Hayvan beslenmesinde görev halkımıza düşüyor

Hayvan beslenmesinde görev halkımıza düşüyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Veteriner Hekim Sahibi Rışvan Tanrıverdi ile Hayvanlarda Beslenme Konusu ile ilgili Röportaj Yaptı.

08 Haziran 2018 - 15:17

Tanrıverdi, Bir kap su bir kap mama ile bir cana dokunabiliyorsanız ne mutlu size, bunu yaparken belki zor gibi gelebilir ama emin olun bunun karşılığını almaya başladığınız zaman gerçekten çok hoşunuza gidecektir bu durum.

Döneminde hayvan severler tarafından bir kampanya başlatılmıştı ‘bir kap su bir kap mama’ diye, aslında burada halkımıza da biraz görev düşüyor.

 

                SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Veteriner Hekim Rışvan TANRIVERDİ Doğa Veteriner Kliniğinin Sahibiyim

HAYVANLARDA BESLENMENİN ÖNEMİ NEDİR?

Bütün canlılar gün içerisinde belirli bir enerji ihtiyacına sahiptir ve bu enerji ihtiyacını beslenme ile gidermektedirler. Hayvanlar da ise evcil olanlarımız biraz daha şanslı oluyorlar genelde çünkü sahipleri maması, suyu, yaş maması herşeyini buradan veya internetten temin edebilmektedirler ama önemli olan aslında sokak hayvanlarımız. Onlar genelde beslenme ihtiyaçlarını çöplerden, sağdan soldan buldukları atık yemeklerden sağlıyorlar, ne kadar sağlıklı? Sadece  yaşamlarını idame ettirebiliecek kadar bir enerji sağlamış oluyorlar.

YAZ AYLARINDA HAYVAN BESLENMESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Yaz aylarında bahsetmiş olduğumuz mevcut enerji ihtiyacı biraz daha artmakta aşırı sıcaklardan dolayı, burada beslenmenin ve özellikle suyun çok büyük önemi var. Döneminde hayvan severler tarafından bir kampanya başlatılmıştı ‘bir kap su bir kap mama’ diye, aslında burada halkımıza da biraz görev düşüyor. Biraz daha bilinçli ve merhametli olarak en azından herkes kendi kapısının önüne bir kap su ve bir kap mama indirdiği taktirde yaz aylarını dışarıda yaşayan hayvanlar tamamen sıkıntısız bir şekilde atlatacaktır.

HAYVAN BESLENMESİNDE YAPILAN HATALAR NE GİBİ ZARARLARA YOL AÇAR?
 

Maalesef biraz bilinçsizlikler var, özellikle kendi yediğimiz yemekleri onlara veriyoruz, bu da hayvanlarda ne gibi olumsuzluklara yol açar derseniz, böbrek rahatsızlıkları, karaciğer yağlanmaları, sindirim sistemi bozuklukları ve zamanında müdahale edilmediği taktirde gerçekten çok kötü sonuçlarla da karşılaşabiliyoruz ve yaşadıkta bunları canlı olarak şahit olduğumuz durumlar. Biraz daha bunlara dikkat edersek, yem verirken biraz daha seçisi davranırsak onlar için daha sağlıklı olacaktır.

ÖZELLİKLE RAMAZAN AYINDA HAYVAN BESLENMESİ İHMAL EDİLEBİLİYOR SİZ BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Aslında ihmal demeyelimde, ramazan ayında sahur ile iftar arasında belli bir süre geçtiğinden dolayı haliyle insanlar da çıkan yemek fazlalıklarını hayvanlara vermekte biraz gecikiyorlar ister istemez. Aslında ramazan ayında bizim sofralarımız daha renkli ve şölen edasıyla geçtiği için, aşırı tatlı ve bol yağlı yiyecekler olduğu için bunları hayvanlara verirken biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. Çok yağlı, çok tuzlu özellikle tatlı yiyeceklerden kaçınmamız gerekiyor. Çünkü onların metabolizması ile bizim metabolizmamız aynı diye düşünmeyin kesinlikle, bize yarayan şeyler kimi zaman onları zehirleyebiliyor, bu konuda biraz daha duyarlı olursa halkımız bütün sorun çözülmüş olacaktır.

BU KONUDA ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELER?
 

Bir kap su bir kap mama ile bir cana dokunabiliyorsanız ne mutlu size, bunu yaparken belki zor gibi gelebilir ama emin olun bunun karşılığını almaya başladığınız zaman gerçekten çok hoşunuza gidecektir bu durum. Hayvanlar çok vefalı canlılardır kesinlikle yem verenini su verenini unutmaz ve bunun karşılığı zamanla gelecektir, bu da gayet mutluluk veren hoş bir duygudur.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret