İşi bilip bilmeyen Rent a Car’a yöneldi

İşi bilip bilmeyen Rent a Car'a yöneldi

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler, Defne Rent-a Car yöneticisi Muhammed Ünalan ile röportaj yaptı.

01 Haziran 2018 - 10:46 - Güncelleme: 01 Haziran 2018 - 11:11

Ünalan¸ 3 – 5 aracı olan işi bilip bilmeyen herkes bu işe yöneldi tabi biz de bu yüzden sıkıntılar yaşıyoruz.

Araç kiralanmasında Öncelikle ehliyeti ve bu ehliyetin en az 2 yıllık olması lazım.

Şanlıurfalılar araç kiralarken Maalesef yeterince bilinçli değil, çünkü araç kiralarken hiç araştırmadan, sormadan aracı hemen alıyorlar, acaba aracın yağ bakımı var mı? Suyu var mı? Allah korusun diyelim

 

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?             

Muhammed Ünalan ,Defne Rent- a car’da çalışıyorum 3 – 4 yıldır bu işin içindeyim.

SON ZAMANLAR DA RENT A CAR SAYISI ARTTI BUNUN HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Maalesef bu şekilde iş bakımından iyi olmuyor, 3 – 5 aracı olan işi bilip bilmeyen herkes bu işe yöneldi tabi biz de bu yüzden sıkıntılar yaşıyoruz. Nasıl sıkıntılar diyecek olursanız, hem müşteri kaybımız çok oluyor, adamlar işi bilmedikleri için ucuza iş yapıyorlar müşteri de tabi ister istemez oraya yöneliyor.

ARAÇ KİRALAMAK İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKLİDİR?

Öncelikle ehliyeti ve bu ehliyetin en az 2 yıllık olması lazım, biz daha çok memur kesime yöneliyoruz çünkü gençler genel de hem hızlı kullanıyorlar hem de hor kullanıyorlar bu yüzden ağırlığımız memur kesim oluyor. Tabi bu da gençlere araç kiralamıyoruz anlamına gelmiyor mecburen kiralıyoruz çünkü biz de buradan ekmek kazanıyoruz.

BU KONU İLE İLGİLİ GENÇLERE NE GİBİ TAVSİYELERDE BULUNMAK İSTERSİNİZ?

Gençlerin gidecekleri rent – a carı önceden bir araştırmaları lazım, hiç değilse etraftan bir araştırma yapmaları lazım. Rent – a carın müşteri memnuniyeti nasıl? Araçları nasıl? Bakımları var mı? Gittikleri zaman müşteriyi karşılamaları nasıl? Bunlara dikkat etmeleri ve gitmeden önce iyice araştırmaları gerekiyor. Son zamanlar da rent – a car sayısı çoğaldığı için maalesef her rent – a car dan araba alınmıyor.

ARACI HIZLI KULLANAN GENÇLERE BİR MESAJINIZ VAR MI?

Sonuç olarak şahıs aracı değil rent – a car aracı belli bir miktar da para verip kiraladıkları için hızlı ve hor kullanıyorlar. Trafikte çok dikkatli olmaları lazım sonuçta her şeyden önce gençlerin canı o aracın içinde, alt tarafı 4 teker güvenmemek lazım. Allah muhafaza kendileri de zarar görebilirler, arabayı bir kenara bırakıp kendi canları için dikkat etmeleri lazım, yavaş ve dikkatli kullanmaları lazım, bir kaza halinde hem maddi hem manevi zarar gören yine kendileri olacak bu yüzden gençlerin çok dikkat etmeleri lazım trafiğin şakası yoktur.

OLASI BİR KAZA DURUMUNDA NE YAPILMALI?

Kaza durumunda ilk olarak bizi aramaları lazım sonrasında kaza tutanağı tutulur, fotoğraf çekilir sonra ise sigorta, kasko artık ne ise suçlu, suçsuz kimse gereken yapılır.

ŞANLIURFA’DA KAZA ORANI NE DURUMDA?

Şanlıurfa’nın genç kesiminden dolayı fazla, arabaların doğru kullanılmaması da bir etken tabi, adam süratli gidiyor, teker kaydırıyor, tehlikeli hareketler yapıyor bundan dolayı baya kazalar oluyor.

ANLAŞILACAK RENT – A CAR FİRMASININ İŞİNİN EHLİ OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Müşteri memnuniyetine bakarak anlaşılır, araçlarının temizlik ve bakımından anlaşılır, daha önce oradan araç kiralamış müşterin yorumlarını dinlemek lazım bu da çok önemlidir.

KALİTELİ BİR RENT – A CAR NASIL OLMALI?

İlk olarak rent – a car işletmecisinin işini kaliteli yapması lazım, örneğin köşesi daha önceden duvara sürtülmüş bir aracı kiraya veriyor, müşteri aracı teslim edince o müşterinin yapmadığını bile bile müşteriye sen sürttün diyor. Tabi çocuk da senet vermiş artı korku da var ailem duyar düşüncesi ile mecburen susmak zorunda kalıyor. Bu yüzden her şeyden önce araçların sağlam olması lazım sonrasında araçların sağlam olması gerekiyor, bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması lazım, ne gibi bakımlar? Yağ bakımı, aracın suyunun bakımı ve her türlü bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması lazım ki Rent – a car ın sağlam olduğu anlaşılsın.

ŞANLIURFA HALKI BU KONUDA BİLİNÇLİ Mİ?

Maalesef yeterince bilinçli değil, çünkü araç kiralarken hiç araştırmadan, sormadan aracı hemen alıyorlar, acaba aracın yağ bakımı var mı? Suyu var mı? Allah korusun diyelim su eksikse Kapak yandırıyor sonucunda yine cezasını kendisi çekiyor. Yağı eksik olsa araç yağsızlıktan motor kilitliyor yine kişinin kendisi zarar görüyor. Sonuçta Rent – a car sahibi aracı nasıl verirse aynen o şekilde de geri istiyor ve bu yüzden de müşteriler mağdur oluyor.

ŞANLIURFA HALKINA NE GİBİ TAVSİYELER DE BULUNMAK İSTERSİNİZ?

Tabi ki her Rent – a car firmasından araç kiralamasınlar, öncesinde iyice araştırmaları gerekiyor, Rent – a car firmasından araç kiralamış olan kişilerin yorumlarını sorsunlar bunlar çok önemli sonuçta paranla araç kiralıyorsun. Gidip de düzgün ve bakımlı bir aracı kiralamak var diğer yandan da bakımsız araçları olan, firma sahibi müşteriyi umursamaz olan bir firmadan araç kiralamak var bundan dolayı iyice araştırılıp araç kiralanması daha sağlıklı olacaktır.

RENT – A CAR FİRMASI SAHİBİ OLARAK NE GİBİ SORUNLARINIZ VAR?

En büyük sıkıntımız park sorunu, araçlarımızı park edeceğimiz yerler yok, bunun dışında gelen müşteriler de sorun yaşıyoruz, bizim bir sistemimiz var ve aynı zamanda watshaap grubumuz var müşterinin ehliyetinin fotoğrafını çekip orada paylaşıyoruz kimse de bir sıkıntı yazmayınca sağlam geliyor bize, sonuçta GBT’sini göremiyoruz. Aracı müşteriye kiraladıktan sonra, kişi madde bağımlısı çıkıyor, hırsız çıkıyor, ne iş yaptığını bilemiyoruz, aracı nasıl ve ne şekilde kullandığını bilemiyoruz bu yüzden baya sorun yaşıyoruz. Aynı zaman da adamın ehliyeti var gelip bizden araç kiraladıktan sonra arka sokakta aracı ehliyetsiz birine veriyor, böyle olunca polise yakalandığı an polis ceza yazıyor, maalesef sorunlarımız arasında bunlar da var.

YETKİLİLERDEN TALEPLERİNİZ NELERDİR?

Öncelikle sorunlarımızın çözümü noktasında bir park yeri verilmesini talep ediyoruz, çünkü dükkânımızın önüne 3 araç park edince 4. Aracı park edecek yerimiz yok. Müşteri konusunda ise, aracı kiralayacağımız müşterinin ne iş yaptığını veya GBT’sini öğreneceğimiz bir grup, site vs. olsa en azından biz de sabıkasını görüp içimiz rahat bir şekilde aracı kiraya versek çok daha sağlıklı olacaktır. Maalesef araç kiralamak için gelenlerin çoğu yalan söylüyor bize örneğin ben boyacıyım, esnafım vs.  diyor halbuki kiraladığı aracı kötü işler de kullanıyor. Biz de haliyle bunu bilemiyoruz, bu yüzden bunu öğreneceğimiz sayfa, site, grup vs. ne olursa hiç fark etmez çok daha sağlıklı olur.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BEN TEŞEKKÜR EDERİM BİZE BU İMKANI VERDİĞİNİZ İÇİN.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret
Başhekim Yardımcısı Demir’den Duru TV’ye ziyaret