Eyübiye Belediyesinden 50 bin fakir aileye yardım
  • Reklam

Eyübiye Belediyesinden 50 bin fakir aileye yardım

Ekinci ; insanlara ulaşmak gerçekten çok mutlu ediyor, çünkü o kadar ailenin duasını alıyoruz.

29 Kasım 2018 - 17:30

Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci; Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Belediye Başkanlığında dönem sonuna doğru geldik, geçtiğimiz süre zarfında bizi mutlu eden olaylar da vardır, üzen olaylar da vardır. Mutlu eden olaylar, bir kere bütün bu fiziki projeler bir yana 62 bin ailenin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıtlı olduğu bir ilçede bizler eğer 60 bin aileyi ziyaret etmişsek o 60 bin ailenin 50 bin ailesine küçük, büyük yardımlarımız dokunmuşsa kimine gıda paketi, kiminin de evinin bakım onarımını yapmışızdır, kimine bir hasta yatağı, kimini de belki en gelişmiş hastane de tedavi ettirmişizdir. Buraya baktığınız zaman insanlara ulaşmak gerçekten çok mutlu ediyor, çünkü o kadar ailenin duasını alıyoruz ki bu anladam kışın ziyareti edip eğer biz ziyaret etmediğimizde belki sabaha çıkmayacak durumda gördüğümüz o kadar sıkıntılı insan var ki Cenab – ı Hak bir şekilde kısmet etmiş ulaşmışız, kamu imkanlarıyla onlara hizmet etmişiz ama duaları biz almışız, o insanların sıkıntılarının giderilmesi bizi hakikaten mutlu etmiştir.

Ekinci, Çok hazin öyküler olduğunu gördük.

Ekinci,Ama üzen olaylar da, ulaşamadığımız insanlar olduğunu halen biliyoruz, bir sokağa girip bir eve girdik ve biz sıkıntısı olduğunı söylediler ama karşı komşu daha kötü durumda dediler ve oraya gittik ve o sokak boyunca en az 10 eve girdiğimizde, 10 evin içinde çok hazin öyküler olduğunu gördük. Ve bunların 21. Yüzyılda  halen yaşanıyor olması bizi gerçekten üzüyor. Fiziki anlamda çok şeyler ortaya koyabilirsiniz, koyun sorun değil ama eğer bugün gerçekten şuan da evine ekmek götüremeyecek insan varsa, sıkıntılı durumda, sobasına koyacak odunu yoksa diğer taraftan elektrik parası vermediği için elektriği kesik bir aile varsa bunun mebali hepimizin üzerindedir, bu mebal bizi gerçekten çok ciddi bir şekilde üzüyor. Devletimiz aile sosyal bakanlığımız vasıtasıyla, sosyal yardımlaşma aracılığıyla her yere ulaşmaya çalışıyor ama bunun da belli kriterleri vardır. Bazıları bu kriterleri belgelendiremiyorlar, belgelenmediği zaman yasal anlamda yardımlar yapılamıyor. Biz belediye olarak böyle durumlarda insiyatif alıyoruz ve bu yardımları yapıyoruz.

Ekinci. bütün aday adaylarımız yaşadıkları ilçe adına heyecanları var, keşkeleri var bunları ortadan kaldırmak adına talepli olmuşlardır.

Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci; Seçim dönemi, aday adaylık dönemi parti de en çok başvuru bizim ilçemize, bir taraftan bakacak olursanız demokrasi işletmesi adına güzel bir durum. İnanıyorum ki bütün aday adaylarımız yaşadıkları ilçe adına heyecanları var, keşkeleri var bunları ortadan kaldırmak adına talepli olmuşlardır, şahıslarına, yakınlarına sosyal statü kazandırmaktan ziyade mevcut sosyal gördükleri problemler varsa bunları çözüm konusunda yola çıkmışlardır, buna inanıyoruz bir insan siyasete girmek istiyorsa zaten böyle bir idealle girmeli, arkadaşlarımız bu idealle girdiğiniz düşünüyoruz dolayısıyla bütün aday adaylarına başarılar diliyoruz.

Ekinci; Yüzde 83’ü gecekondulaşmış bir ilçede siz bu dönüşümü eğer sağlayamazsanız kendinizi başarılı adledemezsiniz.

Kentsel dönüşüm ya da kendiliğinden dönüşüm bizim ilçemizde çok iyi bir şekilde uygulanması gerekiyor. Yüzde 83’ü gecekondulaşmış bir ilçede siz bu dönüşümü eğer sağlayamazsanız kendinizi başarılı adledemezsiniz. İnsanların verdiği sosyal yaşam alanlarına tabiki ihtiyaçları vardır, bunların ortaya çıkması noktasında kentsel dönüşüm bir araçtır. Biz bununla ilgili yürüttüğümüz projeler vardır, biraz önce ifade ettiğim gibi kentsel dönüşüm konusunda konut olarak 265 konut ürettik. Diğer taraftan 12’ler mahallesinde yaklaşık 50 bin metre karelik bir alan orada bir kentsel dönüşüm projesi, Büyükşehir belediyesinden yetki almak kaydıyla çünkü bizim görevimiz değil ancak talep etmemiz, yetki almamız durumunda. Daha sonra TOKİ ile iş birliği içerisinde çok güzel bir proje yürüttük, bu proje kapsamında yaklaşık 337 konut vardı ve bu konutların içerisinde artık araç bile giremiyordu park edecek yer yok, sosyal yaşam alanı noktasında sıkıntı var. dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MÜSİAD Şanlıurfa istişare toplantısı
MÜSİAD Şanlıurfa istişare toplantısı
Şanlıurfalı ustalar Bursa yolcusu
Şanlıurfalı ustalar Bursa yolcusu