İyi bir usta doktor gibidir - Video Haber

İyi bir usta doktor gibidir - Video Haber

28 yılı Aşağı Sanayi bölgesinde Şanlıurfa’da oto tamirciliği yapan Abdurrezak Kara mesleğin özelliklerini gazetemize anlattı.

14 Ağustos 2017 - 17:33 - Güncelleme: 24 Ağustos 2017 - 09:44

Çırak yetişmeyince iyi usta da yetişmiyor

            Kara ; Tabii mesleğimiz iyi bir meslektir. Kıymetini bilirsen mesleğimiz oto tamircisi olarak şimdilik zor bulunan bir meslek usta yetiştirmek zordur eleman yetiştirmek zor. Eleman yetiştirmek zor olduğundan dolayı ustada yetişmiyor. Şimdi zorluklarında çok zorluğu var zorluk olarak eleman yetişmediği zaman daha zor oluyor ikincisi eleman olmadığı zaman işlerde yürümüyor.Çırağın yetişmeme iki nedeni vardır. Bir ustaların küçüklükten onları çalıştırmama nedenleri ikincisi de babaların çocukların arkasında durma nedenidir. Şimdi usta çocuğa bir kelime söylediği zaman çocuk hemen işi bırakıp babasına kaçıyor. o yüzden çırak yetiştirmek zor oluyor.

            Çin malı yedek parçalarla tamir uzun ömürlü olmuyor

Eski ustaların biz karşısında oturamazdık. Benim ustam amcamdı ben amcamın karşısında bir su bile içemiyordum. Daha değil bir kelime söylemek eskiden ustalar çok sertti ama iyilerdi. Her şey değişti. Eski zamanda şimdiki gibi değildi. Fazla iş yoktu urfa çiftçi bölgesiydi.Çiftçide para olduğu zaman sanayide para olur her yerde para olurdu ha şimdi bol çiftçide de para var her yerde de var. Çok şükür şimdi her evde 4-5 araba var ha bolluk bereketi var ama işçi sıkıntısı var şimdi parçanın da hepsi Çin Malı ortaya çıkması eskiden hep orijinal parçalar vardı. Tamir edilirdi yapılan parçalar uzun süreli olurdu eskiden yol yoktu parça iyiydi. Yaptığımız araba yol olmadığı halde yaptığımız araba gider 2-3 yıl gelmezdi şimdi yollar var parçalar dandik olduğundan dolayı yaptığımız araba 6 ay sonra arıza verebiliyor ha iyi bir ustada iyi bir parça takar iyi parçayı takip eden usta her zaman iyi olur yani takacağı parçadan dolayı iyi olur yani

            İşin sağlam yapan esnaf kazanır

İyi bir usta iyi bir doktor gibidir. Yapacağı teşhis önemlidir gelen araba neden gelmişse faydalı teşhis verirse ustanın ustalığı belli eder. Zaten teşhisi yerinde olmadıysa yaptığı iş belli eder yani olur mu olmaz mı yerinde anlaşılır. Müşteriyle ilişki zaten müşteriyle kız alıp vermeyeceğiz. Birbirimize yapacağı işi sağlam yaparsa müşteriyle aran iyi olur. Ha müşteri de zaten bellidir. Piyasada yapacağın iş eğer iki kat para almazsa işini sağlam edip gönderirse zaten işi aran iyi olur. Ama işi sağlam olmadıysa bedavada yapsa aran iyi olmaz önemli olan işi sağlam olmak.

            Şanlıurfa halkı iyi tamirciyi bilir

Şimdi Şanlıurfa halkı arabası olan herkes iyi tamirciyi bilir. O yüzden arabasını tamir ettirecek kişi önce yapacağı yani ustanın teşhisine önem gösterecek ki yapacağı iş anında gösterir. Oto sanayisinde iki sektörde alanda belli eder bir oto tamircisinin yapacağı teşhis iki boyacının yapacağı zaten göz önündedir yapacağı iyi kötü oto tamircisi de yapacağı iş anında belli eder. Dedi.

Oto-Motor Tamirciliği Mesleği ve Özellikleri ; Otomobil, kamyon, otobüs gibi motorlu araçlarda motorun yakıt, ateşleme, soğutma, yağlama ve supap sistemi, güç aktarma organları, ön düzen, fren ve direksiyon sistemlerinde, meydana gelen arızaları gideren , aydınlatma ve ikaz donanımlarının bakım ve onarımını yapan kişidir. Tamirciler ; Arızayı tespit eder, Gerekli parçaları sağlar ve arızayı giderir,  Zamanla çıkabilecek arızaları önlemek için araçların periyodik bakım programlarına göre motor donanımı, yakıt donanımı, ateşleme donanımı, soğutma donanımı, fren donanımı, güç aktarma organları, ön düzen ve süspansiyon donanımları, oto elektrik, elektronik donanımı vb. bakım ve ayarlamalarını yapar,- Yadırganan hareket ve oluşları (ses, boşluk, sıkılık, aşıntı, yanma, eksoz gazı vb.) yorumlar, sonuç belirtir, Bu çalışmalarda gerekli sökme, takma, parça değiştirme ve benzeri işlemleri yapar, Yapılan işlerle ilgili kayıtları tutar, Bakım kartlarını işler, üstlerine yazılı ve sözlü bilgi verir,  Kullanılan makine donanım ve malzemelerle bakım ve onarımlarında sorumlu olduğu araçların günlük bakım ve temizliğini; su, yakıt, yağ, hava ve koşullara göre gerekli diğer ikmalleri yapar.Tamirciler Distrübütör muayene tezgahı, motor test cihazı, buji temizleme cihazı,  Zımpara taşı makinesi, kaynak makinesi, Enjektör muayene cihazı, mengene, Pense takımları, Kargaburun,  Anahtar ve zımba takımları, tornavida, rayba, raspa, sentil, Matkap, kılavuz, pafta, eğe ve keski, levye gibi aletleri kullanır.mesleğin gerektiği özellikler ise
Oto-motor tamircisi olmak isteyenlerin; Şekiller arasındaki ilişkileri görebilme, Mekanik problemleri çözebilme gücüne, El ve gözü eşgüdümle kullanabilme, El ve parmakları ustalıkla kullanabilme, Temas yolu ile yer, şekil ve konum tanıyabilme becerisine sahip, Yenilikleri izleme özelliği bulunan kimseler olmaları gerekir.  Ayrıca bu meslek, genellikle ayakta, bazen çömelerek veya arabanın altına yatarak, değişik aletler kullanarak, çeşitli bedensel hareketlerde bulunarak yapılır. Bu nedenle oto-motor tamircisi olmak isteyenlerin belirtilen hareketleri yapabilecek bedensel yeterlilikte olmaları gerekir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırsal yollar karayolları standarlarına getiriliyor
Kırsal yollar karayolları standarlarına getiriliyor
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti
Demirkol, sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret etti