İnsanın en rahat ettiği yer evidir bu yüzden “Ev yemekleri”

İnsanın en rahat ettiği yer evidir bu yüzden “Ev yemekleri”

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Kadın girişimçilerden Feride Candemir ile röportaj yaptı.

08 Mart 2018 - 17:28

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Feride CANDEMİR Evimdeyim Ev Yemeklerinin işletmecisiyim 14 yıldır Şanlıurfa’da ikamet ediyorum aslen Kilisliyim eşimle birlikte, 3 çocuğum var, yaklaşık 10 aydır da Evimdeyim Ev Yemeklerinin işletmeciliğini yapıyorum.

İş Yerinizin İsmi Neden Evimdeyim?

İnsanın en rahat ettiği yer evidir, insanın nefesi evinde çıkar, kendine göre huzurunu evinde alır burada da insanları, gelen misafirleri gerçekten huzurlu bir ortamda kendilerini evindeymiş gibi hissetmelerini istediğim için bu ismin olmasını istedim. Şuan da benim de kulağıma daha hoş geliyor, insanlar da hakikaten burayı tercih ettikten sonra gerçek anlamda evdeki huzuru, hijyeni ve lezzeti bulduklarını ifade ediyorlar.

Evimdeyim Ev Yemeklerini Açmanızın Sebebi Neydi?

Şanlıurfa Güneydoğu bölgesinde daha çok ocak başını tercih eden bir iliz. Bende 14 yıldır buradayım gözlemlediğim kadarıyla sulu yemeğin olduğu çok az yerlerden birisi, bizlerin gerçekten ocakbaşına da ihtiyacı var ama dengeli beslenmek hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması lazım. Bu yüzden dengeli beslenme açısından insanların sulu yemeklere de ihtiyacı olacağını düşündüğümden hayalime olan böyle bir yeri açmayı çok şükür Rabbim nasip eyledi.

Sizde Hangi Yemek Türleri Bulunuyor?

Biz de genel de Urfa, Antep ve Kilis yemekleri yapılmakta, bizim günlük menülerimiz var normal bir lokantada ki gibi 6 – 7 çeşit değil de maksimum 4 çeşit yemek hazırlıyoruz bu yemeklerimiz de Urfa, Antep ve Kilis yemeklerimiz mevcut. Ayrıca her günde Doğuya ait olan yöresel yiyeceklerden İçli köfte, Ağzı açık, Ağzı yumuk, Semsek, Mantı, Sarma mevcut. Mantı aslında Güneydoğu’ya, Doğu illerine has bir yiyecek, lezzet değil ama Türk insanının çok sevdiği bir lezzet, biz de elimizden geldiğince misafirlerimizin ağız tadına uygun bir şekilde hazırlamaya çalışıyoruz.

Şanlıurfa Halkının Ev Yemeklerini Dışarıda Yemeğe Rağbeti Nasıl?

Biraz sabır lazım, çünkü dediğim gibi ocak başının çok hakim  olduğu bir yerdeyiz ama gelen misafirlerimizden aldığımız dönütlerde böyle bir yere ihtiyaç olduğunu dile getiriyorlar. Dediğim gibi ocakbaşı da insan için lazım, ciğer de lazım, ev yemekleri de lazım inşallah bu üçünden biri de biz oluruz. Gelen misafirlerimiz memnuniyetlerini dile getiriyorlar sonrasında misafirlerine öneriyorlar, çoğu kişi zaten tavsiye üzerine geliyor. 10 ayımızı doldurduk inşallah zamanla daha iyi olacağımızı ümit ediyoruz.

Bilindiği Gibi Şanlıurfa Mutfak Yönünden Çok Zengin Bir Şehir Siz Bu Konu Hakkında Neler Söyleyeceksiniz?

Ben zaten hiçbir yabancılık çekmedim, zaten kendimde Kilisliyim ve Kilis ile Urfa’nın damak tadı birbirine çok yakın. Mesela Gaziantep arada sarımsak ağırlıklı beslenen bir şehirdir ama biz Urfa’da Kilis’te damak tadı olarak daha birbirine yakın olan şehirleriz. Yemeklerde de hiçbir zorluk çekmedim çünkü kendi çocukluğumdan beri alışkın olduğum tatlar mevcut mesela buranın yemeği olan boranı bizim memlekette ki eşkili köfte yemeğine çok yakın, o yüzden ben Urfa’nın yemeklerini kendi kültürüme de çok yakın hissediyorum. O yüzden hiçbir zorluk çekmeden rahatlıkla beslenebiliyoruz, aynı kültür de olmanın avantajını yaşıyoruz.

Şanlıurfa’nın Yemek Kültürünü Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Çiğ köfte olayı, Yumurtalı köfte olayı, İçli köfte olayı, Boranı müthiş bir kış yiyeceği, gerçekten köftesi ile lozazı ile, eti ile tam bir kış yiyeceği, besleyici, çocukların gelişimi için çok önemli. Biraz eksiklik var, bizler de inşallah onu tamamlamaya çalışıyoruz mesela Antep çok önde, kendi kültürlerine tanıtabildiler, biz Urfa olarak bu yönde eksiğiz, Urfa denilince akla sadece ocak başı gelmemeli boranı gelmeli, çiğ köfte gelmeli hepsini tanıtabilmeliyiz ki bu da biz bayanlar sayesinde olacak inşallah.

Şanlıurfa Halkına Tavsiyeleriniz Neler?

Biz bütün misafirlerimizi mekânımıza bekliyoruz, onlara daha iyi şeyler yapabilmek hedeflerimiz arasında, dediğim gibi şehrimizi en iyi şekilde tanıtabilelim bunu bölgesel olarak, kültürel olarak Antep kendini bütün festivaller de tanıtabiliyorsa biz de Şanlıurfa’mızı en iyi şekilde yemeğimizle, kültürümüzle, tatlımızla her şeyimizle tanıtabilelim inşallah. 

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bize bu imkânı verdiğimiz için

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversite öğrencilerinden Şanlıurfa’ya gönül köprüsü
Üniversite öğrencilerinden Şanlıurfa’ya gönül köprüsü
Eyyüpoğlu: Çiftçimiz böyle bir maliyeti kaldıramaz
Eyyüpoğlu: Çiftçimiz böyle bir maliyeti kaldıramaz