Kahve zihni açıp unutkanlığı azaltıyor
  • Reklam

Kahve zihni açıp unutkanlığı azaltıyor

Ömer,Kahve Zihni açar, unutkanlığı azaltır içerisinde kafein olduğu için, damarları açar, kalbe faydası vardır iyi gelir. Sabah aç karnına kahveyi içince yine zihni açar, bağırsaklara faydaları vardır. Kolesterole faydası vardır Ama tabiî ki her şeyin fazlası zarardır

08 Ağustos 2018 - 19:11

Suriyeli kahve satıcısı Fatih Ömer Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada, Suriyeliyim .35 yıldır kahveciyim. Kahve çeşitleri çoktur fakat bizim elimizde olan Kolombiya kahvesi, brezilya kahvesi var, Hindistan kahvesi var bir de arabıca kahvesi var. Arabıca kahvesi 3 çeşit kavrulmuştur. Açık renkli, orta renkli ve koyu renklidir, açık renkli Türk kahvesidir, orta kavrulan ise yine Türkler de içer fakat tam koyu olursa amerikan kahvesi derler Antakya tarafı içer o kahveyi. Özellikle Brezilya’dan gelir, Kolombiya’dan gelir, Hindistan’dan gelir. Zihni açar, unutkanlığı azaltır içerisinde kafein olduğu için, damarları açar, kalbe faydası vardır iyi gelir. Sabah aç karnına kahveyi içince yine zihni açar, bağırsaklara faydaları vardır. Kolesterole faydası vardır Ama tabiî ki her şeyin fazlası zarardır. Kahveyi alırken dikkat edeceğin bayat olmaması, bayatta tabi kokusundan belli eder çektiği zaman kokusundan müşteri bilir, çok kavrulmuş ise yağlanabilir .Günde 3 fincan yeterlidir ortalama 56 gram kahve tüketebilir. Urfa’da kahve kültürü çok az yani yüzde 15 ile 20 arasında tüketiliyor fazla kültür yok daha çok çaya ağırlık veriyorlar. Ben aç karnına kahve içmeyi herkese tavsiye ederim, zayıflatmaya yardımcı olur, bağırsakları çalıştırır, zihni açar, unutkanlığı azaltır, ben günde 3 fincan kahveyi tavsiye ediyorum. Demir hindi şerbeti bitkiseldir, doğaldır, Hindistan hurmasıdır, Hindistan’dan gelir özellikle şerbetini ramazanda yaparlar. Yapılması zordur 1 paket demir hindiye 4 litre kaynar su katılır, yumuşayana kadar kaynar su kalacak üstünde, yumuşadıktan sonra üfelenir, önce ince süzgeçte elenir, süzülür daha sonra tülbentte süzülür, kalan tilfi atılır sonra şeker ilave edilir. Hindistan’da yaygındır zaten o yüzden ismini demir hindi koymuşlar, Hindistan hurması olduğu için. Susuzluğu giderir, bağırsakları çalıştırır ve cilde çok faydası vardır, damarları daima sulandırır. Hindistan’da olduğu için demir hindi demişler, Hindistan’da yaygın olduğu için zaten en fazla Hindistan’da bulunur. Demir hindi demek Hindistan hurması demek. Demir hurma anlamına gelir Arapça temr demektir Türkçe’de hurmadır. Demir hindi diyorlar şerbet olduğu için demir hindi şerbeti diyorlar. Çok güzel maşallah her zaman burada yapıp satıyorum, tükeniyor herkes memnun ondan, herkesin damağına uygun tansiyona bir zararı yoktur, şekere zararı yoktur, ekşimdir ama çok güzel tadı vardır o yüzden herkes rağbet ediyor.

Kahve; Her ne kadar kahvenin öyküsü Batı ülkelerinde 300 yıllıksa da asıl öykümüz Arap yarımadasında çok eski zamanlarda başlar Kahvenin ilk ortaya çıkışı hakkında çeşitli söylenceler vardır En iyi bilineni ise uyuklayan keçilerini gezdiren Kaldi adında bir çobanın keçilerinin bazı yemişleri yedikten sonra canlandığını görmesi ile başlar. Bunun üzerine Kaldi bu yemişleri dener ve kendini dinç hisseder Uzun yıllar kahve çekirdekleri çiğnenerek veya kırılarak ve yağla karıştırarak yenmiştir 13. yüzyılda muhtemelen şans eseri kahve çekirdekleri yanınca şu anda bildiğimiz kahve ortaya çıkmıştır Bunun ardından Mekke ve Medine'ye yayılan kahve buradan da İslam dünyasında hızla yayılmıştır. Kahve adı Arapça qahwah'dan gelmekte olup bu Türkçe'de kahve'ye dönüşmüş olup buradan da Avrupa'da café, caffe, koffie, coffee, koffie şekline gelmiştir. Kahve adının anlamı "keyif veren içki" dir. Kahve tarih boyunca ilginç dönemler yaşamıştır. Bazen el üzerinde tutulan kahve, özellikle kahvehane'lerin insanları biraraya getirip, toplumcu muhalefetin kaynağı haline gelmesi ile yasaklandığı dönemler de geçirmiştir. Kahve Arap Yarımadasında Kahvenin kökeni Arap yarımadasıdır. İlk bilgiler 10. yy'da bir Arap doktoru olan Rhazes'e uzanırsa da, kullanım MS 575 yıllarında başlar Kahvenin ilk elde edildiği Ağaç olan Coffea Arabica Etopya'da yetişmiştir Daha sonra kahve elde edilen diğer ağaçlar olan Coffea robusta ve liberica'da Afrika'da yetişmiştir. Etopya'da başlangıçta az olan üretim bu ağaçların Yemen'de yetiştirilmesi ile artmıştır. Bu bölgelerde kahve yemişleri başlangıçta bütün olarak veya kırılarak, yağ ile karıştırılıp yenmekte idi Kahvenin fırınlanması ise 13. yy'ı bulmaktadır Kahve Yemen'den Mekke ve Medine'ye yayılmış ve 15. yy. sonunda islam gezginler tarafından İran, Mısır, Türkiye ve tüm İslam dünyasına yayılmıştır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmam Hatipliler yarıştı
İmam Hatipliler yarıştı
11 Nisan külliyesi Şanlıurfa için bir eser olacaktır
11 Nisan külliyesi Şanlıurfa için bir eser olacaktır