Hayvanlara eziyet edilmemeli onlar can taşıyor(Video)

Hayvanlara eziyet edilmemeli onlar can taşıyor(Video)

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Veteriner Hekim Metin Buz ile röportaj yaptı.

15 Mayıs 2017 - 16:56 - Güncelleme: 20 Mayıs 2017 - 16:14

Urfada,  Bir çok vaka geliyor hayvanlara şiddet konusunda geliyor, bunun için bilinçlenme çok önemli yani onlarında sonuçta bir can taşıyor.

- Özellikle evde beslenen hayvanlarda aşılarına çok dikkat etmek gerekiyor.

- Yardıma muhtaç bir hayvan gördüğünüz zaman ya bir yerde muhafaza etmek en azından yanında beklemek belediyenin 153 beyaz masayı arayarak hayvan ihbar hattını arayarak ordan kayıt oluşturabiliriz.

- Hayvanları Koruma Kanunu’na göre, hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup, bu hükme aykırı davrananlara 526 lira idari para cezası uygulanır."

 

 

 

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

2010 şanlıurfa Harran üniversitesinden muzun oldum. 7 yıldır veteriner hekim olarak Şanlıurfa hizmet veriyorum.

 

            Ağırlıklı olarak Şanılurfa’da müşterileriniz ahngi tür hayvanları tedavi için getiriyor ?

Ağırlıklı olarak evcil hayvanlar kedi köpeklere bakıyoruz onun yanında bütün hayvanlara hizmet veriyoruz

 

Evlerde kedi ve köpek bakmak için nelere uyulmalı ?

Evde kedi köpek bakmanın zorlukları özellikle köpek bakarken sabah gezdirilmesi akşam belli saatlerde en az bi yarım saat kırk beş Dakka dolaştırılması lazım. Böyle böyle bir sorunu var tabi bunların temizliği var. Aşıları var. Bakımları var. Mama masrafları var. Bu tür zorlukları var köpeğiniz mesela koltuğunuzu parçalayabilir ,kedinizde koltuğunuzu tırmalayabilir böyle zorlukları var.

 

Evcil hayvanlara aşı yapılıyor mu ?

Hayvanlar herkesin bildiği gibi sadıklar her zaman sahiplerine karşı çok iyilerdir en zor zamanınızda yanınızdalardır. Hiçbir zaman sizden bir beklentileri yoktur yeme ve içme dışında, Gezdirme dışında temel ihtiyaçlarıdır bunlar böyle bir dostunuz olur  hayatınızda.

Özellikle evde beslenen hayvanlarda aşılarına çok dikkat etmek lazım her zaman bize şu soru sorulur hocam evde beslenen hayvanlardan insanlara hastalık bulaşırmı aşıları yapılan hayvanların insanlara hiçbir zararı yoktur. Hiçbir hastalık bulaştırmaz bunlara dikkat ettikten sonra çok büyük bir sıkıntı olmayacak .

 

            Hayvanlara insanlar gibi ilaç veriliyor mu?

Genelde insanlar evde besledikleri hayvanlardan hastalık durumunda kendi başlarına bir şeyler yapması yerine bunun yerine bir veteriner hekime telefonla ulaşıp ne yapacaklarını sorabilirler. Özellikle belirtmek istediğim başımıza gelen olayları söyleyim. Kedi ve köpeklere asprin vermemeleri gerekmektedir. Hani asprin ve bazı ilaçlar kedi ve köpeklerde toksit etki yapabilir yani zehirleyebiliyor,Bunun yanında evde bulunan antibiyotiği dozunu ayarlamadan vermek çok bilinmeyen ama bilinçsiz antibiyotik kullanımına girmektedir ve bu ileriki yıllarda çok büyük problemlere yol açacağı için antibiyotik kullanımının mutlaka hekim tarafından önerileceği şekilde yapılması gerektmektedir

           

Sokak hayvanlarına nasıl davranılmalı?

 

Sokak hayvanları aslında çevremizde bulunan doğal ortamlarında yaşayan canlılardır. Onlara zarar vermememiz lazım dövmememiz lazım. Yada eziyet etmememiz lazım. Çocuklarımızı bu konuda uyarmamız lazım. Çocuklarımızı ve çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirmemiz lazım. Hayvanlara eziyet etmeme bağamında onun dışında sokak hayvanlarına güzel şeylerde yapabiliriz. Mesela kalan yemeklerimizi çöpe atmak yerine çöpün kenarlarına temiz bir kap içerisine bırakabiliriz tanımadığımız veya sürekli görmediğimiz hayvanlara belli bir mesafeden fazla yaklaşmamak ta fayda vardır. Çünkü hayvanlar bazen başka bir insanı eziyet veya işkence gördüğü için saldırgan bir tavır takınabilirler bu nedenle sokak hayvanlarını eğer tanımıyorsak belli bir mesafeden daha fazla yaklaşmamamız gerekiyor.

             

            Şanlıurfa’da hayvanlara şiddet yapılıyor mu ?

            Urfada bu konuda birçok sorunla karşılaşıyoruz. Bir çok vaka geliyor hayvanlara şiddet konusunda, bunun için bilinçlenme çok önemli yani onlarında sonuçta bir can taşıdığını hiçbir zaman unutmamak lazım ve durduk yere hiçbir hayvanı hiçbir sokak hayvanını insana zarar vermeyeceğinin bilincinde olmak lazım. Bu bağlamda hayvanlara zarar vermeden yani işkence yapmadan aynı ortamda yaşamamız aslında mümkün onların bizden hiçbir beklentisi yok sadece kendi hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar .

Sıkıntıya düşen hayvanlar için neler yapılabilir ?

Yani bunlar için çözüm sokak hayvanlarıyla ilgilenen belediyenin birimleri var. Öncelikle ondan bahsetmek istiyorum mutlaka yolda çevrede yardıma muhtaç bir hayvan gördüğünüz zaman ya bir yerde muhafaza etmek en azından yanında beklemek belediyenin 153 beyaz masayı arayarak hayvan ihbar hattını arayarak ordan kayıt oluşturabiliriz bu kayıt neticesinde belediye ekipleri gelip o hayvana gerekli müdahaleyi yapacaktır eğer bu imkanımız yoksa özel bir kliniğe başvurabiliriz urfada bunun için 3 tane klinik var herhangi birine başvurabiliriz bu şekilde yardımcı olabiliriz                 

Havyanlar konusunda insanlar bilgilendiriliyor mu?

            Kesinlikle bu konuda ilkokuldan başlayıp seminerler verilip insanları çocukları öğrencileri bilinçlendirebiliriz belediyenin çalışmalarıyla seminerler verilebilir yada özel hayvansever dernekleri var, bunların çalışmalarıyla seminerler verilerek insanları bilinçlendirilebilir aslında .

            Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

            Ben teşekkür ederim.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Urfalılar eski urfayı ve eski ramazanları arıyor
Urfalılar eski urfayı ve eski ramazanları arıyor
Viranşehir belediyesinden taziye evi atağı
Viranşehir belediyesinden taziye evi atağı