Doğan ve Çiftçi Duru TV’de Güler’in konuğu oldu(Video)

Doğan ve Çiftçi Duru TV'de Güler'in konuğu oldu(Video)

Duru TV’de Şanlıurfa Gazeticiler Derneği Başkanı M.Kamil Güler’in sunduğu Doğru Çizgi Proğramına Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı Hasan Doğan ve Fenilketonüri Derneği Başkanı Mustafa Çiftçi konuk oldu.

31 Aralık 2017 - 16:53 - Güncelleme: 31 Aralık 2017 - 17:10

Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı  Hasan Doğan ve PKU (Fenilketonüri) Derneği Başkanı Mustafa Çiftçi ;  Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler’in Duru TV’de  sunduğu ve Canlı olarak yayınlanan Doğru Çizgi Proğramı”na konuk oldular.  Programda, Konukların derneklerinin amaçları doğrultusunda yaptıkları, ile sorunları dile getirildiler.

Programda Hasan Doğan, Çölyak hastalığının aslında bir alerji hastalığı olduğunu belirterek ; Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıktığını belirtti,

Doğan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi’nin tüm Çölyak Hastalarına aylık 5 kiloğram yardım yaptığını, Haliliye belediye Başkanı Fevzi Demirkol’un gıda paketlerini çölyak hastalarına düzenli olarak temin edip verdiğini, Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin çölyak hastalarına büyük destek verdiğini, yine Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’nin de çölyak hastalarına desteklerinin devam ettiğini belirtti.

Mustafa Çiftçi ise Fenilketonüri  kalıtsal bir metabolik hastalıktır. Bu hastalıkla  doğan çocuklar proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir amino asiti metabolize edemezler. Sonuçta kanda ve diğer vücut sıvılarında artmış olan fenilalanin  ve onun artıkları çocuğun gelişmekte olan beyninde hasar yapar ve ileri derecede zihinsel özürlü olmasına ve sinir sistemini ilgilendiren daha birçok belirtinin ortaya çıkmasına neden olur.  Fenilketonürili çocuğun anne ve babasında fenilalanin hidroksilaz enzimi yapımında sorumlu biri normal diğeri bozuk iki gen vardır. Anne ve babasından bozuk genleri alan bir çocuk fenilketonüri hastalığı ile doğmaktadır. Anne ve baba taşıyıcı olduğunda her çocuğun fenilketonürili olma olasılığı % 25 gibi yüksek değerlere ulaşır.

Derneklerinin yerlerinin bile olmadığını ancak yılmadıklarını ve Şanılurfa il genelindeki PKU hastalarının sorunlarını çözmek için çalıştıklarını PKU hastalarının gıda larının yurt dışından gelmesi nedeni ile temin ve alımında büyük zorluklar yaşadıklarını belirtti.

Programda VTR’de konuşan hastalar ise kendilerinin kantinden ve marketten istedikleri gıdalarını bulamadıklarını ve kafelerde gidip oturup yiyip içemediklerini bunun sıkıntısını yaşadıklarını belirttiler.

Konuşmacılar hastaların çok büyük sorunları olduğu çözümlerinin üst düzeyleri iletmede olduğunu, Sorunları yetkililere iletmeye çalıştıklarını ve Başbakan Binali Yıldırım Şanlıurfa ya geldiğinde Sivil toplum örgütleri ile yaptığı toplantıya davet edilmediklerini belirttiler.

Dernek Başkanları projeleri olduğunu belirttiler.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
işçiler yüzde 24 enflasyon farkı istiyor
işçiler yüzde 24 enflasyon farkı istiyor
İHH muhacirleri sevindirdi
İHH muhacirleri sevindirdi