Kadınlar kadar erkeklerde bilinçlendirilmeli
  • Reklam

Kadınlar kadar erkeklerde bilinçlendirilmeli

Kadınların iş hayatında olması yönetici olarak bulunması o ülkenin gelişmiş olduğunu gösteriyor

12 Şubat 2019 - 18:19 - Güncelleme: 12 Şubat 2019 - 18:38

Elif Güler ; yöneticilik ve siyasette  Kadınlara yeterince imkan verilmiyor. Cinsiyet üzerinden ayırt etmek istemem kadın veya erkek olarak ama kadınların erkeklere göre duygusal zekası ve takım ruhuna daha çok yatkın oldukları için  kadınların iş hayatında daha fazla yer alması gerekiyor.Siyasette de buna  pek imkan verilmiyor. Genelde şu kalıp vardır ‘’ kadın yapamaz ,başımızda kadın mı olacak‘’ duygusu ön planda. Amerikada yapılan bir araştırmada  kadınların iş hayatında olması yönetici olarak bulunması  o ülkenin gelişmiş olduğunu gösterir. Bu paralel olarak ilerliyor.  Bir ülkenin gelişmiş düzeyinin olması kadının iş hayatında olması gereği önemli. Bu biraz aile yapısına bağlı aileler bu yönde tedbirli davranırsa  daha uygun olabilir.

                Mehmet Ber;  kadınların olaylara kadınlardan daha farklı yaklaşımı özellikle duygusal yönden yaklaşımı sadece işi mantığa bırakmaması onların avantajları bazı noktalarda kadınlara yeterince hak verilmiyor. Özellikle yönetim konusunda konusunda eksikler var. Ata erkıl bir yapıdan geldiğimiz için insanların daha çok erkeklere dayalı  bir yaşam mücadelesine yönelmelerine neden oluyor. Bu da kadınlrın geri planda kalmasına sebep oluyor ama günümüzde memuriyet yada insan hakları vs kadınlar ön plana yavaş yavaş çıkmaya başladı ama özellikle yönetimsel  konularda da kadınların biraz daha kendilerini ön plana atması  veya onlara o imkanının sunulması gerekir. Yerel yönetimlerde hep kadın adaylar yerine muhtarlığın  erkekler üzerinden seçilmesi çevremize baktığımızda hiç kadın muhtar adayı görüyormusunuz ? yok .yada milletvekillerinde 3 tane erkek varsa belki 1 tane aday oda seçiliyor mu zor oda geri plana atılıyor. Özellikle urfa ve çevresi yada güneydoğu  yada Akdeniz Türkiye’nin bütün kesimlerinde kızların okuması erkeklerden daha elzem bunun nedeni maalesef erkekleri kadınları bir sömürü aracı olarak görmesi yada onların ekonomik bağımsızlıklarını kısıtladıklarını ellerinde ekonomik bağımsızlıkları olmaya kadınların içlerine daha kapalı olması haklarını savunamaması yada aile yönetiminde söz hakkı elde edememesi o kadınları tabiî ki de daha geri plana atıyor ama Özgürlüğünü özelliklede  ekonomik özgürlüğünü eline almış bir kadının yaşama tutulması ,hayata bakması ,çocuklarını eğitmesin de ve kendine olan özgüvenin artmasında büyük etkisi olur. Bu yüzdende mutlaka kadınların okuması gerekir. Yerel yönetimlerde özelikle söz sahibi olması gerekir kadınlarında bunun bilincinde olarak kendi haklarını ortaya koyacak bazı faaliyetlerde bulunması gerek.Bildiğim kadarıyla bahçeşehirkoleji  ilköğretim üzerinde öncelliği o yönde yoğunlaşıyordu.  Geleceğe yön verecek  gençlerin ortaokul seviyesinde bilinçlenmesi gerekir ki burda sadece eğitimin bilim yönü değilde özellikle sosyal faaliyetlerde de çocukların belirli bir özgüven ve eğitimi almaları gerekir.mesela İngilizce bu bölgede çok kötü yada sporsal faaliyette geri planda  bunlar üzerinde çalışmaların daha da yoğunlaşması gerek.

                Ahmet Cün;  kadınlar hak ettiği yere gelmesi için  çabalıyorlar istiyorlar ama Şanlıurfa gibi bir yerde zor.esnaflarla insanlarla bu mevkiye gelmesi zor.çaba ister yani bir mevkiye gelmesi gerekiyor tabi bir erkek gibi eşitler. Kadınlarında haklarını vardır. Kadınların siyasette bulunması uygun değil kadın da işleri vardır ama siyasette doğru bulmuyorum . Babaların kızlarının üstünde durması gerek  okul hayatlarını sorgulamalıdırlar. Büyükşehir için umarım faydalı olur. Yol ulaşımı için çok ihtiyaç var ilçelerde daha çok çalışma var bunu merkezde de geliştirmelerini isteriz.

Cemal kunt,  kadınlarda erkekler gibi çalışmak ister. Kendi iş hayatlarını sürdürmek ister .buna  imkantabikide var. Kızlar çalışkan dürüst bir öğrenci ise okul okumak istiyorsa tabikide okumalıdır.evet buna imkan vardır biz nasıl ki okula gidebiliyorsak onlarda bizim gibi okula gidebilirler.

Mehmet ore;  kadınlara yönelik iş hayatında  önemli bir sektörde yer alıyor.tabiki isterim ki kendi memleketimde kadınlara yönelik çalışmalar yapmasını temenni ederiz.Önemli mevkilere gelmesi gerekiyor ama memleketimizde şuanda kadınlara yönelik iş hayatında sektörlerde büyük bir gelişme bulunmuyor.bunun sebebi de yaşadığımız coğrafyaya bağlı birçok evde erkekler bir kadının çalışmasına karşı tabi bununla ilgili önemli çalışmalar yapılması gerekiyor. İnsanların bilinçlenmesi gerekiyor.baktığımızda kadın erkek eşittir.bugün bir bayanın çalışması  gerçektende doğrudur özgür olmaları gerekiyor.Öncellikle kadınlar yönelik iş imkanlarının artması gerek mesela dikiş nakış kadınların çalışabileceği fabrikalar veya birçok iş yerleri açılabilir. En başta da erkeklerin bilinçlenmesi gerekiyor .konferanslar düzenlenmeli ilçelerde ve büyükşehirde yani erkekler bilinçlenmelidir.dedi.

 

               

               

2019/02/2019-02-12-18-38-05.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kurbanlıklar mağaralarda yetiştiriliyor
Kurbanlıklar mağaralarda yetiştiriliyor
Polat’tan 54 müze iddiası
Polat’tan 54 müze iddiası