En iyi kuaförler Şanlıurfa’dan çıkıyor

En iyi kuaförler Şanlıurfa’dan çıkıyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Fizyo Athletıc Center’da Kuaför Gülbeyaz kılıç ile röportaj yaptı.

27 Şubat 2018 - 18:49

Kılıç; Fizyo Athletıc Center’da Kuaför Salonumuz  Hizmete Girdi

 Kuaför demek aynı zaman da bizim sağlığımız demektir o yüzden sağlığımızı tehlikeye atmamak gerekir. Örnek olarak ben saçımı boyatmak istiyorum, saçlarım yandı ve saç yandıktan sonra bir daha çıkmayabilir, saç küsebilir, aynı yerde eski yoğunlukta bir daha saç çıkmayabilir veya bozuk çıkabilir.

Şanlıurfa halkının tamamı için değil de yüzde 50’si için konuşmak gerekirse çoğu bilinçli değil, kuaförlerini tanıyamıyorlar, kendilerini tanıyamıyorlar, kuaförlerini seçemiyorlar.

Şanlıurfa’da kuaför yok diyenlere sesleniyorum, her zaman en iyi sanatkârlar ve en iyi kuaförler Şanlıurfa’dan çıkar, Şanlıurfa deyip geçmeyin. Nerede güzel bir şey varsa bakıyorsunuz Urfa’dan, nerede güzel bir ses varsa Urfalı, nerede güzel bir sanat yapılıyorsa soruyoruz o da Urfalı.

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Gülbeyaz Kılıç 10 yıldır bayan kuaförlüğü yapıyorum.

İYİ BİR KUAFÖRDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?
Öncelikle kuaförün kendisinin bakımlı olması lazım, kaşlarının, gözlerinin, makyajının bakımlı olup müşteriyi çağırması lazım, kaliteli malzeme kullanması lazım, dış görünüme önem vermesi gerekir dış görünümüyle müşteriyi çağırması lazım.

KUAFÖRE GİDİLECEĞİ ZAMAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

İnsan öncelikle kuaförünü tanıması lazım, sürekli gittiğiniz kuaförden memnunsanız yine kendi kuaförünüze gidin. Fakat yeni kuaför tanıyacağınız zaman öncelikle o kuaförün çevreden duyulmuş olması lazım ‘ben bir yerde kuaför gördüm çok iyi’ diye duyumlar almak lazım, o kuaförün reklamının olması lazım. Kuaföre girdiğiniz zaman size o güveni vermesi gerekir, rahat olmanız lazım, girdiğiniz zaman kuaförün temizliğine ve hijyenine dikkat etmeniz lazım. Kuaförün kullandığı malzemelere ve boyalara ve her şeyine dikkat etmeniz lazım.

GİTTİĞİMİZ KUAFÖRÜN İŞİNİN UZMANI OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Zaten kuaföre baktığınız zaman örnek olarak kuaförün kendisi bakımsız, saç desen düzgün değil, makyaj desen makyaj yok, kaş desen bozuk böyle olunca anlarsınız zaten kuaförün kendine faydası yoksa bize hiç faydası olmaz. Zaten kuaför işini kendinden belli eder.

YANLIŞ KUAFÖR SEÇİMİNİN BİZE NE GİBİ ZARARLARI OLUR?

Kuaför demek aynı zaman da bizim sağlığımız demektir o yüzden sağlığımızı tehlikeye atmamak gerekir. Örnek olarak ben saçımı boyatmak istiyorum, saçlarım yandı ve saç yandıktan sonra bir daha çıkmayabilir, saç küsebilir, aynı yerde eski yoğunlukta bir daha saç çıkmayabilir veya bozuk çıkabilir. Sonuçta bir bayan için en önemli şey saçıdır, örnek olarak kaş diyelim, kaş yüzde ifadeyi sağlayan en önemli hususlardan biridir, kaşımız bozuk olduğu zaman bizi psikolojik olarak kötü etkileyecektir.

ŞANLIURFA HALKI BU KONUDA BİLİNÇLİ Mİ?

Şanlıurfa halkının tamamı için değil de yüzde 50’si için konuşmak gerekirse çoğu bilinçli değil, kuaförlerini tanıyamıyorlar, kendilerini tanıyamıyorlar, kuaförlerini seçemiyorlar. Öncelikle ön yargılılar örnek olarak bir kuaföre gidiyorlar ve o kuaför ucuz yapıyor sadece ucuz yaptığı için seçtiği kuaför ya saçını bozuyor ya da yakıyor kısacası istemediği olaylarla karşılaşıyor ve bu suçu diğer kuaförlere de yüklüyor. ‘Bu kuaför de saçımı yakar’ diye diğer güzel kuaförlerin de adını çıkartmış oluyorlar, ön yargılılar.

BU MESLEĞİ FİZİK TEDAVİ MERKEZİNDE YAPMANIZIN SEBEBİ NEDİR?
 

Sonuçta burası bir özel hastane gibi, bir hastane de aradığımız özelliklerin hepsi burada var, fizik tedavi deseniz var, spor, plates deseniz var kuaför de bir nevi hastane gibi bir yerdir sonuçta oraya gidince kendinizi psikolojik olarak iyi hissediyorsunuz, rahat hissediyorsunuz, öz güveniniz artıyor. Kuaförünüz size bir nevi ruhsal terapi yapıyor o yüzden Fizyo Athletıc Center’da çalışmayı tercih ettim.

BAYANLARIN FİYAT KONUSUNDA TEPKİLERİ NASIL?

Dışarıdan gelen örnek olarak memur kesimi bayanlar fiyata hiç önem vermiyorlar çünkü biliyorlar bunu yapıyorsak biz kendimiz için yapıyoruz, bu kendi kişisel bakımımız, kendimizi güzel hissediyoruz, güzel görüyoruz. Fakat Şanlıurfalı bayanların yüzde 50’si fiyata bakıyor, pahalı buluyorlar, ben onlara şöyle bir şey demek istiyorum ‘sen gidiyorsun her yıl evine 3 bin liraya perde alıyorsun, koltuk takımı alıyorsun, bir koltuk takımına verdiği para 10 bin lira. Böyle şeylere sürekli para veriyorsunuz da neden kendi kişisel bakımınız için biraz parayı gözden çıkartmıyorsunuz? Aslında kendinizi mutlu ediyorsunuz, kendiniz için yapıyorsunuz bunu, insanın biraz kendisi için de bir şeyler yapması lazım kendini mutlu etmesi lazım. Kalite istiyorlarsa, güzellik istiyorlarsa bence 3’e 5’e bakmamaları lazım, sonuçta en değerli varlığımız kendimiz, kendi sağlığımız, kendi kişisel bakımımız, bir kuaför salonu bayanlar için çok önemli bir yerdir, bayanların kendilerini en iyi hissettiği yerdir.

ŞANLIURFALI BAYANLARA TAVİYELERİNİZ NELER?

Lütfen ön yargılı olmayın, 3’e 5’e bakmayın, merdiven altı kuaförlerin yaptıklarını biz iyi kuaförlere yüklemeyin. Şanlıurfa’da kuaför yok diyenlere sesleniyorum, her zaman en iyi sanatkârlar ve en iyi kuaförler Şanlıurfa’dan çıkar, Şanlıurfa deyip geçmeyin. Nerede güzel bir şey varsa bakıyorsunuz Urfa’dan, nerede güzel bir ses varsa Urfalı, nerede güzel bir sanat yapılıyorsa soruyoruz o da Urfalı.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversite öğrencilerinden Şanlıurfa’ya gönül köprüsü
Üniversite öğrencilerinden Şanlıurfa’ya gönül köprüsü
Eyyüpoğlu: Çiftçimiz böyle bir maliyeti kaldıramaz
Eyyüpoğlu: Çiftçimiz böyle bir maliyeti kaldıramaz