Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak
 • Reklam

Kızılay Bu Yıl 50 Bin Ünite Kan Toplayacak

Elçi, 2018 yılı için beklenti üzerinde bir kan bağışı oldu ve 2019 yılı hedefi de 50 bin ünite kan almak.

21 Ocak 2019 - 18:43 - Güncelleme: 21 Ocak 2019 - 18:59

Kış koşulları Türkiye'nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için binlerce personeliyle hizmet veren Kızılay'ın kan stoklarını da olumsuz etkiledi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, yaşanan olumsuzluklara dikkat çekmek için sosyal medya hesaplarından bir çağrıda bulundu.

Hava şartlarının elverişli olmadığı aylarda sıkıntı yaşayan kızılay kan bağış merkezi kan bağışı çağrısında bulundu.Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, yaşanan olumsuzluklara dikkat çekmek için sosyal medya hesaplarından yaptığı çağrıda, "Kan stoklarımız azaldı, Kan ihtiyacımız arttı. Kış şartları nedeni ile kan bağışı sayılarımızda ciddi düşüş var. Her gün hastalarımız için 9000 ünite kan bağışı almak zorundayız. Sizleri Kızılay kan bağış noktalarımıza bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Şanlıurfa Kızılay Şube Başkanı Ahmet ELÇİ ise yaptığı açıklamada; Şanlıurfalı vatandaşların hassasiyetine ve ilgisini dedi. Elçi, Şanlıurfa kan merkezimiz gerçekten büyük bir özveri ile bir çok noktada kan topluyor vatandaşlarımızda ilgi ve alaka görüyor hedefimiz olan 40 bin kan ünitesini bu yıl 42 bin olarak gerçekleştirdik yani 2018 yılı  için beklenti özerinde  bir kan bağışı oldu ve 2019 yılı hedefi de 50 bin ünite kan almaktır bu konuda da  Şanlıurfalı  vatandaşlarında hassasiyetine ve ilgisini bekliyoruz çünkü kan vermek can kurtarmaktır bir kan üç canı kurtarmasına neden oluyor tüm sağlıklı geçlerimizi kan vermeye davet ediyoruz.

 

Kan Vermenin Başlıca Faydaları

 • Kan verince kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir.
 • Kan hücreleri yenilenir.
 • İnsan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder.
 • Daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar.
 • Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır, bu da bir yarar olarak düşünülebilir.
 • Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olmaktadır. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etki yapmaktadır.

Kan Bağışlamak İsteyen Gönüllülere Yapılan İşlemler Nelerdir?

 • Öncelikle donör adaylarına bir “donör değerlendirme formu” verilerek bunu dikkatlice, doğru ve samimi cevaplar vererek doldurmaları ve altını imzalamaları istenir.
 • Formu doldurup, verdiklerinde bu form ilgili arkadaşlarımız tarafından incelenir ve donör adayı ile yüz yüze, kısa bir görüşme yapılır. Bu görüşmede bazı sorular ve verilen cevaplar hakkında açıklama yapılmakta ve yanlış anlaşılmalar varsa düzeltilmektedir.
 • Bu aşamada kan vericisi olmaya engel teşkil eden herhangi bir sorun yoksa fizik muayene (boy, kilo, tansiyon, nabız ölçümü ve gözle muayene) yapılır.
 • Bu aşamada da bir sorunla karşılaşılmadıysa o zaman yapılacak testler için tüpe kan alınır. Alınan kan örneğinde kan sayımı ve diğer bazı testler yapılır.
 • Eğer testler sonunda kan alınmasına engel bir sonuçla karşılaşılırsa, bu konuyla ilgili olarak donör adayına yazılı bir bilgilendirme yapılır.
 • Kanda yapılan testlerde de engel bir durum tespit edilmezse bağışçı adayı kan alınmak üzere donör yatağına alınır ve bir ünite kan alınır. Kan alma işlemi 15 dakikadan daha az sürmektedir.
 • Kan alımı sonrasında 10-15 dakikalık bir gözlem süresi vardır. Bu arada bağışçılarımıza yiyecek ve içecek ikramı yapılır ve kendilerine teşekkür ederek uğurlanırlar.

2019/01/2019-01-21-18-56-19.jpg

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaleci Çilingir Karaköprü Belediyespor’da
Kaleci Çilingir Karaköprü Belediyespor’da
Harran Üniversitesi’nde rehberlik ve tercih günleri başlıyor
Harran Üniversitesi’nde rehberlik ve tercih günleri başlıyor