Eski ramazanlarda insanlık vardı, komşuluk vardı

Eski ramazanlarda insanlık vardı, komşuluk vardı

Araştırmacı yazar Mehmet Fethi Göktepe Şanlıurfa Gazetesine eski ramazanları anlattı.

11 Haziran 2018 - 16:22 - Güncelleme: 11 Haziran 2018 - 17:16

Göktepe, 1952 Şanlıurfa doğumluyum. Eski ramazanlar nerde şimdiki ramazanlar nerde, eskiden Urfalılar hayatlı evlerde yaşarlardı, hepimiz komşularımızı tanır dost ve akrabalarımızı bilirdik. O zamanlar apartmanlar daha yapılmamıştı, 5 kardeş bir hayatlı evde yaşardı, hepimiz aynı kazanda pişen yemeği yerdik, aynı sofrada otururduk. Eski ramazanlar dediniz de, yazın evler yıkanır üstüne çullar atılır, halılar indirilir, sap yastıklar duvara dizilirdi. O zamanlar elektrik yoktu, yoksulluk vardı, halk bugünkü gibi refahat içinde değildi fakat insanlık vardı, dostluk vardı, komşuluk vardı. Akşam iftara ne hazırlayalım diye hazırlıklar başlardı o zamanlar şimdiki gibi tüp, doğalgaz da yoktu. Tandırlıkta tezek ataşında ya da tanzırda kömür ateşinde yemekler yapılırdı. Fakat o tandırlıkta yapılan yemek varya halen onun lezzeti damağımızda, şuan o lezzeti bulamıyoruz. O zamanlar insanlık vardı, dostluk vardı hayatlı evde otururduk iftara 15 – 20 dakika kala o günün şartlarında ne yemek pişmişse artık, yemekler indikten 3 – 5 dakika sonra kapı çalınırdı komşu elinde tepsi ile gelmiş. O günkü rızkı ne ise komşusunu da düşünmüş, o komşu 20 kapı öteden sana yemek getirmişse sende kendi yemeğinden, o günkü kısmetinde ne varsa sende onun verdiği tabaklara veya başka bir tabağa yemekleri koyup komşuya verip gönderirsiniz.

Ailenin bütün bireyleri iftara 5 dakika kala muhakkak sofrada oturur, sofra ve yemek duası yapılırdı. Şimdi öyle bir şey yok, memleket büyüdü, apartmanlar, daireler, artık insanlar komşularını tanımıyor ama eskiden böylemiydi? Eskiden insanlık vardı, dostluk vardı, ahbaplık vardı, arkadaşlık vardı, kadir kıymet vardı, şükür vardı ama şimdi hiçbir şey yok. Bunların olmadığı için Allah’ta elimizdeki bütün güzellikleri de yavaş yavaş alıyor, inşallah bizi bundan mahrum etmez. Eski ramazanlar da yemekten sonra muhakkak Urfa’da kaçak çay yapılır, çaylar içilir, sigara içenler üzerine birkaç tane sigarasını içer ve yemekten sonra muhakkak aile bireylerinin hepsi teravih namazına giderlerdi. Teravihten sonra biz gidip kahvelerde oturup, arkadaşlarla sohbetler edip, çaylar içerdik, eski ramazanları şimdi arıyoruz fakat bulamıyoruz.

Ben eski ramazanlarla ilgili bir şiir yazmıştım müsaadenizle onu da okuyayım;

Bir başkaydı o zaman ramazanlar. Horozlu şekerler, kağıt helvalar, nohutlar satılırdı. İftariyeci amcalar, delikanlılar iftara az kala dama çıkarlardı.  Belirince Ulu caminin minaresinde topçu amca, herkes bağırırdı bir ağızdan Ha! Ha! Ha!  Bir ışık yükselirdi gökyüzüne, sonradan güm diye bir ses ve bütün Urfa biz sessizliği gömülürdü. Nimetullah camiinden yükselirdi bir nida bir ilahi nefes Allah’u Ekber! Allah’u Ekber! Sofrada annem babam ve ben bir de piri fani nenem. Eller uzatılırdı yemeğe, hayat dururdu o zaman. Tak! Tak! Tak! Diye bir kapı sesi, Kim o? 20 metre öteden yemek getirmiş komşu

Göktepe,Biz o kadar güzel ramazanlar geçirdik ki, şimdiki gibi bolluk ve bereket içerisinde değildik. Simitler satılırdı biz alıp dama çıkardık, zaten Urfa’da apartman olmadığı için en yüksek yer Urfa’da Ulu cami idi. Ulu caminin minaresine topçu amca çıkıp attığı zaman, güm diye topu atınca sanki elimizde baklava var, kebap varmış gibi elimizde ki o şekerli simiti iştahla yeyip iftarımızı açardık. Ne güzel günlerdi onlar ama şimdi 40 çeşit yemek var, kanaat yok, hoşgörü yok, anneye, babaya, aileye saygı yok, biz o günleri mumla arıyoruz, o insanlıkları mumla arıyoruz, şimdi o insanlıklar yok. İnşallah her günümüz eski ramazanlar gibi güzel ve mutlu olur herkese hayırlı ramazanlar dilerim. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret