Gece yemek yeme alışkanlığı terk edilmeli

Gece yemek yeme alışkanlığı terk edilmeli

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler ,PAY ~ FİT Beslenme ve Diyet Merkezi sahibi Diyetisyen Hatice Paydaş ile röportaj yaptı.

01 Mayıs 2018 - 15:52

Paydaş, Bizim yöremizde gece yemek yeme alışkanlığı var, sıralar yapılıyor ya da gece çiğ köfte vs. yapılıyor bunlardan vazgeçmelerini öneriyorum. Özellikle yöremiz de gece yemek yemeler, ağır ve çok yağlı beslenmeler, yaz mevsiminin gelmesi ile tepsi yapıp fırına göndermeler oluyor, ben kesinlikle bu uygulamalarından vazgeçmelerini öneriyorum.

Yaz mevsimi geliyor insanlar çok dikkatli olsunlar, yaz aylarında hazımsızlık çok popüler bir rahatsızlıktır, eğer hazımsızlık yaşamak istemiyorlarsa yineliyorum; yağlı ve çok ağır besinlerden uzak durmaları gerekiyor, sıvı tüketimine dikkat etsinler.

Özellikle yazın gelişini haber veren bahar aylarında daha soft daha fresh besinler tüketilmeli, sebze ve meyvelere ağırlık vermeleri gerekiyor. Su tüketimi de oldukça önemli bir husustur. En önemli konulardan biri de öğün konusu, özellikle öğün atlamamaya çalışmak gerekiyor, yeterli ve dengeli beslenmenin şartı 4 besin grubundan geçer biz diyetisyenler bu konuda hemfikiriz.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

1994 yılında Şanlıurfa’da doğdum lise eğitimimi Doğa Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2017 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Öğrenim sürecimde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev aldım. Ayrıca Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde ve Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev aldım. Yıldız Catering Şirketi’nde de staj eğitimimi tamamladım. Eğitim sürecim içerisinde araştırma, öz motivasyon, girişimcilik ve farklı yetenekler edinme noktasında kendimi geliştirdim. Katıldığım birçok seminer ve konferanslarda çeşitli belgeler edindim. Seyahat etmeyi, kitap okumayı, spor yapmayı ve yeni yerler keşfetmeyi çok severim. Mezuniyetimden yaklaşık 7 ay sonra PAY ~ FİT Beslenme ve Diyet Merkezi’ni kurdum. Burada hasta ve danışanlarıma güzel bir şekilde hizmet verebilmeyi amaçlıyorum.

BAHAR YORGUNLUĞU İLE BERABER GELEN YANLIŞ BESLENMELER KONUSUNDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Özellikle yöremiz de gece yemek yemeler, ağır ve çok yağlı beslenmeler, yaz mevsiminin gelmesi ile tepsi yapıp fırına göndermeler oluyor, ben kesinlikle bu uygulamalarından vazgeçmelerini öneriyorum, sağlıklı beslenmeyi gerçekten önemsiyorlarsa ağır ve yağlı yiyecekler başta olmak üzere saydığımız hatalardan vazgeçmeleri gerekiyor.

BAHAR AYLARINDA VÜCUDUMUZ HANGİ BESİNLERE İHTİYAÇ DUYUYOR?

Özellikle yazın gelişini haber veren bahar aylarında daha soft daha fresh besinler tüketilmeli, sebze ve meyvelere ağırlık vermeleri gerekiyor. Su tüketimi de oldukça önemli bir husustur. En önemli konulardan biri de öğün konusu, özellikle öğün atlamamaya çalışmak gerekiyor, yeterli ve dengeli beslenmenin şartı 4 besin grubundan geçer biz diyetisyenler bu konuda hemfikiriz. 4 besin grubu şunlardır, süt ve süt ürünleri, et ve ürünleri, tahıl ekmek grubu ve sebze meyve grubu. Bu öğünlerin her birinden yiyebilmek gerekiyor. Yeterli ve dengeli beslenme bundan geçiyor ve her aylarda olduğu gibi bahar aylarında da yeterli ve dengeli beslenebilmek gerekiyor.

YETERLİ BESLENMEYİ SAĞLAMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Bu konuda kesinlikle bir diyetisyenle beraber çalışmalarını öneriyorum, çünkü insanlar internet, sosyal medya gibi yerlerden veya bu konuda fikri olmayan insanlardan bilgiler edinme yoluna gidiyor. Biz bu konudan oldukça muzdaribiz; çünkü hasta ve danışanlarım, yanlış bilgiler edindiklerinden, çok kritik seviyelerde yanıma gelebiliyor, ben bunlar olmadan önce gelmelerini öneriyorum. Yeterli ve dengeli beslenmenin şartı bir diyetisyenin yanından geçiyor, kesinlikle bir diyetisyen ile birlikte çalışmalılar.

BAHAR YORGUNLUĞU İLE ALAKALI DÜZENSİZ BESLENME ŞİKÂYETİ İLE SİZE GELEN OLUYOR MU?

Evet, hastalarım bu konuda şikâyetçi, ama özellikle başka bir konuda şikayetçiler ki o da şu: Şanlıurfa’da kadınlarımızın günleri ya da erkeklerin misafir gelme durumunda yemeğe çıkma gibi bir alışkanlıkları var. Urfa’mızda dürüm ve tatlı yemealışkanlığıçok fazla; bunları yemek zorunda kaldıklarını ve istemsizce ortama uyum sağlamak zorunda olduklarını söylüyorlar, bu konuda daha çok şikâyetçi olduklarını belirtiyorlar.

BU KONUDA ŞANLIURFA HALKININ YAPTIĞI YANLIŞLAR NELERDİR?

Bizim yöremizde gece yemek yeme alışkanlığı var, sıralar yapılıyor ya da gece çiğ köfte vs. yapılıyor bunlardan vazgeçmelerini öneriyorum. İkinci konu, yaz mevsiminin gelmesi ile yağlı ve ağır yemeklerden vazgeçmelerini ve daha hafif yiyecekler tercih etmelerini öneriyorum. Bunun dışında sakatatlardan uzak durmalarını istiyorum, bol su tüketilmesi gerekiyor, özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile vücuttaki sıvı miktarı ne yazık ki azalıyor, terleme olayları yaz mevsimin de daha çok görülüyor ki bizim ilimiz de kuru sıcak çok hâkim. Sıvı ve mineral dengesini sağlamak için günde 2,5 – 3 litre su tüketmeleri gerekiyor. Sabah uyandıkları gibi iki bardak su ile başlanması ve gün içerisinde üşenmeden sularını tüketmelerini öneriyorum.

BU KONUDA SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Yaz mevsimi geliyor insanlar çok dikkatli olsunlar, yaz aylarında hazımsızlık çok popüler bir rahatsızlıktır, eğer hazımsızlık yaşamak istemiyorlarsa yineliyorum; yağlı ve çok ağır besinlerden uzak durmaları gerekiyor, sıvı tüketimine dikkat etsinler. Yaz mevsimin de gündüzler uzun geceler kısa bu yüzden öğün saatlerini oluşturmakta mutlaka bir diyetisyene danışsınlar, öğün atlamasınlar ve de şekerli besinlerden, hamurlu gıdalardan, yağlı kuruyemişlerden uzak dursunlar. Öğünler arasında 4 saatten uzun süre gibi bir süre olmasın çünkü 4 saat çok uzun bir süre, 4 saatlik açlık durumunda vücuttaki enerji yakma oranı düşüyor böylece her şey yağ olarak depolanmaya başlıyor, bu yüzden 4 saatten uzun bir süre aç kalmasınlar.     

                BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

                BEN TEŞEKKÜR EDERİM BİZE BU İMKÂNI VERDİĞİNİZ İÇİN.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama
Tır sürücüsünün ölümüyle ilgili 3 tutuklama
Haliliye için el ele gönül gönülle diyoruz
Haliliye için el ele gönül gönülle diyoruz