İyi bir kuaför öncelikle kendini düzeltmeli
  • Reklam

İyi bir kuaför öncelikle kendini düzeltmeli

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler kuaför Ahmet CENNETKUŞU ile röportaj yaptı.

12 Mart 2019 - 18:18

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Ahmet CENNETKUŞU 40 yıldır kuaförlük mesleğini yapıyorum

BU İŞE MERAKINIZ NEREDEN BAŞLADI?

Ben küçükken beni ayakkabıcıya koydular beğenmedim, başka bir işe koydular yine beğenmedim en son  berberliğe koydular beni bu mesleği çok sevdim, merak başladı ve zaman geçtikçe, işi öğrendikçe bu merakım daha da arttı ve 40 yıldır bu işi yapıyorum. Hem kadın kuaförlüğünü hem erkek kuaförlüğünü sürdürüyorum, bu işi İstanbul’da çok yaptım, Kıbrıs’da 2 yıl kadın kuaförlüğü yaptım. Bu işi çok seviyorum, kişinin istediği modele göre kesim yaparım, yeni modeller üretiriz, bu şekilde 40 yıldır devam ediyorum.

SİZCE İYİ BİR KUAFÖR NASIL OLMALI?

İyi bir kuaför öncelikle kendini düzeltmeli, işini devamlı daha ileri ve gelişmiş boyutlara taşıması lazım, yeniliklere her daim açık olması lazım. Sürekli yerinde saymayacaksın, değişiklik her zaman için çok iyidir.

YAKLAŞIK 10 YIL ÖNCESİNDE SİZİN MESLEĞİNİZ NASIL İLERLİYORDU?

Tabi 10 yıl önce yine işimiz iyiydi ama bu kadar değildi. Şimdi eskiye göre daha modern traşlar çıktı, saç bakım ürünleri, maskeleri çeşit çeşit ürünler var şuan fakat o zamanlar böyle şeyler yoktu. O zamanlar adam gelir, tıraşını olup giderdi fazla bir şey aramazdı fakat şuan da bir çocuğu bile kandıramıyorsun illa şu model olacak diye ısrar ediyorlar.

SİZCE DE ESKİ USTALAR KALMADI MI?

Evet maalesef kalmadı, çünkü eskiden ustam bana derdi ki ‘Beleşte yapsan, tıraşını güzel yapacaksın’ karşında gören adam bilmez ki para vermemiş de kötü tıraş yapılmış fakat şuan da adam parasını fazlasıyla da veriyor ama maalesef eli makas tutan dükkan açıyor. Bu yüzden mesleği de bitirdiler. Ne yaparsan yap ama hakkını vererek yap, bu yüzden eskiler iyiydi diyoruz. Eskiden ustam gil otururdu, güzel bir ense çıkarmak için 45 dakika boyunca o enseyle uğraşırdı, yüksek bir taburesi vardı, o tabureye otururdu 45 dakika bir enseyle uğraşırdı.  Dikkat ederseniz artık giyimlerimiz bile yavaş yavaş eskiye dönüyor, artık millet eskiyi arar olmuş çünkü.

GENÇLERİN KUAFÖRLERDEN GENELLİKLE NE GİBİ TALEPLERİ OLUYOR?

Gençlerimiz hep yabancı kişilerin tıraşlarından istiyorlar, maalesef artık buraya gelip beni Türk tıraşı yap diyen genç kalmadı. Geliyorlar ‘Beni Rus tıraşı yap’ gibi istekler de bulunuyorlar. Eskiden tas tıraşı derlerdi o şimdi amerikan tıraşı olmuş, çoğu tıraşımızın ismi değişmiş. Gençler gelip çok değişik modeller yapmamızı istiyorlar. Nasıl ki terzilik mesleği can çekişiyor bitme aşamasın da bizim mesleğimizin makinesi yok henüz olsa bizim meslekte bitecek. Konfeksiyonlar çoğaldı terziler bitti, bizim meslek altın gibi, hiç bir zaman için ölmeyen bir meslek ama kıymeti bilinmiyor. Hangi meslek dalında olursa olsun çırak gelince ilk sorduğu soru ‘Haftalık ne kadar vericeksin?’ ya sen önce bir mesleği öğren. 

DİĞER İLLERE ORANLA ŞANLIURFA’DA KUAFÖRLÜK MESLEĞİ NASIL İLERLİYOR?

Dışarıda daha çok semt olayı var, semtten semte fiyat değişir örneğin bir yerde 50 liradır, bir yerde 100 liradır, bir yerde 10 liradır ama Şanlıurfa’da o fark pek yok. Ben 5 bin lira dükkan kirası da versem müşteriye 50 lira fiyat versem çok pahalı der.

BİR KUAFÖRDE USTANIN SANAATKAR OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Bugün ben müşteri olsam çok berbere giderdim, bazı berberlere bakıyorsunuz saç, sakal birbirine karışmış ve bu çok önemlidir. Her meslek grubunda bu çok önemlidir, örnek olarak bazı taksiciler var ben kadın olsam o taksiye binmeye korkarım. Berber de öyledir, öncelikle kendini düzeltmesi lazım ama maalesef saç, sakal karma karışık adamlar zaten gençlerde onu istiyor. Sakalsız genç kalmamış hep sakallılar artık.

İŞ YERİNİZİ TANITIRMISINIZ?

Benim dükkanımın ismi aslında yıllarca Cennet Kuaförüydü, 1987 yılında açtım sonrasında ismini değişip Elit yaptım. İnsanlar nasıl değişiklikler istiyorlarsa biz de bir değişiklik yapalım dedik, elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ve müşterilerimiz de bizden memnun kalıyorlar, şükürler olsun işimiz de iyidir. Maşuk Toki’de yeni yer açtık, faaliyete geçirdik. Açma sebebimiz, orada böyle bir şeye ihtiyaç vardı.

ELİT KUAFÖR SALONU ŞANLIURFA HALKINE HANGİ HİZMETLERİ SUNUYOR?

Maske, yüz temizleme, cilt bakımı, saç bakımı, saç maskesi dahil olmak üzere her tür hizmetleri sunuyoruz, bizde yok yok, zamana ayak uydurmak lazım. Örneğin adam buraya geliyor yüzünde lekeler var bakım yapıyoruz, ilaç veriyoruz. Yüz açıcı var, adam esmerdir bir aylık tedavi sonrası yüzü açılıyor. Bizde öyle tıraş et gitsin olayı yoktur, ner ararsan var. Protez saç da yapıyoruz malumunuz olduğu üzere protez saç baya gündemde.

ŞANLIURFA HALKININ İLGİSİ NASIL?

Yine eskiye döneceğiz, eskiden pek fazla yoktu ama şuanda ilgi çok güzel, eskiden bazı şeylere utanırlardır ama şuan öyle bir şey yok ve bu da güzel bir durum. Eskiden olsa adam utanır ama şuan adam gelip protez yapalım diyor. Bundan 10 yıl önce İstanbul’da bir protez yapan iş yerine gittim, bir kadın vardı saçını çıkarmaya utanıyordu ama artık öyle şeyler yok.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Örneğin adam bir dükkan açmış, dekorlu, lüks bir yer yapmış dışarıdan görenler çok iyi bir yerdir diyor, adam gidiyor tıraş oluyor fakat olduktan sonra pişman oluyor. Ama adam normal bir dükkana gidiyor, dış görünüşüne aldanıp iyi bir yer değildir diye düşünür ama bunların hepsi, iş yerinin dış görünüşü kesinlikle aldatmadır, bunları kafalarından çıkartsınlar. Hangi iş olursa olsun, örneğin adam baklavacı açıyor, çok lüks bir yerdir ama adam gidiyor bir baklava alıyor bir şeye yaramaz ve tabi bir daha oraya gitmiyor.  Elit Kuaför Salonunun Adresi: Çankaya Mahallesi 35 Metre yol üzeri Karaköprü / Şanlıurfa- Elit Kuaför 2 Adresi: Seyrantepe Mahallesi 8118. Sokak 4 Ada B2-1 apt. no:19 Toki Maşuk çarşısı camii karşısı- İletişim Numarası: 0544 963 70 00

                Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

                Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakkallar POS cihazı kullanmalı
Bakkallar POS cihazı kullanmalı
Suruç’lu 25 Muhtar’dan DSİ’ye ziyaret
Suruç’lu 25 Muhtar’dan DSİ’ye ziyaret