Diyaliz hastaları ney sesi eşliğinde tedavi görüyor

Diyaliz hastaları ney sesi eşliğinde tedavi görüyor

Şanılurfa'nın Birecik Devlet Hastanesi'nde böbrek hastaları ney sesi eşliğinde diyaliz oluyor.

28 Ekim 2018 - 16:00

Birecik Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mahmut Toprak, yaptığı yazılı açıklamada hastanenin diyaliz servisinde tedavi gören kronik böbrek hastalarının haftanın 2 gün diyaliz makinesine bağlanarak tedavi gördüğünü söyledi.

Hastalara moral vermeye çalıştıklarını belirten Toprak, hastanenin psikologlarının zamanlarının büyük bir kısmını hastanede geçiren hastaların yoğun bir depresyon ve anksiyete süreci yaşadığını gözlemlediğini aktardı.

Etkinliği İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü desteğiyle düzenlediklerini ifade eden Toprak, şunları kaydetti:

"Hastanemiz diyaliz servisinde iki gün boyunca gerçekleşen etkinliğimizin amacı kronik hastalığın yaratmış olduğu olumsuz duygu durumdan hastalarımızı uzaklaştırmak. Ney, darbuka ve bağlama eşliğinde evrensel bir payda olan müzikte onları buluşturup, tedaviye ve hastane ortamına karşı pozitif bir bakış açısı kazandırmak.

Ayrıca hastane personelleri ile olan ilişkiyi ve işbirliğini güçlendirilmesi planlanmıştır. Etkinliğin sonucunda hastalarımızın birbirleriyle olan iletişimlerinin arttığı, hastane personelleri ile olan ilişkilerinin ve ifadelerin daha yapıcı olmaya başladığı gözlendi. Bu gibi etkinliklerin daha sık yapılması yönünde talepler aldık."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama
Haliliye için el ele gönül gönülle diyoruz
Haliliye için el ele gönül gönülle diyoruz