En değerli sizsiniz unutmayın
  • Reklam

En değerli sizsiniz unutmayın

Gürez; Yanlış tercih bir yılı yanlış üniversite, 4 yılı yanlış meslek ömür boyu üzer dedi.

12 Ağustos 2018 - 15:42

Marifet ilk sene yerleşmek değil. Marifet istediğin, hayalindeki üniversiteye yerleşmek, A üniversitesinin B bölümünü istemeye istemeye okumaktansa bir veya iki sene bekleyip istediğin bir bölümü okumak gelecek adına daha akıllıcadır. 
 

Şanlıurfa Yedi iklim Merkez Kurum Müdürü Mehmet Fatih GÜREZ  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada;  öğrencilere seslenerek,  Marifet ilk sene yerleşmek değil. Marifet istediğin, hayalindeki üniversiteye yerleşmek, A üniversitesinin B bölümünü istemeye istemeye okumaktansa bir veya iki sene bekleyip istediğin bir bölümü okumak gelecek adına daha akıllıcadır.  Muhakkak ki üniversiteye yerleşen arkadaşlarınız olacaktır. Bu arkadaşlarınız şu sıralar biraz meşgul olabilirler. Kayıttır, harçtır, yurttur, evdir diye bahsederken sanki öyle bir şeyden bahsederler ki çağ atlamış hissi verirler. Siz siz olun kesinlikle zaman kaybı yaşamayın. Zaman kaybından kastım, daha dershaneler başlamadı da, yok hele bi yaz bitsin de, önce bi havalar serinlesin de, dershane fiyatları düşsün de falan. Kesinlikle bugün belli olduysa yerleşemediğiniz, bugünden başlayın planlamanızı yapmaya. Gidin yazılın bir dershaneye, etüt merkezine, özel hocaya her ne yapacaksanız başlayın mevzuya Üniversiteyi kazanan arkadaşlarınıza pek fazla zaman ayırmayın. Zira adamların kaygı denen şeyle bağlarını kopardığı aşikâr. Sene içinde bu arkadaşlarınız memleketlerine geleceklerdir. Gelseler de görüşsek, batağa okeye aksak, ortam yapsak tarzı olaylardan uzak durun. Kaybeden siz olursunuz. Dershane vb. bir yerde bilgi verilmeye başlandığı an, konular anlatılmaya başlandığı an kendinizi hiçbir şey bilmiyormuş gibi düşünün. zira ben bunu biliyorum, bu konuyu dilemesem de olur derseniz bir önceki sene ile aynı puanı alırsınız. Dikkatli olun, akıllı olun… Arkadaşlarınızla ne kadar ne zaman vakit geçireceğinize falan karar vermeniz gerekiyor. Sizin için sessiz, sizi engellemeyecek, derse başladıktan sonra en az bir saat sizi kimsenin rahatsız edemeyeceği bir ortam kurmayı da unutmayınız ki arkadaş ortamı kadar önemlidir. Bu dediklerim saati saatine harfi harfine olmayacak elbette bazı günler siz sıkılacaksınız bazı günler beklenmedik durumlar sizi bu ortamdan uzaklaştıracak ama bunlara karşı moralinizi bozmadan, kondisyonunuzu kaybetmeden ve daha önemlisi bu durumları alışkanlık haline getirmeden kendinizi toparlayıp yola devam edin. Bu zorluk durumunda konuşabileceğiniz derdinizi anlatabileceğiniz bir arkadaşınız bir dostunuz belki babanız imkânınız varsa psikologunuz, psikiyatristiniz olsun aman canım ne gerek var demeyin kesinlikle çok zor bir süreç çok basit bir şekilde güzel yerleri kazanan arkadaşlarınız olsa da bu kişiler çok değildir ve herkes aynı değildir neyse bu bahsettiğim kişiler sizde ilerleyen zamanlarda kalıcı hasar oluşturmaması için yardımcı olacaklardır. Üzülmeyin, istediğiniz yer için elinizden geleni yapın, son gücünüzü kullanın, inanın değecek buna, pes etmeyin, çevrenizdekilere takılmayın, en değerli sizsiniz unutmayın. Yine olmazsa, üniversite her şey demek değil; önemli, hayatınızı belirliyor ama okula gitmeden yetenekleriyle başarılı olanlar da var, hayatın ne getireceği belli olmuyor, hepimiz için hayırlısı olsun.dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • fatma aslnkan
    11 ay önce
    Böyle bir konuşma yaptiginiz i..Böyle bir konuşma yaptiginiz için size ve emeģi geçen herkese tesskur ederim ,toparlanmak için güzel bir moral oldu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suriyeli işadamlarının yatırım düşüncesi
Suriyeli işadamlarının yatırım düşüncesi
Prof. Dr. Uğur Erdem IŞIKAN vefat etti
Prof. Dr. Uğur Erdem IŞIKAN vefat etti