İlaçta zam beklentisi halkı mağdur ediyor
  • Reklam

İlaçta zam beklentisi halkı mağdur ediyor

Bazı ilaçların eczanelerde bulunmadığına ilişkin şikâyetler gün geçtikçe artıyor

29 Ocak 2019 - 16:51 - Güncelleme: 29 Ocak 2019 - 16:55

Bazı ilaçların eczanelerde bulunmadığına ilişkin şikâyetler gün geçtikçe artıyor. Antiviral ilaçlar, ülser ilaçları, mide ilaçları, copçuk antibyodikleri,B12 vitamini gibi pek çok ilacın Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da çok bulunuyor. Yeni ilaç kuru tarifesinin 15 Şubatta belirleneceğine ilaçların zamdan önce piyasaya sürülmediğine dikkat çekiliyor. Bu konuda Şanılurfa Gazetesi muhabirleri  Şanılurfa 27.bölge Eczacı odası Başkanı Süleyman Açar’a konuya sordu.

Şanılurfa 27.bölge Eczacı odası Başkanı Süleyman Açar’.Bunun dışında eczacılarımızdan bize şikayetler geliyor.ilaca erişim konusunda zam beklentisi içinde olan bilindiği üzere kur değişiminden dolayı şubat ayında ilaçta fiyat değişikliği bekleniyor. Firmalarda bu değişiklik olana kadar biraz ağır davranıyorlar. Piyasaya vermemekte ister istemez hem eczacılarımız açısından hemde halk sağlığı açısından sıkıntı ortaya çıkarıyor: bu konuda yetkililerin müdahil olmasını istiyoruz. Dedi.

30 ilaç geri ödeme listesine eklendi

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  30 ilacın daha ödeme listesine dahil edildiğini duyurdu., “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu'nda alınan kararlara göre 30 adet ilacı, bedeli ödenecek ilaçlar listesine dahil edildi. Eşdeğer olan bu ilaçlar sayesinde sigortalıların tedavilerinde alternatifler ve erişim kolaylığı sağlanmış oldu. Geri ödeme listesine eklenen  ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, kalp rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar, vitamin destek grupları, KOAH, epilepsi, analjezik, antitrombotik, demir ilaçları ve solunum yolu hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçlardan oluşuyor. Eklenen 30 adet ilacın mevcut durumda eşdeğeri bulunmakta olup, bu ilaçların geri ödeme listesine ilavesiyle kullanıldıkları tedaviler için alternatifler ve erişim kolaylıkları doğdu.Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bu eklemeyle birlikte bedeli ödenen yurtiçi ilaç sayısı 8547'ye ulaştı.

Şanılurfa 27.bölge Eczacı odası Başkanı Süleyman Açar’; Bu ilaçlar genelde Koah ,diyabet, hepatit,astım ve  içlerinde kalp ilaçları da var.Bunları olumlu buluyoruz. Hastaların ilaca erimi bakımından bunlar çok önemlidir. Dedi.

 

 

 

2019/01/2019-01-29-16-55-46.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gözlek mahallesinde taziye evi çevre düzenlemesi
Gözlek mahallesinde taziye evi çevre düzenlemesi
Aksak'tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı
Aksak'tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı