Hayvanlar bizim dilsiz dostlarımızdır

Hayvanlar bizim dilsiz dostlarımızdır

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Veteriner Hekim Rışvan Tanrıverdi ile röportaj yaptı.

04 Eylül 2017 - 14:00 - Güncelleme: 04 Eylül 2017 - 14:26

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Veteriner Hekim Rışvan TANRIVERDİ Harran üniversitesi mezunuyum, Şanlıurfa Merkezde hizmet vermekteyiz, 1 yıldır bu piyasanın içerisindeyim.

SICAKLARDAN EN FAZLA ZARAR GÖREN HAYVANLAR HANGİLERİ?

Sıcaklardan en çok etkilenen tabiî ki de sokak hayvanları, bunların başın da kedi, köpek, kanatlı hayvanlarımız geliyor güvercinler, kuşlar vs.

SAHİPSİZ SOKAK HAYVANLARI İÇİN SICAK HAVALAR DA NELER YAPILABİLİR?

Sahipsiz hayvanlar için özellikle duyarlı olmak lazım, herkes kapısının önüne bir kap su, bir kap mama indirdiği takdirde bütün problem çözülecektir zaten, malum ağustos sıcaklarındayız, havalar çok bunaltıcı biz bile dayanamıyoruz. Ufakların da bu sıcaklar içerisin de dışarıda su bulabilme imkânları özellikle yemek değil de su bulabilme ihtimalleri çok düşük olduğu için bir kap su ve bir kap mama yeterli olacaktır onlar için.

EVCİL HAYVANLARI SICAKTAN KORUMAK İÇİN NE TÜR ÖNLEMLER ALINABİLİR?

Evcil hayvanlarımızı sokakta ki hayvanlara göre dirençleri biraz daha düşük olan hayvanlar çünkü doğal ortamlarından koparıyoruz onları haliyle doğa şartlarına göre dışarıda ki hayvanlara göre daha dirençsiz kalıyorlar. Onları sıcaklardan korumak için özellikle köpeğimiz varsa gezdirmeye sabah erken saatte veya akşam karanlık çöktükten sonra, kedimiz veya köpeğimiz aynı şekilde evin içerisindeyse hava akımı sağlanmalı klima varsa onları normal oda şartlarında çalıştırıp onları refaha düzenlenmeli. Çok acil bir durum var ise, dışarı çıkılması gerekiyor ise öğle vakti, sıcakların yoğun olduğu zamanlar da özellikle köpeklerimizi yere bastırmadan kucağımız da götürmek ya da araba içerisin de nakillerini sağlamak daha mantıklı olur.

BU KONU İLE İLGİLİ SİZE ŞİKÂYETE GELENLER OLUYOR MU?

Şu şekilde oluyor, mesela öğle vakti hastalanıyor ya da her hangi yediği bir şey dokunmuş oluyor ondan dolayı geldikleri zaman şikâyetten ziyade zaten hayvanın durumu ortada oluyor, kendinden geçmiş bir şekilde nefes nefese o sıcaklığı atmaya çalışıyor, kliniğimizde serin olduğu için gelip burada baya yere uzanıp kalkmamazlık bile ediyorlar.

KLİNİĞE GELDİKTEN SONRA SİZ ONLAR İÇİN NE TÜR ÖNLEMLER ALIYORSUNUZ?

Kliniğe gelir gelmez zaten önce bir kap su indiriyorum önlerine zaten hepsi doya doya içiyorlar, ondan sonra sakinleyip serinlemesini bekliyorum, işlemler tamamlandıktan sonra her hangi bir rahatsızlığı ya da uygulanması gereken bir aşı varsa onları tamamlıyorum.

GÜNEŞİN DIŞINDA BULUNDUĞU ORTAMIN SICAK OLMASI YİNE ETKİLER Mİ?

Güneş kadar etkilemez sıcak hava, özellikle güneşin altında çok kaldıkları zaman güneş çarpmaları meydana geliyor ki onlar da ciddi problemler yaratan bir hastalık güneş çarpması onlara dikkat etmek gerekiyor, çok sıcaklar da gezdirmemek gerekiyor.

EVCİL HAYVANLARIN SICAKTAN RAHATSIZ OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Durgunlaşır, dili dışarıda sürekli hızlı ve kesik kesik nefes alıp verir, hareketlerinde durgunlaşma olur, iştahı azalır bu saydığım belirtiler özellikle güneş çarpmasının belirtileridir, tipik belirtilerdir yani bunları görerek az çok dostumuzun sıcaktan etkilenip etkilenmediğini anlayabiliriz.

EVCİL HAYVANLARI SICAKLARDA NE ŞEKİLDE BESLEMELİYİZ?

Öncelikle sularını serin, yani serin derken çok soğuk olacak şekilde değil buzdolabından çıkan suyu biraz daha ılıtıp günde 2 – 3 defa tazeleyip verebiliriz, onun haricinde yağlı gıdalardan kesinlikle kaçınmalıyız. Tavuk ürünlerini yaz vakti kesinlikle vermemeliyiz zaten tavuk kedi ve köpeklerde alerji yapan bir ürün, bu sıcaklar da daha da kötü bir zemin hazırlıyor.

SİZCE ŞANLIURFA HALKI BU KONULAR DA DUYARLIMI?

Bence daha da duyarlı olabilir, gerçekten belirli bir kesim var, gerçekten takdir ettiğimiz, uğraşan ama Türkiye geneline baktığımız zaman gerçekten yetersiz bunun için zaten çabalıyoruz biz ufak çocukları bilgilendiriyoruz, okullara gidip seminerler veriyoruz, öğrencilik dönemimde de yaptığım şeyler bunlar. Zaten bu şekilde bir çalışmamız var biz insan kazanmak bizim için kar, gözüyle bakıyoruz, uğraşıyoruz yani bu iş için.

SİZCE BU KONUDA HALKI BİLİNÇLENDİRME ADINA NE GİBİ ÇALIŞMALAR YAPILABİLİR?

Bence belediye ile eş zamanlı ilkokullar da hayvanları koruma ile alakalı, hayvan sevgisi ile alakalı ben olabilirim ve ya benim meslektaşlarımdan her hangi biri ile ortak bir çalışma yürütülüp ortak bir seminerler verilebilir, aileler bilgilendirilebilir. Bu seminerleri sadece öğrencilerle birlikte değil de ailelerle de birlikte yapmakta fayda vardır çünkü en önce ailede bitiyor.

SİZİN BÖYLE BİR ÇALIŞMANIZ VARMI?

Biz zamanında birkaç okulda öğretmen arkadaşlarımızın aracılığı ile böyle ufak tefek bir oturum tarzı seminer demeyelim de küçük arkadaşlarımızla buluşmuştuk ama tabi rutinde böyle bir şey yok ama olursa da sonuna kadar destek oluruz tabiî ki.

SON OLARAK ŞANLIURFA HALKINA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Öncelikle hayvanları sevsinler, hayvanlar bizim gerçekten dilsiz dostlarımızdır bir kap su ve bir kap yemek verdikten sonra inanın çok daha fazlasını alacaksınızdır ve karşılığını gördünüz zaman da bu alışkanlık haline gelecektir.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dört duvar arasına sıkışan hayatlardan taşların renkli dünyasına
Dört duvar arasına sıkışan hayatlardan taşların renkli...
Şanlıurfa OSB’deki bir iplik fabrikasında yangın çıktı
Şanlıurfa OSB’deki bir iplik fabrikasında yangın çıktı