Egzersiz Olmadan Tedavi Olmaz Hareket Et Özgür Kal (Video)

Egzersiz Olmadan Tedavi Olmaz Hareket Et Özgür Kal (Video)

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler insan sağlığı açısından önemli olan fizik tedavisi ile ilgili Fizyoterapist Ercan Akpınar ile röportaj yaptı.

21 Kasım 2017 - 16:54 - Güncelleme: 21 Kasım 2017 - 18:50

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Fizyoterapist Ercan AKPINAR , Aslen Kahramanmaraşlıyım Urfa’ya geleli 3,5 – 4 yıl oldu. Buraya geldiğimden itibaren Özel Eğitim Rehabilitasyon merkezinde çalışıyordum, Urfa’yı çok sevdim, Urfa’ya çok alıştım insanlara çok sıcakkanlı olduğum için ve burada uzun vadeli çalışabileceğimi düşündüğüm için bu özel merkez açtık. Merkezimi açarken de hiç pişmanlığım olmadı çünkü Şanlıurfa’ya iyice alıştım, iyice tanıdım. Burada evlendim, çocuğum burada dünyaya geldi adeta bir Urfalı olduğumu düşünüyorum artık.

KENDİ İŞ YERİNİZİ AÇMANIZIN EN BÜYÜK NEDENİ NEDİR?

Kendi iş yerimizi açmak zaten en büyük hayalimizdi, okul yıllarından itibaren düşündüğümüz bir sistemdi. Şanlıurfa’yı iyice tanıdıktan sonra, insanlarını iyice anladıktan sonra ve böyle bir merkezinde Şanlıurfa’nın ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz için kendi merkezimizi açtık. Merkezimiz de sadece fizyoterapi ağırlıklı değil egzersizin de içerisin de olduğu, egzersizin çoğu yönteminin olduğu bir spor kompleksi oldu. Bizim meslekte tedavinin çoğunluğu egzersiz de yatar, egzersiz olmadan tedavi olmaz diye bir anlayışımız var. Mesleğimizin lisans programları içerisinde aldığımız eğitimleri uygulamaya çalışıyoruz, kesinlikle etik anlamda çalışmaya çalışıyoruz, etik anlamda çalışabileceğimiz ve insanlara faydalı olacağımızı düşündüğümüz için kendi merkezimizi açtık. Umarım uzun yıllar devam eder, böyle yerlerin açılmasını tabiki çok istiyoruz.

SİZCE FİZYO ATHLETIC CENTER ŞANLIURFA’YA NE KAZANDIRIR?

Şanlıurfa’ya yeni bir vizyon kazandırır öncelikle, vizyondan kastım tabiki Şanlıurfa’da fıtness salonları, mevcut plates salonları vs. var ama hepsinin bir arada olduğu tek merkez zaten merkezimiz. Öncelikle fizyoterapinin altında platesin, fitnees’in, yoganın olduğu bir yer ve Şanlıurfa’ya kesinlikle çok şey kazandıracağını düşünüyorum çünkü insanlar sosyal yaşamının zenginleşmesini istiyor, burası sosyal yaşamın zenginleşeceği bir ortam. İnsanların rahatça, özgürce hareket edebileceği bir ortam ve Şanlıurfa’ya hitap eden bir merkez, bu sözü söylememde ki kastım özellikle bayanların kendi özgür saatlerinde, bayanların kendi özgür saatleri olduğu için bayanların çok rahat edebileceği bir ortam, erkeklerin saatleri ayrı ayrı zaten. Uzman personellerimiz eşliğinde rahatça eğersiz yapabilecekleri bir ortam ve Şanlıurfa’ya bu anlamda müthiş bir şekilde hareket kazandıracağına inanıyoruz.

SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİNDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Öncelikle etik çalışmaktır, prosedürleri ne ise ona uygun çalışmaktır ve bulundurması gereken uzman personel, ilgi, alaka, insanların buraya neden geldiğini önce iyi anlamak ve onların sorularına karşı güzel cevaplar verebilmek için uzman personelin olması kesinlikle şart. Çünkü insanların sorunlarını anlayabilmek, onlara çözüm üretebilmek için, onlara özel bir sosyal yaşam kazandırabilmek için onları anlayabilecek uzman personel kesinlikle şart, biz gerekli ortam bakımından her anlamda hazırız, insanların burada rahatlıkla egzersiz yapabileceği bir ortam için çok uğraştık, her noktasında bir dokunuşumuz var, her noktasında bizim kendi emeğimiz var. Tabiki buranın yapılırken çalışan işçiler tam bizim istediğimiz gibi bir yer yaptılar ama hepsi kendi özel fikrimiz. Bu özel fikri oluştururken tabiki hocalarımızdan çok destek aldık, onların çok desteklerini gördük ve çok önerilerini duyduk onlara sonsuz teşekkür ediyorum. Şanlıurfa’da böyle bir merkez olması için çok uğraştılar onlarda, buraya gelen insanlar öncelikle çok güzel vakit geçirecektir sohbetin, muhabbetin çok güzel olduğu bir merkez. İnsanların egzersiz yaptıktan sonra genel anlamda rahatladıkları, müthiş bir şekilde enerji harcadıkları ve üzerlerinde ki kötü enerjiyi de attıkları için burada gerçekten çok güzel bir ortam oluşuyor, bundan çok memnunuz umarım merkezimiz daha da iyi yerler gelir.

ŞANLIURFA’NIN BU KONUDA EKSİĞİ VAR MI?

Şanlıurfa’nın öncelikle çok iyi fizyoterapi yerlerine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum çünkü Urfa bunu hak ediyor, potansiyeli çok yüksek bir şehir Şanlıurfa. Şanlıurfa’nın tabiki bu konuda eksikliği var ama dışarı da çalışan, bu işi çok güzel yapan arkadaşlarımızın olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz özel hastaneler de, devlet hastanelerinde, klinikler de çalışan doktorlarımız, fizyoterapist arkadaşlarımız var ama yeterli merkez olmadığı için bu gibi yerlerin tabiki sayısının arttırılması ama sayısının artarken de kaliteli yerlerin olması gerekiyor ve merdiven altı yerlerin kesinlikle… Edilmesi gerekiyor çünkü Urfa bunu hak etmiyor, Urfa merdiven altı işyerlerini hak etmiyor, Urfa gerçekten profesyonel anlam da çalışan, uzman personeli olan, onların sorunlarına iyi cevap veren gibi yerlere kesinlikle çok ihtiyacı var.

ŞANLIURFA HALKININ RAĞBETİ NASIL?

Şuan 4. Haftamıza giriş yaptık zaten genel anlamda fıtness alanına iyi bir rağbet var, plates bayan ağırlıklı da olsa erkeklerin de yavaş yavaş gelmeye başladığını görüyoruz. Tuttuğumuz istatistikler bayanların daha çok istediği yönünde ama platesi erkekler de çok istiyor, bayanların zaten televizyondan izlediği kadar, çevresinden duyduğu kadarıyla platese geliyorlar. Fıtness bölümümüz  hem erkeğin hem bayanın çok rağbet ettiği bir bölüm oldu. Genel anlam da Fizyo Athletıc Center yavaş yavaş ama olumlu anlamda büyüyen bir merkez haline geldi ve zamanla daha da iyi olacağını düşünüyorum, özellikle güzel bir açılış yaptıktan sonra zaten insanların bizim adımızı daha da çok duyacağına inanıyoruz          . insanların tabiki geldikleri zaman burayı ilk önce anlamaya çalışması gerekiyor burada ne var? Burada ne oluyor? Diye soruları öncelikli olarak bu yönce oluyor daha sonra da buradan çıkarken ya bir arkadaşıyla ya bir akrabasıyla beraber tekrar geldiğini görüyoruz, bir kişi geliyor ama yanında böyle bir yeri gördükten sonra en az 3 – 4 kişi ile beraber geliyor. Örnek verecek olursak, bir kişi geliyor teyzesini, yeğenini, yengesini vs. getiren çok üyelerimiz var ya da memur olan arkadaşlarımız kendi arkadaş çevresine önerip grup halinde gelen çok arkadaşlarımız var. Tabiki memnun kalıyorlar ama bizim burada ne yaptığımızı tam olarak anlamaya çalışıyorlar aynı zamanda, çünkü farklı bölümlerin olduğu sadece fitnesin olmadığı bir merkez olduğumuz için, ben fıtness yapıyorum ama aşağıda da bir şeyler oluyor farklı spor dalları var onlarla da uğraşıyorlar diye. Biraz zamanlarını alıyor bunu iyi servis edildikten sonra, iyi bir sunum yapıldıktan sonra insanların buraya daha fazla rağbet edeceğini düşünüyorum.

ŞANLIURFA HALKI BU KONUDA BİLİNÇLİMİ?
 

Başlangıçta bilinçli bir şekilde gelmiyorlar, ama bilinçli gelemeyen insanlar gidip kendi eşlerine, dostlarına, akrabalarına anlattıktan sonra onlar daha da bilinçli geliyor. İlk başta bizim ne yaptığımızı öğrenmeye gelen insanlar daha sonra geldiklerin de daha bilinçli bir hale geliyorlar. Şanlıurfa’da… Merkezi olmadığı için insanlar ilk etapta tam anlamıyla bilinçli gelmiyorlar tabiki, ama daha sonrasın da daha bilinçli geldiklerini anlıyoruz. Çünkü Urfa’da çok yeniyiz insanların daha da gelmelerini istiyoruz tabi ama çoğunlukla insanların bizim burada ne yaptıklarımızı tam anlamadıklarını düşünüyorum tabiki, zamanla daha iyi olacaktır.

BİLİNÇLİ BİR KİŞİ FİZYOTERAPİ MERKEZİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Öncelikle merkezin merdiven altı bir yer olmadığına dikkat etmesi gerekir, merkezin etik koşullar altında çalıştığını, kesinlikle uzman personelin olduğunu düşünerek gelmesi gerekiyor. Şanlıurfa’da hatırı sayılır merdiven altı yer olduğu için buraya gelen insanlar acaba burası da öylemi? Burası da hakikaten bu işin okulunu okumamış kişiler mi acaba diye çok sorular alıyoruz. Bu soruların da artık cevabını biz vermek zorundayız o insanlara rağmen ama yine de burada uzman personelin olduğunu daha çok bilmeyerek geliyorlar. Burada uzman personelin olduğunu çok iyi bilsinler, bu işin hem lisans programını hem yüksek lisans programını okumuş insanlarla beraber çalışacaklar, burada tedavi görecekler. Biz burada daha çok zaten egzersiz anlamın da tedavi yapıyoruz yani burası sağlıklı yaşam merkezi, burası egzersizin hayata yansımış hali zaten sloganımız en başından beri belliydi ‘hareket et özgür kal’ biz bu sloganla yola çıktık. Kesinlikle egzersizin olmadığı bir yaşam istemiyoruz.

ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELER?

Anlatmak istediğim şey insanların kesinlikle evde oturarak sağlıklı kalmamaları gerekiyor, hareket hayatın vazgeçilmez bir bölümü hareket etmeden sağlıklı kalamazsınız. Biz üniversiteden beri her zaman için hocalarımızın bize tavsiye ettiği şey, her zaman için egzersiz, her zaman için hareket, biz bu prensiple yola çıktığımız için insanlara da en büyük tavsiyemiz onların hareketli kalmaları, en kötü anlam da yürüyüş yapmaları. Artık Urfa’mız gelişti yüzme adına birçok merkez var, fıtness salonları var, kendi sağlıklı yaşam merkezlerimiz var bu gibi yerlere müracaat edip oralardan bilgi almaları ama uzman personel eşliğinde egzersiz yapmalarını tavsiye ediyoruz, bizim merkezimizde de her zaman için uzman personelin olduğunu ve uzman personel eşliğinde spor yapacaklarını söyleyebiliriz.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mahmut Mirkelam Birecik İlçe Başkanı oldu
Mahmut Mirkelam Birecik İlçe Başkanı oldu
AK Parti ilçe Başkanları toplandı
AK Parti ilçe Başkanları toplandı