Duru TV’de tarih konuşulacak

Duru TV’de tarih konuşulacak

Duru TV’de Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler’in sunduğu “Doğru Çizgi” programına Prof.Dr.Mehmet Önal, Yrd.Doç.Dr.Yusuf Albayrak ve Doç.Dr.Bahattin Çelik katılacak.

07 Aralık 2017 - 10:20

08 Aralık 2017 Cuma günü, saat : 18.00’de Duru TV’den Canlı olarak yayınlanacak Doğru Çizgi Proğramına ;         Harran Ören Yerleri Kazısı ile ilgili  Harran Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Harran Kazası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal,Soğmatar Örenyeri Kazısı ile ilgili Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç.Yusuf Albayrak, harbetsuvan tepe kazısı ile ilgili Ardahan  Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr.Bahattin Çelik katılacak.

Programda bu bölgelerdeki kazılar ile ilgili yapılan ve yapılması gereken çalışmalar hakkında görüş ve önerileri belirtecek.

SOGMATAR

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden Şanlıurfa'nın,Soğmatar Antik Kenti'ndeki arkeolojik kazıda Şanlıurfa'da, Hazreti Musa'nın yaşadığı yer olarak rivayet edilen Soğmatar Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında yaklaşık 5 bin yıllık oyuncak at arabası ve buna ait tekerlekler bulundu.Kentte yaklaşık 80 kilometre mesafede bulunan Eyyübiye ilçesine bağlı Yağmurlu Mahallesi'nde yer alan Soğmatar Antik Kenti, o dönem Firavun'dan kaçan Hazreti Musa'nın yaşadığı yer olarak kabul ediliyor.

HARRAN  KAZILARI

Milattan önce 6 binli yıllardan günümüze kadar kesintisiz yerleşim yeri olan ve bir dönem Asurlular ile Emevilere başkentlik yapan Harran Örenyeri'ndeki kazılar da, arkeolog, restoratör, sanat tarihçisi, öğrenci ve işçilerden oluşan yaklaşık 50 kişilik bir ekiple çalışmalar yapıldı.Şimdiye kadar İslami dönemin ilk abdest alma yerleri, hamam, çarşılar, anıtsal yapılar elde edildi.

HARBETSUVAN  TEPESİ’NDEKİ KAZILAR:

Çanak Çömleksiz Neolitik döneme (M.Ö. 10.bin yıl )  tarihlenen  Harbetsuvan  Tepesi’ndeki “T”  şeklinde  dikmetaşlar  burada bir  kült  merkezi nin  varlığına işaret etmektedir.B u yerleşim alanında yapılmış kaçak kazılar yapıldı.Tarihi eser kaçakçıları tarafından tamamen yok omaktan kurtarılması gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mahmut Mirkelam Birecik İlçe Başkanı oldu
Mahmut Mirkelam Birecik İlçe Başkanı oldu
AK Parti ilçe Başkanları toplandı
AK Parti ilçe Başkanları toplandı