Eyübiye Ekinci ile değişime uğradı (video)
  • Reklam

Eyübiye Ekinci ile değişime uğradı (video)

Ekinci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Hazineden alınan arazilerle Eyübiye Belediyesi yaklaşık 700-800 milyon liralık kaynağı sahip oldu.

21 Kasım 2018 - 16:37 - Güncelleme: 22 Kasım 2018 - 18:15

Ekinci; Eyübiye Belediyesi Hizmet Binası, Osmanlı parkının olduğu yerde 500 dönümlük parkın ortasına Tam zirve de dağlık bir alan var yaklaşık 780 bin lira  bedelle burayı patlattık ve yaptık. Burada 44 bin metre karelik alan elde ettik bu alanın bugünkü rayiç bedeli yaklaşık 30 milyon değerinde bir arsa elde etmiş olduk.Bu 780 bin liraya patlattığımız yerde 2 milyon liralık stabilize malzeme elde ettik.onu kırsaldaki mahalleler için döşedik.Hizmet binası 7 milyon liraya mal oldu.

Çevre ve Şehircilik bakanlığımızdan yüzde 100’ü hazineye ait 1.5 milyon kare yer aldık, bunun parasal değerine bakacak olursak 300 – 350 milyon lira değerinde bir bedel çıkıyor ortaya,  Hazineye ait yerlerin Açılmasıyla beraber oradan da 2 milyon metre kareye yakın satışından Belediyemize bir gelir olur rakamsal değerini ifade edecek olursak 500 milyon lira civarında. Dolayısyla 1 metre kare gelişim alanı olmayan bir yerden şuan da 700 – 800 milyon liralık kaynağa sahip bir belediye durumuna geldik.

Kitap otağı, Aliyya İzzetbegoviç kültür konağı, Muhtar evleri,Akevler spor salonları, kentsel dönüşüm için 265 konut yapımı gerçekleştirildi. Meydan yapımı 2 milyon liraya mal oldu. Misafirhane 6 milyon liraya mal oldu.Turizm yolu projemiz yatırım proğramına alındı.

AK evler ve Spor salonlarında Yaklaşık 10 bin genç milli ve manevi değerlere bağlı olarak yetiştiriliyor.

 

Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci 2014 yılından beri devam eden ve tamamlanan ve devam eden çalışmalarla ilgili yerel gazeteler platformuna açıklamada bulundu. Ekinci; 2014 yılında yerel seçimlerden hemen sonra seçildikten sonra sizlerin de bildiği gibi siyasetçiler seçim döneminde adayken vaadleri vardır. Talipli oldukları yerlerle ilgili hizmetler noktasında projeleri vardır, seçim sonrasında da bu projeleri gerçekleştirmek için bir çalışmalar yapar. Biz de Eyyübiye ilçesi sizin de bildiğiniz gibi Şanlıurfa’nın Büyükşehir olmasından hemen sonra kurulan bir ilçe gerek fiziki sınırlara baktığınız zaman gerekse o fiziki sınırların içerisinde kalan insanların sosyo ekonomik  kültürüne baktığınız zaman herkesinde kabul edebileceği gibi Şanlıurfa’nın en dezavantajlı ilçesidir.

Eyübiye Şanlıurfa’nın en dezavantajlı ilçesidir

Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ,Sadece turizm alanında çok avantajlı Urfa’nın bütün marka değerlerini kendinde barındırıyor ama onun dışında dezavantajlı bir ilçedir. İlçemizin yüzde 83’ü gecekondulaşma kayıtlı, Türkiye’nin en genç ilçesi ama genç nüfusunda çok sıkıntı da olduğu bir ilçedir. 62 bin ailenin sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına kayıtlı olduğu bir ilçe ve şimdiye kadar da çizilen fiziki sınırların içerisinde kamu adına ciddi sıkıntıların olduğu ilçe Çok ciddi sıkıntılar olan bir ilçe. Tabi göreve geldikten sonra bir taraftan fiziki projeler bir taraftan sosyal projelerle halkımıza hizmet etmeye çalıştık ve belli başlı projelerimiz oldu.

100 yataklı 5 yıldızlı otel konforunda hasta yakınları için misafirhane yaptık

Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ,Misafirhane, 926 yataklı Eyyübiye Eğitim ve Araştırma hastanesinin hemen bitişiğinde misafirhane, sizlerde biliyorsunuz ki gerek kırsaldan gerek başka ilçelerden hatta çevre illerden hastalar buraya geliyorlar. Gelen insanlarında kültürümüz, geleneğimiz gereği refakatçinin dışında diğer yakınları da misafir olarak hastalara da geçmiş olsun derler ve bu bizim güzel geleneklerimizden de birisidir. Ama imkan sahibi olmayan insanların yakınları varsa kalabilecekleri uygun bir ortam yok, bizler de Eyyübiye belediyesi olarak hazineden aldığımız 5 bin metrekarelik yerde 100 yataklı 5 yıldızlı otel konforunda bir Misafirhane inşa ettik. Hem Misafirhanenin mimarisi noktasında Urfa mimarisine uygun olarak yaptık bizim yaptığımız bütün eserleri Urfa mimarisine uygun olarak yaptık.

Misafirhane yanında Camii inşa ettirdik

Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ,Diğer taraftan da daha önceden de olduğu gibi hastanelerin hemen yanında misafirhaneler, ibadethaneler gibi yerlerdi, bir hayırsever vatandaşımıza da cami yapımı için bir  yer verdik, Güneyden şehire girdiğiniz zaman şehri de süsleyen bir cami inşa ettik. Dolayısıyla da o projemiz bitmiş durumda, açılışa hazır şuan da hizmet vermeye başladı. Gelen insanlarımız orada sembolik rakamlarla kalmaya başladı.

Eyübiye belediyesi Hizmet Binasının yüzde 90’ı tamamlandı

Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ,Diğer taraftan hizmet binası, yapmamız gereken bir durumdu, biz hizmet binasının yapımıyla ilgili ilçe içerisin de herkesin erişimine uygun bir yer arayışında girdik. Kamu adına olan bütün yerlerde sizin de bildiğiniz gibi genelde davalı, problemli yerlerdir, diğer taraftan vakıflara ait olan yerler var oralar da tarım arazisi olması hasabiyle de gönlümüz buna el vermedi, özel şahıslara ait olan yerler bu teklifler de geldi bize bu konuda da belki kamuoyunu ikna edemeyiz diye bu anlamda o konuda geri durduk biraz. 1 metrekare gelişim alanı olmayan bir yerde de biz Osmanlı parkının olduğu yerde 500 dönümlük parkın ortasına Tam zirve de dağlık bir alan var yaklaşık 780 bin lira  bedelle burayı patlattık ve yaptık. Burada 44 bin metre karelik alan elde ettik bu alanın bugünkü rayiç bedeli yaklaşık 30 milyon değerinde bir arsa elde etmiş olduk.Bu 780 bin liraya patlattığımız yerde 2 milyon liralık stabilize malzeme elde ettik.onu kırsaldaki mahalleler için döşedik ve oraya başta gençlik külliyesi olarak düşündüğümüz bir projemiz daha sonra Hizmet Binası ile ilgili yer çözülemeyince hizmet binasına revize etmek kaydıyla da hizmet binamızı inşa ettik, fiziki gerçekleşmesi yüzde 90’lar da, inşaallah hizmet vermeye başlayacak yanında da meydanı olan ve tabiki yine Urfa mimarisine uygun bir şekilde de inşa edildi.Gençlik külliyesi olarak planladığımız yer gençlik merkezlerinin yapımından dolayı artık buraya çok ciddi bir talep olmayınca biz burayı hizmet binasına dönüştürdük, açılışa da hazır durumda. Dedi.

Eyübiye Belediyesi arsa zengini oldu.

Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci Yine Kitap otağı, Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim beyannamelerinden  birisiydi onu da ilçemize kazandırdık, açılışı da yapıldı, diğer taraftan Aliyya İzzetbegoviç kültür konağı bu yeri kamulaştırmak kaydıyla yıkıp tekrar Urfa’nın mimarisine uygun kuruldan da geçen bir şekilde projeyle burayı da hizmete açtık. Muhtar evlerimizi bu süre zarfında inşa ettik fiziki anlamda tabi Ak evler spor salonları var uygun yerleri kiralamak kaydıyla Ak Evler spor salonlarımız da şuan da faal durumda. Yaklaşık 10 bin gencimiz buralardan istifade ediyor. Tüm bu fiziki projeler yeterli mi?  değil daha fazlasını yapmak lazım. Turkuaz konutları, özel konut anlamında üretildi. yaklaşık 265 konuttan 40 milyon TL değerinde konutlar ve o konutlarımız da şuanda gerek kamu kurumlarıyla kentsel dönüşüme de katkı da bulunması anlamında bu tarz çalışmalarımızda var ve orası da faal durumda. Projelerin maliyetine gelecek olursak, misafirhane yaklaşık 6 milyon TL’ye mal oldu, hizmet binamız yaklaşık 7 milyon lira tutarında bir bedel, meydan yaklaşık 2 milyon lira bedelinde bir rakam tabi bu fiziki durumlarla alakalı ve burada daha çok bir taraftan alan oluşturuken diğer taraftan da bu kısa süre zarfında fiziki anlamda insanların taleplerine karşılık verecek çalışmalar yürüttük. Yine ilçemize kazandırdığımız yer noktasında bir kez daha ifade etmek istiyorum, 1 metre kare gelişimi olmayan bir ilçeydik şuan da geldiğimiz nokta itibariyle en son Çevre ve Şehircilik bakanlığımızdan yüzde 100’ü hazineye ait 1.5 milyon kare yer aldık, bunun parasal değerine bakacak olursak 300 – 350 milyon lira değerinde bir bedel çıkıyor ortaya, çok ciddi anlamda kredimize katkı sağlayacak. Hazineye ait yerlerin Açılmasıyla beraber oradan da 2 milyon metre kareye yakın satışından Belediyemize bir gelir olur rakamsal değerini ifade edecek olursak 500 milyon lira civarında. Dolayısyla 1 metre kare gelişim alanı olmayan bir yerden şuan da 700 – 800 milyon liralık kaynağa sahip bir belediye durumuna geldik. Şimdiye kadar onların parasal değere dönüşümü noktasında şimdiye kadar nakte dönüştürülmemiş yerlerdi ama inşaallah düzgün bir planlamayla hem şehircilik anlamında katkı sağlayacak hemde başka hizmetlerin yürütülmesi konusunda çok ciddi bir kaynak oluşturmuş durumundayız

  Turizm yolu Projesi yatırım proğramına alındı.

Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ;Dolayısıyla Eyyübiye ilçesinde bundan sonraki süreçte  çok daha ciddi hizmetleride beklenecek. Turizm yolu projemiz var yatırım programına alındı, bununla ilgili ödenekte gönderildi. Büyükşehir belediyemizin kamulaştırma kararı ile 35 metre üzerinde bir bulvar var, bulvarında kentsel dönüşüme katkı sağlayacak bir şekilde bir dönüşüm ve onun da ötesinde bunun üzerine kurulacak ticari yerler  Özellikle yöresel  ürünlerin satılacağı, turistik anlamında ürünlerin satılacağı yerler de kazandırmış olacağız. Dedi.

ilimizin en zengin Belediyesi durumundayız

Eyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ,Haliyle bu hizmetleri yürütürken, Eyyübiye belediyesi olarak bizim iller bankası dışında bir gelirimiz yok ve iller bankasından gelen gelirinde sadece cari giderlere yettiğini hepimiz biliyoruz ama ortaya koyduğunuz bu değer, bu projeler tabiki yasal izinler doğrultusunda bir kısım borçlanma da var bunun içerisinde fakat biraz önce ifade etmeye çalıştığım gibi total anlamda baktığınız zaman belki de ilimizin en zengin Belediyesi durumundayız kazandırdığımız alanlarla dedi.

2018/11/2018-11-21-16-42-53.jpg
2018/11/2018-11-21-16-43-07.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Berat gecesi bir yılın kader gecesidir.
Berat gecesi bir yılın kader gecesidir.
5 yıllık kan davası barışla sonuçlandı
5 yıllık kan davası barışla sonuçlandı