle, Şanlıurfa grup içme su projemiz var o da Haliliye ilçemiz de 80 mahalleye su vermeyi sağlıyor. Bir de 24 mahalle ve OSB’ye başladık şuan yapılıyor, OSB içme suyu projesine de başladık, ihalesini yaptık ve imalatlar yapılıyor 3500 metre döşenildi. Su kaynağını böyle çözüyoruz, dağıtımını böyle yönlendirdik, bunun yanında da içme su arıtma tesisimizin olduğu yerde grup içme su pompajımızın olduğu noktalara güneş enerji sistemlerini kuruyoruz yani enerjiyi bedava kendisi üretecek, bu ne demektir? İnşallah topyekûn olarak hedeflediğimiz takvim 3 yıl içerisinde bu tesisler tamamen bitmiş olacak, şebekeler tamamen yenilenmiş olacak, depolar yeni sisteme göre kurulacak. Dedi.

650 milyonluk yatırımdan bahsediyoruz.

Çiftçi, Bu yatırımı bitirdikten sonra bu yatırımı hibe ile aldığımız var, Japon Kalkınma Bankasından aldığımız var, Birleşmiş Arap Emirliklerinden, İslam bankasından, Kuveyt fonundan, Avrupa Birliği IPA’ dan, Birleşmiş Milletlerden, İller bankasından, Dsi’den ve bir çok yerden çünkü büyük bir proje 650 Milyon TL’lik bir yatırımdan bahsediyoruz şuan başladığımız yatırım büyük bir yatırımdan bahsediyorum. Öz kaynağı ŞUSKİ’nin bizim genel müdürlüğümüzün Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdare Genel Müdürlüğümüzün bütçesi zaten otomatik olarak DEDAŞ’a gidiyor, yüzde 40 personel midir? Araç ve gereç midir? Bakım mıdır? Yeni yatırım mıdır? Bu anlam da güzel gidiyor ve su yönetimini artık bu şekilde şekillendirmiş durumdayız. Kuyu sisteminden artık kırsal da kurtuluyor, hemen bir kereden 6 ay da kurtulduk diyemiyorum ama herkes kurtuluyor. Ve kesintisiz 24 saat suya geçiyoruz ve Türkiye’nin en ucuz suyunu içiyoruz belki 3 – 4 yıl sonra bu yatırımlar bittikten sonra enerji ihtiyacını da karşılamadığı için yönetim şunu diyebilir, suyu bedava yapayım halkımız için, bu sistem ile yapabilir. Çünkü enerji çalıştırıyor, enerji güneşe bağladığın an sistemin kurulmuş ya su kaynağında var bedava yapabilirsin. Dedi.

Atık su arıtma tesislerine büyük önem veriyoruz

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ; Aslına içme suyu ile paralel çözmüş bir konu biz su yönetimini diyoruz ki kaynaktan alalım, içme su arıtmadan bunu geçirelim, sağlıklı bir şebeke ile şehre verelim şehirden daha sonra kullanılan suyu tekrar değerlendirelim, ne ile değerlendireceğiz? Atık su arıtma tesisleri ile değerlendireceğiz, başladık merkez şuan test aşamasında yani bitti, Siverek faaliyete geçti, Hilvan faaliyete geçti, Bozova faaliyete geçti. Akçakale’yi realize ettik, bir bakımdan geçirdik, Ceylanpınar’ı ihale ettik, Viranşehir’İ ihale ettik, Birecik proje aşamasında. Tüm ilçelerde de hedefimiz şu, atık su arıtma tesisi çevre açısından çok duyarlılık var, artık kalkıp da şehirlerin atık suyunu derelere bırakmak, bu vektöre yol açması, bataklık oluşturması, bir sürü hastalığı sivrisinek ile taşıması dönemi bitmiştir. Burada bir de bu tesislerin modernizasyon çerçevesinde yaptığınız da biyolojik atık var sıva atıkta, o biyolojik atıktan enerji alıyorsunuz şuan üretiyor mesela, bizim merkez atık su artıma tesisi enerji üretiyor. Siverek atık su artıma tesisi enerji üretiyor, enerjiyi de geçiyor enerjinizi de buradan çözmeye başlıyorsunuz. Özellikle gübre olayı, kalan diğer atık tortu biyolojik olarak çok zengin olduğu için gübreye dönüştürüyoruz. Biz aletler alacağız, din bir sisteme baktık solar kurutma sistemleri var, güneşte kurutuluyor bu gübre haline geliyor daha sonra siz sepme bir takım makinelerle bedava yapacağız, kalkacağız en verimli topraklara o sepmeyi sağlayacağız. Buradan da geri dönüşümü var, daha sonra bu defa diğer suyu tertemiz sulamaya veriyorsunuz, yine kaynaktan geldiği gibi işlevsel olarak yönetildi en son atık su artıma tesisinden bu atıkları alıp enerjiye ve gübreye dönüştükten sonra diğeri de aynı şekilde temiz su olarak tarıma sevk ediliyor. Önemli yatırımlar bunlar da çok önemli dedi.

Atık su arıtma tesisi için 140 milyon lira hibe aldık

Çiftçi,  sadece merkez atık su arıtma tesisi 140 Milyon TL’lik bir yatırım. Bunun 120 Milyonunu hibe aldık, 20 Milyonunu kaynağımızdan gerçekleştirdik, örneğin Siverek atık su artıma tesisi tabi bunu şebekeleri ile birlikte düşünmek lazım 60 Milyon TL’lik bir yatırım. Bunlar önemli yatırımlar, Viranşehir 60 Milyon TL’lik yatırım aynı şekilde Suruç 35 Milyon TL ama keşke bunlar şimdiye kadar kalmamış olsaydı fakat kalmış biz de elimizden geleni yapacağız. Ama doğru yönetmemiz lazım hem atık suyu hem içme suyunu kesinlikle doğru yönetiyoruz çünkü araştırdık, şehrimiz için yönetiyoruz. Bakın burada çok büyük bir belediye başarısı gelmez onun da farkındayım, ben toplumun bunu fark edeceğini biliyorum ama genel de alt yapıya önem veren belediyeler memleketini seven belediyelerdir. Ben memleketimi seviyorum, doğru hizmet etmem lazım siyasi sonucuna bakarsam saymış olduğum rakamları ben üst anlam da şehre yaydırırsam herkesin akıl gözde olduğu için heykelimi dikerler. Ama ben diyorum ki sağlıklı olması lazım çünkü bu şehre doğru yatırım olması lazım, üst yapıyı da yapıyoruz yapmıyoruz değil ama sonuçta alt yapıyı doğru yönetmemiz lazım bugüne kadar çok ihmal edilmiş bir halde. İlk kez atık su artıma tesisi yapıyoruz bu şehir de, hiç yapılmamış merkez dâhil olmak üzere, diğer ilçelerimiz de inşaat aşamasında ve yapım aşamasında olanlar var, bunu da güzel bir şekil de çözüme kavuşturduk. Dedi

Burada çok boyut var, bir ödül var, bir çalışma performansı var, bir de algı yönetimi yıpratma var.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ;  Burada çok boyut var, bir ödül var, bir çalışma performansı var, bir de algı yönetimi, yıpratma var. Ödülden başlayalım, ödüller aslında birbirini etkiliyor çalışmanın karşılığıdır siz çalışmadan ödül alamazsınız, alırsanız da halkınız inanmaz, alırsanız da rakamlar bunu karşılamaz. Şuan mesela Nisan ayı faaliyet raporlarının ilan edildiği aydır kitap haline getireceğiz, sizler araştırmacısınız, basın mensubusunuz 30 tane Büyükşehir’i alın göz gezdirdiğiniz gibi Şanlıurfa Büyükşehir’in çok önemli hizmetlere adım attığını göreceksiniz. Neden? Çünkü alt yapı, üst yapı, kültür, sosyal, faaliyet, kültürel tesisler, sosyal tesisler, turizm, turizm restorasyonu, sokak, cephe düzenlemeleri, çevre projeleri, katı atık yönetimi, aktarma istasyonları bunları biz merkez de enerjiye dönüştürme tüm konularla ilgileniyor dolayısıyla faaliyet alanı çok. Çalışma çok sağlıklı yapılıyor, bu bir ekip olayı onu söyleyeyim, şevk ediyoruz,

Biz çalışmaktan algı yönetmek elimize geçmiyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi , Urfalı gençler çalışıyor gençlerden daha büyük verim alıyoruz, iyi bir şekilde şevk ettiğimizi düşünüyorum ve karşılığında bu ödülleri alıyoruz. Birçok alanda aldık.  En kaliteli ulaşımdan aldık, marka şehirler de aldık, sadece son aldığımız ödüllerde değil, astronomi de aldık, kültür şehirde aldık. Bu defa Türkiye Belediye Başkanları birliğinin yapmış olduğu ölçüm çalışmaları, internet üzeri anket çalışmaları neticesinde bizi bölgenin en başarılı belediye başkanı ve Türkiye’de de yapılan değerlendirmeler de Türkiye’nin en başarılı Büyükşehir belediye başkanı, neden? Çünkü bizim tüm verilerimiz birlikler de toplanıyor, ben geçen İlbank ve DPT yatırımları izlediği için 2 genel müdür de bana dedi ki kaynağı en iyi değerlendiren belediye sizsiniz. Dedim siz nereden biliyorsunuz? Dedi, çünkü tüm yatırımlar bizden geçiyor, hangi yatırım? Gerçekleştirme ne zaman açılacak? Takvim ettiğimiz için biz sizin iyi çalıştığınızı, performansınızın yüksek olduğunu biliyoruz dediler, bu bir değerlendirme onlar da ölçüyorlar. Algı yönetimine gelince, açı net söyleyeyim biz çalışmaktan algı yönetmek elimize geçmiyor, sabah başlıyoruz hadi bakalım siz oraya, o proje ne oldu? Öbürü kendi görevini yapsın, bu buraya falan, biz diyoruz ki millete hizmet üretelim çok bol zamanımız yok açıkçası ben bunu da anlamsız buluyorum. Var mı? Var, bölge de yapılıyor mu? Evet, yapılıyor bunu sizler de fark etmişsiniz ben şimdi desem ki böyle bir şey yok doğru değildir. Ben şundan yanayım, gerçeğin karşısında algının bir şey ifade etmeyeceğini biliyorum, kısa süreli olur, gerçek her zaman uzun süreli olur yavaş ilerler ama kapsama aldığı zaman alır hiçbir algı onu yenemez. Ve vatandaş için de esas olan gerçektir, fiziksel olarak yapılan hizmettir, anlayıştır, yönetim anlayışıdır, halkla ilişkilerdir hepsi vatandaş için önemlidir ama siz suni bir şeyi algı ile yönetiyorsunuz olmamış gibi, olmuş gibi sunuyorsunuz. Bir hafta bununla ilgili bir düşünce, bir kayma yaşatırsınız ama bir ay sonra bakar böyle bir şey yok der veya 6 ay sonra bakar böyle bir şey yok der, en sonunda gerçek kazanır. Belediyeler anlamın da bence hepimiz kendi performansımıza bakmamız lazım, çalışmamız lazım, zamanı planlamamız lazım. Millet bize bu emaneti algı oluşturalım diye vermedi, çok da gelecek korkumuz olmasın, oturalım hizmet edelim. Ben tüm arkadaşlarımın da böyle bakmasından yanayım, bunu da kendilerine öneri olarak aramızda ki toplantılar da söylüyorum.

Siyasetin seçime 5-6 ay kala başlaması gerekir

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ; Siyasi olarak da bu bir rekabet değildir, belediyeler için söylemiyorum, bu algıyı sadece belediyeler oluşturmuyor yanlış anlaşılmasın. Bakıyorsunuz siyaset sahibi, gelecekte siyasetle beklentisi olan, o ilçeyi düşünen ve ya örneğin ilçe çok iyi çalışıyor bu defa Büyükşehir onunla bir temas sağlıyor, ilçe de rakip olan hepsi size dönüyor, siz hiç farkında değilsiniz. Diyorsunuz ki yan yana, ortak proje geliştiriyorsunuz, bir bakıyorsunuz o ilçe de size karşı değil aslında Büyükşehir’e karşı değil ama ilçe belediyesinin siyaseten bir rekabeti var                bir bakıyorsunuz tamamıyla sana dönüyor. Günahsız bir şekilde bir hedefe konulmuş oluyorsunuz, bunlar doğru işler değil siyaset ne zaman başlar? Son 6 ayda başlar, son 5 ayda çıksın herkes konuşsun, bir de siyasette kirletmek doğru bir şey değil. Ben mesela su yönetimimi söylüyorum, atık su yönetimimi söylüyorum, enerji yönetimi söylüyorum. Yarın bir gün katı atığı sorarsanız onu nasıl yapıyoruz? Dersin ki kardeşim ben şundan daha iyi bir strateji üretiyorum, ben büyükşehir’i sizden daha iyi yapabilirim, amenna Millet tamam der, gelirsiniz ve olursunuz ben ne yapabilirim? Ama bunu belirlemeden sırf kalkıp Büyükşehir’i kirletmek, peki ne elimize geçecek? Kayıptan başka hiçbirimizin bir şeyi olmaz. Bizim enerjimiz tükenirse ne olur? Gerçi ben buna bakmıyorum, sabah yine şarj olmuş bir şekilde Bismillah deyip, derler ya hani kısmeti dünyanın 4 bir tarafında ara, ben de onun için ilçe de 11 mahallenin sorumluluğunda diyorum ki ben ne yapabilirim? Muhakkak akşama kadar bu şehre bir şey üretmemiz lazım., 5 dakika durduğumda sanki şehre ihanet ediyorum. İnsanın 5 dakika dinlenme zamanı olmaz mı? Çünkü bir yetişme tarzımıdır, bakış tarzımıdır, vicdan olarak mı ama budur 5 dakika boş durduğumda aman diyorum bu kadar sorumluluk bende ve ben 5 dakika duramam. Bu bakış açısı ile bakıyoruz, zaten seçim yılına da geldik biraz sabırlı olsunlar 6 ay sonra başlarız şimdiden erken başlamasınlar.dedi.

Çiftçi; Fuar merkezinin 11 Nisan’da Hizmete gireceğini, her meslek kendi başkanını, yönetimini seçecek bu siyasetten bağımsızdır, siyaset buna karışmamalı, İlaçları Büyükşehir alacak ilaçlamaları ise ilçe Belediyelerince yapılacağını, 11 Nisan kurtuluş programımız, ondan sonra gelecek ramazan programları, kültür programları var, konferanslar  olacak değişik konularda. Şehri çalıştay olarak çalışacağız, bir de turizm sezonun da mekânları Halil-ür Rahman havzasını alan yönetimini şuan çalışıyoruz.

Şanlıurfa Fuar Merkezine 11 Nisan’da kavuşuyor. 80 bin metre karelik bir sahası var, 24 bin metre kare kapalı alanı var, 650 araçlık bir otoparkı ile ve son sistemle, son teknoloji ile içinde toplantı salonları var. üst katta dinlenme ve restorantın olduğu bir kompleks proje.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ;  Fuar merkezi dediğiniz gibi çok sektörü ilgilendiriyor. Şehrin ticareti ve sanayisi için, sözleşmelerin, bağlantıların kurulması için önemli bir proje 11 Nisan’da inşallah bitiriyoruz, 11 Nisan’da ilk fuarın açılışını gerçekleştireceğiz. Aslında yıllardır beklenilen bir proje, büyük ölçekte de yapılıyor.  80 bin metre karelik bir sahası var, 24 bin metre kare kapalı alanı var, 650 araçlık bir otoparkı ile ve son sistemle, son teknoloji ile içinde toplantı salonları var. üst katta dinlenme ve restorantın olduğu bir kompleks proje. 11 Nisan’da bitiriyoruz ve hedefimiz 2 ay belki Şanlıurfa’mız için sıcaktır ben Temmuz ve Ağustos’a bir şey demiyorum ama kalan diğer 10 ay için her ay bir fuar organizasyonu yapmak. Gelen taleplere baktığımda da her ayın kapasitesini görüyorum çünkü Şanlıurfa 2 milyonluk bir şehir. Bölgeye de bu hitap edecek bize yakın olan Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Batman bu anlamda da aslında bir çekim merkezi olacak, ticaret yoğunlaşacak, üretilen imalatları tanımamıza fırsat verecek. Teknoloji bilimi, tarım sektörünü, tarım imalatını, inşaat sektörü, inşaat imalatını hepsini takip etmemizi sağlayacak. Kitap fuarı zaten Şanlıurfa’da başlattık, bu yıl 3.sü yapılacak, önemli bir hizmet verecek diye düşünüyorum. Dedi.

Çiftçi; İlk 500 şirketin içerisinde Urfa’nın şirketi yok, piyasaya hakim bir markamız yok bunu oturup düşünmemiz lazım.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ;  Bizler hizmet insanıyız, meslek gruplarına benim bakış açım meslek gruplarının tamamına, her meslek kendi başkanını, yönetimini seçecek bu siyasetten bağımsızdır, siyaset buna karışmamalı, kendi adıma söyleyeyim ben karışmam. Tabi ki Ticaret Sanayi odası çok önemli bunu özellikle vurgulamak istiyorum, bu şehrin kalkınmasın da önemli, sanayileşmesin de önemli, işsizlik sorununun çözülmesin de önemli, şehrin markalaşmasında önemli. Markaları kim üretecek? Belediye üretemez ki, markayı üretecek olan organizasyon Ticaret ve Sanayi odasıdır, bunu özel işletmeler de göstereceği arge ile, göstereceği çalışmayla, vereceği vizyonla markayı oluşturacak bu yüzden ben çok önemsiyorum, bana göre en az Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı kadar önemlidir. Dediğimiz gibi bu iş seçimledir, kim seçilirse başımızın tacıdır, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev süresince çalışırım

Binlerce fabrika hedeflememiz lazım. Marka, kaç markamız var? İlk 500 şirketin içerisinde Urfa’nın şirketi yok, hadi bunu bir tarafa bırakıyoruz tescil yetmiyor, piyasaya hakim bir markamız yok bunu oturup düşünmemiz lazım.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi;  Şanlıurfa için çabalarım ama şunu da belirtmeden geçemem, benim inancım bu, vizyon belirlemek lazım, kaç fabrikaya ulaşacağız ? 284 fabrikadayız, bunu kaça çıkartacağız? Binlerce fabrika hedeflememiz lazım. Şuan iki tane organizemiz çalışıyor, 7 tane organize planlı bunu ne zaman gerçekleşebilir. Bunun argesini kim yapacak? İşletmeleri kim davet edecek? Harıl harıl iller de toplantılar yaparak, harıl harıl ülkeler de toplantılar yaparak, buyurun yatırım deyip her türlü kolaylığı hangisi yapacak? İşte Ticaret Sanayi odasının bu gibi hedefler koyması lazım. Marka, kaç markamız var? İlk 500 şirketin içerisinde Urfa’nın şirketi yok, hadi bunu bir tarafa bırakıyoruz tescil yetmiyor, piyasaya hakim bir markamız yok bunu oturup düşünmemiz lazım. Hangi kardeşimiz niyetliyse çıkıp şunu söyleyebilmeli, ben 5 tane marka üreteceğim bu şehir için, ben bunu göze alabiliyorum diyebilmeli. İstihdam mesela en pik dönemler de yazın ki bu fabrikaların 284 fabrikanın 150 tanesi fabrika çırçır, çalışan dönemler de dahi ben istihdam rakamlarını almışım, rakamlara sahip olmamız lazım olmazsak şehri okuyamayız.

Sanayi tesislerinde Urfa’da 20 bin, Gaziantep’te 300 bin,  Kayseri’de 450 bin kişi istihdam ediliyor.Bu sayının yükseltilmesi gerekiyor.

Çiftçi ; Şanlıurfa’da  sanayide çalışan sayısı  20 bin deniliyor daha sonra 12 bine düştüğü dönemlerde var. Şuan mesela bu mevsim itibariyle 12 bin falandır. Yanı başımız da iller var Kayseri 400 bin, Maraş 150 bin, Gaziantep 300 bin, Adana 200 bin, Konya daha yüksekti 400 – 450 bin. Kendimi sonuçta komşularımla kıyaslayacağım, istihdam işini düşünebiliyor musunuz? Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığının çalışanları 3 bin 593 kişidir bu kadar basit. Herkes istihdam için sokakta yakamı tuttuğu tüm çalışanı budur memuru ile, işçisi ile tüm çalışanlarına söylüyorum. Bu ne demektir? İstihdam açısından Ticaret ve Sanayi odasının hamlesini düşünebiliyor musunuz? Dese ki ben 20 bini 3 ile çarptım gelişme göstereceğim 60 bin, bu gençlere, meslek sahibi olanlara nasıl bir imkân doğuyor. Bu açıdan neden önemsediğimi de vurgulamak istedim, inşallah bu vizyon da bir başkan olur ve memleketi ileriye götürür.

Büyükşehir; illerin kalkınmasın da çok doğru bir sistemdir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ; Ben samimiyetle söyleyeyim bu anlam da küçük bir belediyeyi de yönetmiş durumdayım. Belde belediyesini daha sonra bir merkez ilçeyi yönetmiş durumdayım, şimdi Büyükşehir’i yönetiyorum, arada ki farkı da her iki tarafta yer aldığım için biliyorum. Ben Büyükşehir’in kesinlikle illerin kalkınmasın da çok doğru bir sistem olduğunu hem görmüşüm hem inanıyorum hem de öyledir, bu derece de net diyebilirim. Sıkıntılar yok mu? Tabi ki var, çünkü en büyük avantajı şu bugün işletme körlüğü denilen ya da bir ilçe kendi için de ya da bir mahalli kendi iç yöneticisin de o ilçeyi geliştiremiyor. Aynı kalıpsal şeyler işlemeye başlıyor nasıl bir yönetim sistemi geçmişte gelmişse siz de öyle bir belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Büyükşehir bunu yıkıyor, neden yıkıyor? Diyelim ki Büyükşehir alıyor bir uzmanı, dinliyor uzmanı, uzman diyor ki bu konuda biz bunu böyle yönetelim. Nereyle ilişkin karar alıyor diyelim ki Hilvan Merkez ile ilgili karar alıyor ya da Viranşehir kırsalına ya da Suruç’un merkezine ve siz farklı bir bakış açısı ile bir uzman görüşüyle oraya müdahale ediyorsunuz, bu çok önemli. Mesela en büyük olay bu, diğer bir önemli noktası ilçe proje geliştiremiyor. İçme suyu ve atık sudan bahsettim bu projelerin tamamı uzun vadeli faizsiz kredi hibe, proje geliştirme kapasiteniz olmazsa, yolu bilmezseniz, dil bilen uzmanlarınız olmazsa, dış ilişki diploması yönetecek kabiliyet olmazsa sizin haberini bile olmaz. Japonya 13 bin kilometre uzaklıkta, siz orada ki bir kaynağı buraya aktaramazsınız bu Büyükşehir’in başarısıdır. Projeyi yönetme kabiliyet, geliştirme kabiliyeti ve kaynak bulma kabiliyeti bu anlam da bu önemli yoksa diğer nokta da bakarsanız, bir ilçenin yüzde 60’ı kişi başına Türkiye Cumhuriyeti kanununa göre İller bankası  vasıtasıyla gelen yüzde 60’ı ilçe de kalıyor, yüzde 40’ı Büyükşehir’de kalıyor. Bunun da zaten yüzde 10’u ŞUSKİ dediğimiz alt yapı yüzden 30’u Büyükşehir’in. ŞUSKİ bize bağlı olduğu için diyoruz ki yüzde 40 Büyükşehir’in. Baktığınız da bugüne kadar yüzde yüz bir ilçeye gidilmişken, imar da akıyorsunuz sorunlar çözülmemiş, alt yapıya bakıyorsunuz sorunlar çözülmemiş, üst yapıya bakıyorsunuz sorunlar çözülmemiş. Kültür, spor, sanat tesisleri bugüne kadar çözülmemiş bir yanlışlık var değil mi? İşte bu yanlışlık Büyükşehir ile çözülüyor, adım adım bunların çözüldüğünü görüyoruz, adım adım bunlar çözülebiliyor. Uyum noktasın da bir problem yok ama ben tabi ki yüzde 60 kaynağının da yüzde 40 gibi verimli değerlendirilmesinden yanayım, o konuda da etkileniyor yavaş yavaş ama bu hemen olmuyor, neden? Çünkü Büyükşehir’in  İçerisin de yer alıyor, Büyükşehir’in uygulamasını görmeye başlıyor, Büyükşehir hareketlenmesi beraberinde ilçeleri de hareketlendiriyor ve hareketlendirecek bunu da görebiliyorum. Bu yüzden tüm şehir uygulamaları doğru dedi.

İlaçları Büyükşehir alacak ilaçlamaları ise ilçe Belediyelerince yapılacak.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ; ilaçla ilgili Mücadele bugüne kadar Celalettin Bey dönemin de ilçelere verildi, ilçeler buna göre bir hazırlık yaptılar araç aldılar, personel aldılar, bu personeli eğitime tâbi tuttular. Fakat ben ilacın Büyükşehir olarak bir bütün olarak yapılmasında yanayım doğru olan bu, çünkü insan sağlığını etkiliyor tek elden, doğru kontrolle yapılmasından yanayım. Ama şu görüldü, biz konuyu gündeme getirdik meclis kararı alınması gerekiyordu, arkadaşlar şunu söylediler, bu dönem de son yılımız biz buna göre hazırlık yaptık ben sebebi haklı gördüm. Benim 50 tane personelim var örneğin firma olarak Büyükşehir’den alan onu çalıştırmadı ben ne yapacağım? Problemle karşı karşıya, peki benim araç gereçlerim ne olacak? Ben şimdi ne yapabileceğim biri diyor 3 tane, biri diyor 6 tane ben ilaçlama makinesi almışım ne yapayım bunu? Haklı olarak aparatlarından bahsediyor. Mantıklı geldi bana yine meclisin kararı, meclisle görüştük zaten bedelini Büyükşehir Belediyesi ödüyor, uygulamayı ilçe yapıyor bu yıl da öyle karar alındı ama yeni bir başlangıçta ben ilacın Büyükşehir tarafından yapılması taraftarıyım çünkü Celalettin Bey dönemin de bu karar alınırken tek muhalefet şehre koyan ilçe belediye başkanı benim. Hayır, ilçelere bırakılmamalı, sebep de şudur, çevre bir bütündür, çevreyi etkileyecek hizmetler bir bütün olarak gerçekleştirilmeli, mantığı bu. Dedi.

                Halil-ür Rahman havzasını alan yönetimini tek elden yönetilecek. Valilikle, çevreyle, vakıfla, Şurkav’la, Eyyübiye belediyesi ile Büyükşehir tek ele getireceğiz, tek elden yönetim şuan zaten bir alt yapıyı bitirdik üst yapıya geçmiş durumdayız.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ;  Turizm sezonu güzel geçer ben ona inanıyorum, bizim de güzel hazırlıklarımız var, çok güzel organizasyonlar geliyor gerek 11 Nisan kurtuluş programımız, ondan sonra gelecek ramazan programları, kültür programları var, çok konferans olacak değişik konular da. Şehri çalıştay olarak çalışacağız, bir de turizm sezonun da mekânları Halil-ür Rahman havzasını alan yönetimini şuan çalışıyoruz Valilikle, çevreyle, vakıfla, Şurkav’la, Eyyübiye belediyesi ile Büyükşehir tek ele getireceğiz, tek elden yönetim şuan zaten bir alt yapıyı bitirdik üst yapıya geçmiş durumdayız. Üst yapıda da kaplama çalışmaları bitmek üzere arkasında da peyzaj geliyor, önümüzde ki hafta bir gece de oranın peyzajını bitireceğiz, araçları dikiyoruz. Alan yönetimin den kastım o, işgal, tabela belli bir düzende olması lazım, çevreyi görüntü kirliliği, gürültü kirliliği, o makamla özdeşleşmeyen hallerin tamamı ortadan kalkmalı. Balıklıgöl’e gözümüz gibi bakmalıyız Urfa’nın merkezidir, kalbidir, bir insanın kalbi ne ise bu şehrin sembolü, kalbidir. Burayı biz düzensiz hale getiremeyiz, kimse kendin de bu hakkı bulamaz, kimse burayı ticaret baskısı altında tutamaz. Başka yerler de yer verilebilir, başka yer de kazandırabiliriz, burası işgal alanı değil. Burası dış turizm anlamın da kaç kişi bu şehre gelirse Halil-ür Rahman’ı görmeden gidemez, gitmiyor da zaten. Tabi Göbekli tepenin açılışı var, çok büyük bir projeden sonra yeni açıldı, Mayıs’ın ilk haftasında büyük bir açılış programı organize ediliyor. Şanlıurfa’da tarih yeniden canlanıyor projesi kapsamında bir alan birlikteliği, bu defa tüm Şanlıurfa’nın turizmi için ortak bir alan yönetimi belirleniyor, turizm başlı başına bir konu zaman lazım, dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç stepnesine saklanmış 6 adet tabanca ele geçirildi
Araç stepnesine saklanmış 6 adet tabanca ele geçirildi
HDP'li Ayşe Sürücü'ye 1 yıl 8 ay hapis cezası
HDP'li Ayşe Sürücü'ye 1 yıl 8 ay hapis cezası