Hayvanlara süt verilmesi hayvanların sindirim sistemini bozar
  • Reklam

Hayvanlara süt verilmesi hayvanların sindirim sistemini bozar

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Doğa Veteriner Kliniği Hekimi Rışvan TANDIVERDİ ile röportaj yaptı.

26 Aralık 2018 - 16:32 - Güncelleme: 26 Aralık 2018 - 16:39

Tanrıverdi Öncelikle, tüketim ürünü alırken son kullanma tarihine baktığımız gibi mamaların da son kullanma tarihine bakmamız gerekir.

Mama bulabileceğimiz birkaç yer vardır birinci marketlerdir, ikinci pet – shoplar ve üçüncü olarak veteriner klinikleridir. Biz kesinlikle market mamalarını önermiyoruz çünkü ilerleyen zamanlar da uzun süreli market mamalarıyla beslenen hayvanlar da sağlık problemleri çıktığını kendi klinik tecrübemizle anlıyoruz.

Ev yemekleri mi? Mamamı? Dersek, mamanın daha kaliteli, daha sağlıklı olduğunu daha önceden de ifade ettik. Özellikle sokakta ki hayvanları maliyeti düşük olan mamalar ile beslersek, sokak kedileri de, sokak köpekleri de bundan faydalanmış olur.

Şanlıurfa halkı özellikle kedilerin beslenmesi konusunda biraz bilinçli, gönüllü esnaftan ya da kliniğimize getiren hasta sahiplerinden gördüğümüz kadarıyla kedileri ve köpekleri beslemeye çalışıyorlar.

Sizi Tanıya bilirmiyiz?

Doğa Veteriner Kliniği Hekimi Rışvan TANDIVERDİ

MAMALARI NEREDEN GETİRİYORSUNUZ?

Mamaları genellikle yurtdışından getirtiyoruz, çünkü mama konusunda Türkiye’de ki sektör maalesef tam olarak gelişmedi bu yüzden dışarıda ki mamaları getirmek biraz daha sağlıklı oluyor. Tabiki ilerleyen zamanlar da Türkiye’de de mama piyasasının gelişeceğini, bizim de kendi kaliteli mamamızı üreteceğimize inanıyoruz.

MAMA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Öncelikle, tüketim ürünü alırken son kullanma tarihine baktığımız gibi mamaların da son kullanma tarihine bakmamız gerekir. Örnek olarak büyük paketli mama aldığımız da uzun süre kullanacağımız için, kullanacağımız süre ile son kullanma tarihinin arasında ki bağlantıyı da bilmemiz lazım. 4 – 5 ay sürecek bir mamayı alırsak ve onun da tarihi 2 ay sonra bitiyorsa, 2 ay sonra mama bozulmuş olacak buna dikkat etmeliyiz.

MAMAYI NERELERDEN ALMAK GEREKİR?

Mama bulabileceğimiz birkaç yer vardır birinci marketlerdir, ikinci pet – shoplar ve üçüncü olarak veteriner klinikleridir. Biz kesinlikle market mamalarını önermiyoruz çünkü ilerleyen zamanlar da uzun süreli market mamalarıyla beslenen hayvanlar da sağlık problemleri çıktığını kendi klinik tecrübemizle anlıyoruz. Bunun dışında pet – shoplardan alınabilir fakat hangisi en sağlıklısı olur diye sorarsanız, bir veteriner hekimi tarafından önerilen mamayı almak en sağlıklı çözüm yoludur.

MAMAYI ALDIKTAN SONRA NASIL MUHAFAZA ETMEK GEREKİR?

Aldığımız mamayı bizim kendi yiyeceklerimizle bağdaştırabiliriz, direkt olarak güneş ışığı görmemeli, oda sıcaklığında olmalı, yüksek sıcaklıkta olmamalı, nemli olmamalı ve oksijenle çok temas etmemesi gerekir. Kilitli poşetlerin içerisine koyarak muhafaza edebiliriz çünkü oksijeni havayı geçirmez ve böylece oksitlenme de olmaz, küflenme de olmaz çünkü küflenme olduğu zaman hayvanların midesini bozabiliyor. Bunun dışında mama verdiğimiz zaman hayvanlara, verdiğimiz mamanın taze olması gerekiyor, poşetinden çıkardıktan 24 saat içerisinde yedirilmesi, mama kabının boşaltılması gerekiyor çünkü son zamanlar da birkaç tane hastamıza denk geldik, bayatlamış mama ile beslendiği zaman sindirim problemleri çıktı ve gıda zehirlenmesi yaşadık.

HAYVANLAR İÇİN MAMA ŞART MI?

Beslenme zaten bir canlı için olmazsa olmaz tabi, mama dışında ev yemekleri olabilir ama ev yemekleri de tek yönlü beslenme olduğu için, mamanın içerisinde ki konpleks yapı da olan vitamin, mineral, karbonhidrat, protein değerlerinin sabit olmasından kaynaklı olarak mama şart diyebiliriz.

GÜNDE KAÇ ÖĞÜN MAMA VERMEK GEREKİR?

Yavru kedi ve köpekler de günlük 4 – 5 öğün kadar verebiliriz azar azar ve sık sık beslenecek şekilde, bunun amacı hayvanın yediği mamadan en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak. Yetişkinler de, gençler de günde 3 öğüne düşürülebilir, erişkinler de 1 ya da 2 öğün de mama verilebilir.

ŞANLIURFA HALKI BİLİNÇLİ Mİ?

Şanlıurfa halkı özellikle kedilerin beslenmesi konusunda biraz bilinçli, gönüllü esnaftan ya da kliniğimize getiren hasta sahiplerinden gördüğümüz kadarıyla kedileri ve köpekleri beslemeye çalışıyorlar. Fakat bazen yanlış besliyorlar özellikle hayvanlara süt verilmesi hayvanların sindirim sistemini bozar ama halkımız da maalesef bu konuda bilgi yanlışlığı var. Yaptıkları çok güzel bir şey aslında, niyetleri, amaçları çok güzel kedileri beslemek, dışarı da aç kalmalarını engellemek ama süt verilmesi faydalı değil de daha çok zararlı oluyor.

ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Ev yemekleri mi? Mamamı? Dersek, mamanın daha kaliteli, daha sağlıklı olduğunu daha önceden de ifade ettik. Özellikle sokakta ki hayvanları maliyeti düşük olan mamalar ile beslersek, sokak kedileri de, sokak köpekleri de bundan faydalanmış olur. Ev de beslediğimiz kedileri de aynı şekilde kuru mama ile beslersek çok daha sağlıklı olacaklarına inanıyoruz. Güzel bir mama ile beslenen hayvanların tüylerinde ki dökülme oranlarının azaldığı bilimsel çalışmalarla da onaylanmıştır. Bunun dışında da deri problemleri, ağız kokusu, dıçkı kokusu bunların hepsi beslenmeye bağlı değişen faktörlerdir, o yüzden güzel ve kaliteli, muhafazası güzel yapılmış mamalar ile hayvanların beslenmesidir.

İletişim ve Bilgi Almak İsteyenler İçin: 0544 673 97 46

Adresimiz: Bahçelievler Sultan Fatih Mh. 107. Sk. Tuba Apt. Altı No: 16/C  Haliliye/ŞANLIURFA

BİZE ZAMAN AYRDIĞNZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BEN TEŞEKKÜR EDERİM BİZE BU İMKANI VERDİĞİNİZ İÇİN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
Maşuk’a 24 saat kesintisiz su verilecek
Maşuk’a 24 saat kesintisiz su verilecek