DSİ’nin çalışması civar köylere su taşkını olmasını...
  • Reklam

DSİ’nin çalışması civar köylere su taşkını olmasını önledi

Şanlıurfa DSİ 15. Bölge Müdürlüğü tarafından Viranşehir’in Küçük Topça ve Sulutepe mahallelerindeki Divane Deresinin taşkınlardan koruma projesinin yapımı tamamlandı.

20 Şubat 2019 - 16:38

Devlet Su İşleri, Şanlıurfa’ya yaptığı yatırımlarla kentin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşla içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşın riskini azaltmaya devam ediyor.

Şanlıurfa ve ilçelerinde son dönemde su yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynadı.

Bu kapsamda Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesindeki Küçük Topça ve Sulutepe (Sarıdüz) mahallerinden geçen Divane Deresi son aylarda meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle civar köylerinde taşkın riski oluşturdu. DSİ 15. Bölge Müdürlüğü tarafından Viranşehir Divane Deresinin taşkın zararlarının önlenmesi maksadı ile trapez kesitli taş yapımının tahkimatlı olarak yeniden düzenlenmesi için ön inceleme raporu hazırlandı.

Hazırlanan rapor neticesinde Küçük Topça Köy yerleşim alanında menbaya doğru 950 m Sulutepe mahallesinde ise 1500 m’lik kısmında taştahkimatlı dere düzenleme çalışmaları yapıldı. Makinalı toplu çalışmalarda 3 ekskavatör, 1 dozer, 1 greyder ve 2 kamyon kullanıldı. Çalışmalar 2019 yılının ilk yarısında tamamlandı. Çalışmalarla birlikte Küçük Topça ve mansabında bulunan Sulutepe mahalleleri dere taşkınlarından tamamen koruma altına alındı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Daum sendromlu sporcuya doğum günü süprizi
Daum sendromlu sporcuya doğum günü süprizi
Bem-Bir-Sen üyelelerine yüzde 10 indirim
Bem-Bir-Sen üyelelerine yüzde 10 indirim