Kilo vermek isteyenler bir uzman yardımıyla zayıflamalı

Kilo vermek isteyenler bir uzman yardımıyla zayıflamalı

Yüksel; Kişinin boy, kilosuna, yağ analizine ya da kan tahlilerine göre, kişinin yaşam tarzına göre değişkenlik gösterebilecek şeyler, diyetin içeriği aslında tamamen kişiye bağlı, kişiye özgüdür. O yüzden kesinlikle bir uzman yardımıyla zayıflamalarını ya da kilo almalarını tavsiye ederim.

23 Kasım 2018 - 17:40 - Güncelleme: 23 Kasım 2018 - 18:08

Diyetisyen Çiğdem YÜKSEL Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Kilo Vermek İsteyenlerin yaptıkları en önemli hatalardan birisi kahvaltıyı atlamak oluyor, kahvaltı yapmayan bireyler yapılan araştırmalara göre, akşam yemeklerinde daha fazla yeme eğilimi gösteriyorlar, o yüzden kahvaltının atlanması en büyük hatalardan birisi ve vücudun daha sağlıksız olmasına sebep oluyor. Diğer bir hata ise ekmek tüketmemek, ben ekmeği kestim diyorlar tamam zayıflıyorlar ama ekmeği kesen bir birey yağ kaybetmez direk olarak kas kaybeder o yüzden ekmeği kesmeyi asla tavsiye etmiyorum. En azından şunu yapabilirler, beyaz ekmek yerine tam buğday, tam tahıllı ekmekler, çavdar ekmeği, kepekli ekmekler tüketebilirler. Bunun dışında tek tip beslenmek, bazı bireyler sadece örneğin ananas diyeti yaparak yani tek tip beslenerek zayıflayacaklarını iddia ediyorlar, evet zayıflıyorlar ama metabolizmalarını bir o kadar da zayıflatıyorlar. Bunun dışında tek tip beslenerek günlük almamız gereken vitaminleri, proteinleri, yağları, karbonhidratı alamadığından bu sağlıklı bir beslenmeye girmiyor. Vitamin eksikliği yaşayabilirler ve bu sefer vücut fonksiyonlarını yerine getiremeyebilir. Hatalardan bir diğeri ise, zayıflama haplarının kullanılması, bu hem mideye, hem böbreklere hem de kalbe ciddi fonksiyon zararları veriyor, fonksiyonlarının zayıflamasına neden oluyor. Bu tip ilaçların kullanılmamasını, insanların biraz daha bilinçlenmesini tavsiye edebilirim, bunun dışında vücudu uzun süre aç bırakmak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olarak en başta kilo vermenin önüne geçer, aynı zaman da yağların depolanmasını sağlar. Vücut karşılaması gerektiği vitaminleri kaslardan karşılamak zorunda kalır ve bu sefer yağlar depolanmak durumunda kalır o yüzen kesinlikle uzun süreli açlıklar önermiyorum.

sinameki otu olan bitki çaylarını kesinlikle tavsiye etmiyorum

Diyetisyen Çiğdem YÜKSEL  Yapılan hatalardan bir diğeri de, bitki çaylarının bilinçsizce tüketilmesi, bu bitki çayları özellikle içerisinde sinameki otu bulunan bitki çayları tüketilmemelidir, bu bitki çayları bağırsağın fonksiyonlarını azaltır ve o bitki çayına bağımlı hale getirir insanı, bağırsakların kendi kendine işlevinin önüne geçer. Bu yüzden özellikle sinameki otu olan bitki çaylarını kesinlikle tavsiye etmiyorum ve kişinin bir diyetisyenden, bir uzmandan yardım almasını tavsiye ederim. kilo vermeye engel olan faktörler ise ilk olarak vitamin eksikliği, örneğin D vitamini eksikliği kilo vermenin önüne ciddi bir şekilde geçebiliyor, zaten vitamin eksikliği olan kişilerin öncelikle vitamin depolarının doldurulması daha sonra zayıflama programına geçmesi önerilir. Bunun dışında polikistik over sendromu gibi hastalıklar kilo vermeyi yavaşlatır, önüne tamamen geçmese de yavaşlatacak faktörlerdir. Kilo vermek isteyenler İlk olarak bir uzmana görünmesini tavsiye ediyorum, onun yanı sıra örneğin kahvaltı tabağında mutlaka protein kaynağı olarak yumurtası olmalı, peyniri olmalı, karbonhidrat kaynağı olarak sebzesi, salatalığı, domatesi, yeşilliği olmalı, bunun dışında beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği ya da her hangi bir esmer ekmek tüketmesini öneririm. Ara öğünlerini kesinlikle atlamaması gerekiyor, birkaç ara öğün örnek vermek gerekirse buna çiğ badem, çiğ ceviz eklenebilir. Tabi kişinin alması gereken enerjiye göre porsiyonları değişmekle beraber nacizane tavsiyelerimdir. Asitli ve şekerli içecekleri kesinlikle önermiyoruz, hayatından çıkarması gerekir, tatlıları hayatından çıkarması gerekir en azından bir müddet. Zaten kilo vermek isteyen danışanlarımıza biz hafta da bir defa tatlı konusunda bazen ödül verebiliyoruz.

su içmemiz metabolizmamızın canlanmasına sebep olur, dolaylı yoldan da zayıflamamıza yardımcı olabilir.

Yüksel, Bunun dışında vücuda faydalı yağların tüketilmesi gerekiyor, kimi insanlar ‘ben yağsız et yerim, yağsız salata yerim’ diyor ama aslında vücudun yağa da ihtiyacı var ama bunu yeterli oranlarda ve faydalı yağdan almak suretiyle olabilir. Zararlı yağlar nedir? Kızartma da kullandığımız mesela, onlar değil de örneğin avakadodan alınacak yararlı yağlar var, cevizden, bademden alınacak yararlı yağlar var kişinin bunları atlamaması lazım. Zaten kişi hayatından yağı çıkardığı zaman kabızlık gibi problemlere de yol açacaktır, midenin sindirimini yavaşlatacaktır bu şekilde problemlere yol açabiliyor. Su içmenin  önemi Sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içmemiz metabolizmamızın canlanmasına sebep olur, dolaylı yoldan da zayıflamamıza yardımcı olabilir, günde 2,5 – 3 litre su içilmelidir.

Spor, tabiî ki belirli bir kalori sarf edildiği için her zaman hayatımız da yeri olmalı,

Yüksel,  Fiziksel akvitenin önemi ise Kilo vermek isteyenlerin zaten yüzde 80’i beslenmek, yüzde 20’si fiziksel aktivite ile kilo verdiriyoruz. O yüzde 20’lik faktörü kimi insanlar ben spor yapamam, yürüyüş yapamam diye kişilere tavsiye etmeyebiliyoruz. Her zaman tavsiye ederiz ama bazen diyetine ek olarak yazmayabiliyoruz. Spor, tabiî ki belirli bir kalori sarf edildiği için her zaman hayatımız da yeri olmalı, bu durum kilo vermede de aynı şekilde, kilo veren insanlar kesinlikle sporunu ya da yürüyüşünü yapmalı, bunu en azından oluşabilecek sarkmalara karşı bir önlem alınmış olur.Halkımız da böyle bir algı var, vitamin hapları kesinlikle kilo aldırmaz hatta kilo vermeye yardımcı olur. Vitamin eksikliği olan kişilerin sadece vitamin depolarının doldurulması gerekiyor ancak o şekilde diyete başlanmalı, öbür türlü kişinin kilo vermesini yavaşlatabiliyor. Kilo vermek isteyenler bir uzman yardımıyla zayıflamalı özellikle çok fazla popüler olmaya başladı örneğin x diyeti, z diyeti, y diyeti diye fakat kesinlikle diyet kişiye özeldir. Kişinin boy, kilosuna, yağ analizine ya da kan tahlilerine göre, kişinin yaşam tarzına göre değişkenlik gösterebilecek şeyler, diyetin içeriği aslında tamamen kişiye bağlı, kişiye özgüdür. O yüzden kesinlikle bir uzman yardımıyla zayıflamalarını ya da kilo almalarını tavsiye ederim. Çünkü internetten baktığınız diyetler genelde o kişiye özgüdür ve size hitap etmeyebilir, sizin metabolizmanızı yavaşlatabilir ya da vücudunuz da alerjik tepkilere neden olabilir.dedi.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Erin, öğrencileri başarıya motive etti
Vali Erin, öğrencileri başarıya motive etti
Şanlıurfa'da ilk VİP hizmeti veren Güzellik salonu
Şanlıurfa'da ilk VİP hizmeti veren Güzellik salonu