Kış lastiğini güvenilir bayilerden alın

Kış lastiğini güvenilir bayilerden alın

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Kış lastiği konusunda Hasan Kömürcüoğlu ile röportaj yaptı.

05 Şubat 2018 - 17:01 - Güncelleme: 05 Şubat 2018 - 17:16

Kömürcüoğlu, Kış lastiği 1 Aralık’tan itibaren zorunlu oldu emniyet açısından, eskisi gibi değil bazı bölgeler de zorunluluk gerektiriyordu, artık Şanlıurfa’da da zorunluluk gerektiren bir husus. Her araca takılması gereken sebeplerden biridir.

Kış lastiğini öncelikle belli bayilerden temin edilmesi lazım.

Kış lastiği soğuk zemini seven bir lastiktir. Zeminde lastiğin esneme özelliğine, soğuk koşullar da fren mesafesi daha kuvvetli oluyor, yağışlı havalar da kaymasına engel oluyor, lastiğin esneme özelliği sayesinde araçta daha güzel bir konfor sağlıyor.

 

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Hasan Kömürcüoğlu bu meslekte 16 yıldır hizmet ediyorum.

KIŞ LASTİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİ VERİRMİSİNİZ ?

Kış lastiği 1 Aralık’tan itibaren zorunlu oldu emniyet açısından, eskisi gibi değil bazı bölgeler de zorunluluk gerektiriyordu, artık Şanlıurfa’da da zorunluluk gerektiren bir husus. Her araca takılması gereken sebeplerden biridir. Araçlar markalarına göre gruplara ayrılır, her aracın kendine göre desenleri mevcut, örneğin Passat serisinin ölçüleri 215*55*16, 215*55*17 gibi serileri araçların ölçümüne göre kış lastiğinde giderilmesi gereken ölçülerden biridir.

KIŞ LASTİĞİNİ NERELERDEN ALMAK GEREKİR?

Kış lastiğini öncelikle belli bayilerden temin edilmesi lazım, bizim bayimiz 35 yıla tekabül ediyor. Bilinen mağazalardan alınması daha uygundur, bu işin servisi önemli, satışı önemli, ürünün kalitesi önemli, müşteriyi cezbedecek durumlar olması gereken hususlar bunlardır, bayilerden tercih edilmesi daha mantıklıdır.

KIŞ LASTİĞİNİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Lastiğin çapı önemli, her araca uygun lastik olup olmaması önemli, her lastik her araca takılmıyor. Kış lastiğinin bir avantajı soğuk iklimi seven bir lastiktir, kış lastiği soğuğa dayanıklıdır, güvence ve konfor açısından aracı daha iyi tutar.

KIŞ LASTİĞİNİ NERELERDE TAKTIRMALIYIZ?

Kış lastiğini öncelikle ana bayilerde, yıllara tâbi olan bayilerde takılmasını tavsiye ederim. Çünkü normal lastikçide takarken cantın çizilmesine sebep olur, kaliteli yerler de zaten yeni cihaz ve ekipmanlar mevcut olur bizim servisimiz de 300 bin liraya dayalı ekipmanlar ve cihazlar mevcut, çağa ayak uydurmak durumunda kalıyoruz, bunlar da müşteriyi cezbedici şeylerdir. 17 – 18 – 19 ve 26 canta kadar söküp takma ekipmanları bulunmak zorunda serviste fakat bunlar çoğu yerler de bulunmuyor bu yüzden bu gibi imkânların sağlanması lazım. Bunun yanında servis ekipmanlarının da iyi olması lazım, çalışanların tecrübeli olması lazım ki müşteriler açısından sıkıntı olmasın.

KIŞ LASTİĞİNİN FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Her aracın kendine uygun bir ölçü değeri vardır, ölçü değerleri bakımından fiyat çizelgeleri de değişiyor, örneğin 13 canttan 23 canta kadar ilerleyen cant ölçüm değerleri vardır. 13 cantlar 500 liradan, 15 cantlar 850 liradan, 16 cantlar 1000 ila 1200 lira arasında değişiyor.

KIŞ LASTİĞİNİN ÖZELLİĞİ NEDİR?

Kış lastiği soğuk zemini seven bir lastiktir. Zeminde lastiğin esneme özelliğine, soğuk koşullar da fren mesafesi daha kuvvetli oluyor, yağışlı havalar da kaymasına engel oluyor, lastiğin esneme özelliği sayesinde araçta daha güzel bir konfor sağlıyor. Bu da aracın güven açısından takılması gereken hususlardan biridir, emniyet konusunda, güven konusunda her aracın kış lastiğini takmasında fayda vardır.

- Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

- Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için…

KIŞ LASTİĞİ

Kış aylarında, havalar soğumaya başlayınca (+7 C derece ve altı), sürekli değişen hava ve yol koşullarında emniyetli bir sürüş ve can güvenliği için kış lastiği kullanılması tavsiye edilmektedir. Bununla beraber, kış lastiği kullanımı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı ve 8 Kasım 2012 tarih ve 28461 sayı ile Resmi Gazete’de yayınlanan, “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik” ile kış lastiği kullanımı, “Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir” ifadesiyle ilgili araç grubu için zorunlu hale geldi.Yürürlüğe giren Yönetmelik ve buna bağlı Genelgeler, kış aylarındaki emniyetli sürüş adına çok önemli bir katkıdır ve kış lastiği kullanımının yaygınlaştırılması ve trafik kazalarının azalması adına çok önemli bir adımdır. Bununla beraber, lastik sektörünün, kış lastiği kullanımının bir zorunluluk olarak görülmesinden öte, emniyetli sürüş sorumluluğuyla kullanılması konusunda sürücülerin farkındalığının artırılmasıyla ilgili sorumluluğu bulunmaktadır.

Kış lastiğinin başlıca özellikleri ve araç sahiplerine sağladığı avantajlar :

1) Kış lastiklerinin yaz lastiklere göre genellikle daha fazla diş derinliği vardır.

2) Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur.

3) Kış lastiklerinin sırt deseninde kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar.

4) Kış lastikleri özel karışımı sayesinde kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur.

5) İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır.

Ticari araçlarda kullanılan kış lastikleri ise yapısal özellikleri ve sağladıkları avantajlarla otomobil lastikleri ile benzerlik göstermektedir. Yalnızca ticari araçlar yük taşıma kapasitesine sahip oldukları için binek araçlarda kullanılan kış lastikleri kadar agresif desenli ve aşırı dişli olmazlar.Kış lastiklerine alternatif olarak gösterilen zincir kullanımı ise araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa sürede kullanım için tavsiye edilmektedir.

+7 derece hava sıcaklığından daha soğuk havalarda ve 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında karlı zeminlerde kış lastikleri kullanımı ile elde edilen fren mesafesi; gerek yaz lastiklerinden ve gerekse zincir takılmış yaz ya da kış lastiklerinden elde edilen fren mesafesine göre daha kısadır.Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme, viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle kış lastiklerinin 4’lü set olarak kullanılması gerekir.Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırt edebilmek de kolaylıkla mümkündür. Yapısal farklılıklarına ek olarak, kış lastiklerinin yanaklarında kış kullanımını ifade eden markalama bulunur. Kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake)  işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti varsa bu “Kış Lastiği”  (*) olarak kabul edilmektedir. Bir diğer önemli konu ise, lastiklerin kullanılmadıkları dönemlerde de uygun koşullarda saklanmasıdır. Kullanılmayan lastikler, tekrar araç altına takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması adına, en ideal şartlarda (kuru, serin, güneş ışığı almayan asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak) muhafaza edilmelidir. İdeal saklama koşulları ise,

1) Güneş ışınlarıyla yüksek mor ötesi ışın içeren güçlü yapay ışınların ürün üzerine gelmesi önlenmelidir.

2) Depo zemini; betondan düzgün yapılmış olup, temiz olarak muhafaza edilmelidir.

3) Depo ortamı mümkün olduğunca serin, kuru ve havalandırılmış olmalıdır.

4) Ürünlerin tesisat boruları ve radyatörlerle doğrudan teması önlenmelidir.

5) Tavan/çatı, pencereler, giriş ve benzeri yerlerden su sızıntısı olmamalıdır.

6) Ürünleri kirletecek ve/veya zarar verecek maddeler depoda bulunmamalıdır.

7) Yangın ve diğer tehlikelere karşı gerekli tedbirler alınmış olmalıdır.

8) Sıcaklık 50 derecenin üzerinde olmamalıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vatandaşlar, tarihi mekanlara akın etti
Vatandaşlar, tarihi mekanlara akın etti
Şanlıurfa’da seçim startı verildi
Şanlıurfa’da seçim startı verildi