Hekimlere yönelik şiddet Şanlıurfa’da protesto edildi (video)
  • Reklam

Hekimlere yönelik şiddet Şanlıurfa'da protesto edildi (video)

İstanbul’da çalıştığı özel hastanede silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Dr. Fikret Hacıosman’ın Şanlıurfa’daki meslektaşları, saldırıyı kınadı ve sağlıkta şiddeti protesto etti

04 Ekim 2018 - 15:36 - Güncelleme: 05 Ekim 2018 - 15:59

Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman ‘ın silahlı saldırı sonucu öldürülmesihni kınayan Yüksekyaya, Tabip odalarının ve Türk Tabipleri Birliği’nin aklı ve yüreği hekimlerle birliktedir. Sağlıkta şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceğiz ve onu durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman 2 Ekim 2018 Salı günü öğle saatlerinde İstanbul’da, çalıştığı özel hastanede, eski hastası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralanması ı ve gece saatlerinde hayatını kaybetmesi üzerine  Kısa adı SES olan Sağlık Emekçileri Sendikası, Türk Sağlık Sen, ŞUAHED, Şanlıurfa Barosu ortak basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasını Şanlıurfa Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Yüksekyayla yaptı. Yüksekyayla; Sağlıkta şiddet bir canımızı daha aldı isyanımız büyük. Dr. Fikret Hacıosman’ın silahlı saldırı sonucu katledilmesine karşı Ses, Türk Sağlık Sen, ŞUAHED, Urfa Barosu ile beraber basın açıklaması gerçekleştirdik. Dr. Fikret Hacıosman’ı silahlı saldırı sonucu kaybettik…
kamu idaresi harekete geçmek için kaçımızın ölmesini beklemektedir?

Şanlıurfa Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Yüksekyayla yaptı. Yüksekyayla ,Bugün bir meslektaşımızı daha silahlı saldırı sonucu kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman dün öğle saatlerinde İstanbul’da, çalıştığı özel hastanede, eski hastası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralanmış ve gece saatlerinde yoğun bakımda verdiği yaşama tutunma mücadelesini kaybederek aramızdan ayrılmıştır. Meslektaşımızın yakınlarına ve bütün sağlık camiasına baş sağlığı diliyoruz.

Sağlık çalışanlarına her gün onlarca şiddet yaşanmaktadır

Şanlıurfa Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Yüksekyayla ,Ülkemizde sağlık çalışanları her gün onlarca kez şiddet yaşamaktadır. Sağlıkta şiddet dalgası azalmak bir yana; hızlanmakta, yaygınlaşmakta, meslektaşlarımızı silahla yaralamaya/öldürmeye varan infial yaratıcı boyutlar kazanmaktadır.

Türk Tabipleri Birliği sağlıkta şiddetin nedenleri ve çözüm yollarını kamuoyu ile paylaşmış, her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha göreve çağırmış, şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören yasa tasarıları hazırlamış, bunların TBMM’de kabul edilmesi için çaba sarfetmiştir. Yakın geçmişte meydana gelen başka şiddet vakalarının ardından Sağlık Bakanı’ndan randevu talep edilmiş, sorunun çözümü için ortak çalışma grubu kurulması önerilmiştir.

Bildiğiniz gibi ilimizde bir arkadaşımızın görevi başında kaldırım taşıyla yaralanmasının ardından 28 Temmuz 2018’de Urfa tabip odasının ev sahipliğinde 28 tabip odasının yöneticileri ile birlikte Türk Tabipleri Birliği Şanlıurfa’da “Şiddete Karşı Bildirge” açıklamış, eş zamanlı olarak bütün tabip odalarının katılımıyla bir gazete ilanı verilerek soruna kamuoyunun ve siyasi iktidarın dikkati çekilmiştir.

Bireysel silahlanma zaman kaybetmeden kontrol altına alınmalıdır

Şanlıurfa Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Yüksekyayla ,karşılaştığımız saldırı, örneğin birkaç ay önce Eskişehir’de yaşadığımız daha önceki nice benzerleri gibi, sağlıkta şiddetin çok sayıda nedeninden birini yalınlıkla gözler önüne sermektedir. Bir hekimin hastane içerisinde ateşli silahla öldürülmesi sağlık kuruluşlarındaki güvenlik önlemlerinin yetersizliğinin artık gözardı edilemeyecek ve ertelenemeyecek acil bir sorun olduğunu apaçık göstermektedir. Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur. Sağlık çalışanları ve Türk Tabipleri Birliği görece basit önlemlerle bile engellenebilecek olan şiddet vakalarına karşı tahammüllerini çoktan kaybetmiştir.Silahın sağlık kuruluşlarına bile kolayca sokulabilmesi karşısında başta kamu otoritesi olmak üzere bütün toplum silahlanmanın normal bir olgu gibi görülmesini sosyal bir sorun olarak ele almalı; bireysel silahlanma zaman kaybetmeden kontrol altına alınmalıdır.

Tabip odalarının ve Türk Tabipleri Birliği’nin aklı ve yüreği hekimlerle birliktedir. Sağlıkta şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceğiz ve onu durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Şiddetin ve diğer sorunlarımızın çözümü için Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir çalışma grubu oluşturulmasını ortak akla inanmanın ve meslek örgütlerini merkeze alan çağdaş demokrasi anlayışının bir gereği olarak görüyor ve bu talebimizi de yineliyoruz.

Sorunu ve çözüm yollarını ele almak için TTB MK nin TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanı ile görüşme talebine acilen olumlu cevap verilmesinin gerekliliğini buradan tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Sağlıkta şiddetin engellenmesi için TTB tarafındn TBMM’ye sunulan yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yaşama geçirilmesini bekliyoruz.dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da dereye düşen çocuk boğuldu
Şanlıurfa'da dereye düşen çocuk boğuldu
Türkmenler derneğinden öğrencilere iftar
Türkmenler derneğinden öğrencilere iftar