Diyet aç kalmak değildir
 • Reklam

Diyet aç kalmak değildir

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Diyetisyen Gülsüm Yazmacı ile röportaj yaptı.

24 Temmuz 2018 - 16:27 - Güncelleme: 24 Temmuz 2018 - 19:15

Yazmacı; Vatandaşlarımızın öncelikle bu konuda emin olması gerekiyor, gerçek olmayan bilgilere gitmemesi gerekiyor, TV’ler de gördüğü her hangi bir kürü alması gibi ya da başkasının zayıfladığı formülü kendisinde de bilinçsizce denemeleri öncelikle bu hatalardan, kirli bilgilerden kurtulmak gerekiyor.

En büyük yanlışımız, ön yargılarımız maalesef çok fazla ön yargılarımız var. Benim buraya gelen çoğu insan da gördüğüm şey bu ‘ben aç kalamam’ diye geliyorlar. Bende anlatıyorum aç kalmayacaksınız hatta normal beslenme alışkanlıklarına göre gün içerisinde daha tok duracaksınız diye

                Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Gülsüm YAZMACI İstanbul’da 2014 yılında mezun oldum. 3 yıl İstanbul’da özel bir hastane de görev yaptım ve son 7 aydır Şanlıurfa’ya gelip kendi özel yerimi açtım.

KİLO VERİRKEN YAPILAN HATALAR NELERDİR?

Kilo vermek isteyen danışanlarımızın, vatandaşlarımızın genel olarak yaptıkları en büyük hata 2 öğün beslenmek, uzun açlıklar sonucunda yemek  ve bu durum da kişinin kilo ve yağ depo etmesine sebep oluyor. Maalesef ki bizim en çok sıkıntı yaşadığımız durum burası, ara öğünleri oturtma da çok büyük problemler yaşıyoruz, ara öğünler vücutta ki metabolizmayı arttıran besinlerdir. Ondan sonra tek tip beslenmeler var, besin çeşitliliği çok önemli karbonhidrat, protein, vitamin, mineral gibi besinleri doğru ölçüler de almak çok önemli. Ondan sonra çok az su tüketimi var, bol su tüketmemiz gerekiyor. Zayıflama haplar, zayıflama çayları gibi mucize ürünler arıyoruz ne yazık ki, ama böyle ürünler yok, bu ürünler sadece insanın sağlığını bozmak üzerine etkili yani nasıl ki bir 1 kiloyu 10 günde almıyorsak örneğin kişi 10 kilo fazlam var deyip hemen bitkisel ilaçlara ya da bitkisel haplara yöneliyor. Ben 10 kiloyu bir kişiye 10 günde verdirtemem, bu şekilde mucizevi durumlara inanmamamız gerekiyor ve şok diyetler, almamız gereken, vücudun ihtiyacı olan, kasları doyurmamız gereken belli bir kalori varken biz bu kalorinin altında besin tüketirsek bu da bizim kilo vermemize engel aynı zaman da sağlığımızı bozmasına sebep olabiliyor.

KİLO VERMEYE ENGEL OLACAK FAKTÖRLER NELERDİR?

Kişinin öncelikle düzenli olarak ihtiyacı olan kaloriyi alması gerekiyor belli bir süre belki 1 ay, belki 2 ay bu programı uygulamak gerekiyor. Tam uygulama sonucunda kilolar verilmiyorsa bunda bir sağlık sorunu arayabiliriz, ben genel de bu durumlar da danışanlarımı doktora yönlendirip diyabetine baktırırım, insülin direncine baktırırım, hormonlarına baktırırım, B vitamini eksikliği olabilir, kansızlık olabilir, demir eksikliği vs. olabilir bu yüzden muhakkak doktora yönlendirip testler yapmasını isterim.

SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE KİLO VERMEK İSTEYENLER NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

Vatandaşlarımızın öncelikle bu konuda emin olması gerekiyor, gerçek olmayan bilgilere gitmemesi gerekiyor, TV’ler de gördüğü her hangi bir kürü alması gibi ya da başkasının zayıfladığı formülü kendisinde de bilinçsizce denemeleri öncelikle bu hatalardan, kirli bilgilerden kurtulmak gerekiyor. Kişinin bu kararı verdikten sonra kendisi için sağlıklı olan yolu seçip belirli bir beslenme planına uyması gerekiyor. Sonrasında kilo verme de etkili olan şeyler ‘kompleks karbonhidrat’ dediğimiz karbonhidrat türleri var, örneğin ekmek bizim ana besin kaynaklarımızdan biri, beyaz ekmeği bırakıp, tam tahıllı buğdaya geçmemiz gerekiyor. Tam tahıllı çavdar ya da kepekli tüketilebilir. Kişinin bol su tüketmesi gerekiyor, ara öğünleri atlamaması gerekiyor, zararlı atıştırmalıklardan kurtulması gerekiyor, abur cubur, kola ve diğer gazlı içeceklerden kurtulması gerekiyor. Abur cubur alışkanlıkları varsa bunu değiştirmeleri gerekiyor fındık, badem, ceviz türü kuruyemişlere gidebilirler. Egzersiz çok önemli, hem kilo alma da hem kilo verme de egzersizin rolü büyük bu yüzden egzersizi mutlaka yapmaları gerekiyor.

SU İÇMENİN ÖNEMİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Su metabolizmayı hızlandıran en saf, en temiz içeceğimizdir, vücudun her organının ayrı ayrı ihtiyacının olduğu bir içecek türüdür. Yağ yakımını hızlandırır, kas yapımını arttırır örneğin bağırsaklar üzerinden size örnek verebilirim, vücut yeterince su tüketmediği zaman, vücut o suyu kullanabilmek için çeşitli organlardan su çekmesine sebep olur ve bu durum bağırsakların kurumasına kadar gidebiliyor. Aynı zaman da yağ yakımı için gereklidir açıklamak gerekirse, yediğimiz gıdanın vitaminini, mineralini, proteinini alabilmemize yardımcı olan etmen su. Su sayesinde vitaminler, mineraller vs. taşınıp gerekli yerlere götürülüyor, proteini sindiriyor, karbonhidratların emilimini sağlıyor her konu da su çok önemlidir.

FİZİKSEL AKTİVİTENİN ÖNEMİ NEDİR?

Fiziksel aktivite zaten sağlık açısından da çok önemli, sadece kilo vermek için değil, kilo almak isteyenlere de önerdiğimiz bir durum. Kaslarımız için, sağlığımız için, psikolojimiz için zaten çok önemli tabi kilo verme üzerine de çok büyük bir önemi var. Kilo vermenin yüzde 70’i diyet ise, yüzde 30’u fiziksel aktivitedir, sadece bunun belli doğruları var. Örneğin, ben çok fazla şunu çalıştım hemen kilo vermem gerekiyor düşüncesinden kurtulmamız gerekiyor. İki çeşit spor türü vardır, birisi kas yapmak istiyorsam bir de yağ yakmak istiyorsam, kişinin yüksek bir kilosu varsa öncelikle diyetini yapmasını öneririm. Bir süre tempolu yürüyüş yapmasını isterim ama ağır bir egzersiz önermem. Kilolarını vermeye başladıktan sonra gerekli yerler de gerekli beslenmesini şekillendirmek için de fiziksel aktivitenin önemi çok büyük.

ŞANLIURFA HALKININ BU KONUDA YAPTIĞI YANLIŞLAR?

En büyük yanlışımız, ön yargılarımız maalesef çok fazla ön yargılarımız var. Benim buraya gelen çoğu insan da gördüğüm şey bu ‘ben aç kalamam’ diye geliyorlar. Bende anlatıyorum aç kalmayacaksınız hatta normal beslenme alışkanlıklarına göre gün içerisinde daha tok duracaksınız diye. Onlar da ‘Nasıl olacak o? Diyet dediğin açlık değil mi? ‘ diyorlar. Diyet açlık değildir, diyet gereken enerjiyi sağlıklı bir şekilde vücuda almaktır, hiçbir diyetisyen aç bırakarak kilo verdiremez. Diyetini planladıktan sonra ben bu kadar yersem kilo verebilir miyim deyip şaşırıyorlar, ben de evet yiyerek vereceksiniz diyorum. Şöyle bir algı var, bizim yemeklerimizden sizin diyetleriniz de yok diyorlar, aslında var, zaten bizim belli bir planımız var ama ben danışanlarıma her şeyden yoksun kalacaksın demiyorum, bazı ince çizgilerimiz var az öncede bahsettiğim gibi konsept karbonhidrat diye. Örneğin, pilav çok sağlıksız bir karbonhidrat türü, hiç yemeyecek misiniz, tabi ki yiyeceksiniz ama belli bir seviyeye geldikten sonra belli bir oran da yenir. Bence ön yargılarımızdan kurtulsak Şanlıurfa’da çok rahat bir şekilde kilo verebiliriz çünkü bizim insanlarımız da bu bilinç var.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Kahvaltıyı atlamayalım çünkü kahvaltı günün en önemli öğünü özellikle erken uyanabiliyorsak çok iyi olur, muhakkak kahvaltımızı yapıyoruz, bol su içiyoruz özellikle yaz sıcağında günde en az 3 litre su içmemiz lazım ki vücut mineralsiz kalmasın, halsizlik oluşmasın. Fiziksel aktivite çok önemli,  sıcaklar da olmasa da akşamları en azından 40 dakika tempolu yürüyüş yapmamız lazım. Sağlıksız gıdalardan uzak duralım, gün içerisinde öğün atlamamaya çalışalım. Bu konuda düzenli uyku da çok önemli zamanın da uyumak gerekiyor. Gece öğünü çok zararlıdır, sabah 3’e, 4’e kadar uyumayanlar var özellikle yaz aylarında vatandaşlarımız gece atıştırmalarına çok önem veriyor. Gece olunca vücudun metabolizması duruyor, hormonlarla olan çalışmaları duruyor çünkü vücut gece uyumaya endeksli bize de gece yediklerimiz yağ deposu şeklinde dönebiliyor o yüzden gece atıştırmalarına dikkat edelim.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı sağladığınız için..

 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Mehmet Aloglu
  11 ay önce
  Çok faydalı bi röpörtaj olmuş emeği geçenlere teşekkür.ilk fırsatta uğrayacağım
 • Gülsüm yazmacı
  11 ay önce
  Teşekkürler, her zmaan beklerz
 • Orhan adalı
  11 ay önce
  Teşekkür ederiz çok faydalı bi röpörtaj olmuş.ilk fırsat ta gideceğim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gözlek mahallesinde taziye evi çevre düzenlemesi
Gözlek mahallesinde taziye evi çevre düzenlemesi
Aksak'tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı
Aksak'tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı