Konut sektöründe 2018 yılında patlama olabilir

Konut sektöründe 2018 yılında patlama olabilir

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Fatih Topal İle Röportaj Yaptı.

11 Ocak 2018 - 18:00

Topal; 2018’de konut fiyatları çok fazla olduğu için eski konutlara çok daha rağbet olacağına inanıyoruz bu noktada 2018’den beklentimiz satışların çok fazla olması ayrıca konut sektöründe büyük bir patlama yılı olabilir diye düşünüyoruz.

Konut üretimi durmuş durumda, birçok stoklar var ve bu stokların eritilmesi için birçok müteahhit arkadaşlarımız, birçok firmalarımız kampanyalar düzenliyor, indirimli fiyatlar düzenliyor,

Şanlıurfa’da gelişmiş anlamda açılma olması, Karaköprü biraz sıkışmış bölge oldu imar noktasında dolayısıyla Eyyübiye’ ye bakarsak 2 katlı, 3 katlı ve 4 katlı binalar iç içe, bitişik nizam dediğimiz sosyal alanları olmayan parkın, okulun düşük olduğu, yolların dar olduğu bölgeler. Devteşti, Süleymaniye, Bağlarbaşı gibi yerlere baktığımız da aynı imar noktasında, dolayısıyla Karaköprü bu bölgelerin tümünü daha geniş anlamda yapılması, sosyal konutların yapılması, her bütçeye göre konutların üretilmesi, sosyal konutların çok fazla sayıda müşteriye hitap etmesi dolayısıyla Karaköprü daha çok gelişiyor.

 

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Fatih Topal Şanlıurfa’da 20 yıldır emlak sektöründeyim yaklaşık 4 yıldır Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası Başkanlığını yürütmekteyim, mesleğimin en iyilerinden biriyim.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE 2017 YILI NASIL GEÇTİ?

2017 yılı Türkiye’de ki ekonomik sıkıntılardan dolayı baya soğuk geçti, özellikle konut sektöründe yaklaşık yüzde 10’luk bir daralma söz konusu oldu. 2018’de bu beklentileri aşacağımıza inanıyoruz çünkü elimiz de olan stoklar çok fazla ve 2018’e göre maliyetleri çok düşük olan konutlar çok fazla oldu. Herkesin alım gücüne göre çok farklı daireler, çok farklı konutlar üretilmeye başlandı. Geçen yıla göre fiyatlar yaklaşık yüzde 10 – 15 düşük, 2018’de ise beklentilerimiz de maliyetlerin yüzde 30 – 35 artmasından dolayı yeni yapılacak konutlarda bu oranların fiyatlara yansıyacağını gözlemliyoruz. Dolayısıyla 2018’de konut fiyatları çok fazla olduğu için eski konutlara çok daha rağbet olacağına inanıyoruz bu noktada 2018’den beklentimiz satışların çok fazla olması ayrıca konut sektöründe büyük bir patlama yılı olabilir diye düşünüyoruz.

KARAKÖPRÜ’NÜN HIZLI GELİŞMESİ HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜNÜZ NEDİR?

Maalesef Şanlıurfa’da gelişmiş anlamda açılma olması, Karaköprü biraz sıkışmış bölge oldu imar noktasında dolayısıyla Eyyübiye’ ye bakarsak 2 katlı, 3 katlı ve 4 katlı binalar iç içe, bitişik nizam dediğimiz sosyal alanları olmayan parkın, okulun düşük olduğu, yolların dar olduğu bölgeler. Devteşti, Süleymaniye, Bağlarbaşı gibi yerlere baktığımız da aynı imar noktasında, dolayısıyla Karaköprü bu bölgelerin tümünü daha geniş anlamda yapılması, sosyal konutların yapılması, her bütçeye göre konutların üretilmesi, sosyal konutların çok fazla sayıda müşteriye hitap etmesi dolayısıyla Karaköprü daha çok gelişiyor. Bu noktada Karaköprü’ nün önü açık olarak görüyoruz. Karaköprü’ nün ilk imarı yaklaşık 450000 konutla sınırlandırılmıştı, şuan için yüksek katlı verilmesi konut sayısını 750000 nüfusa göre ayarlandı, buna göre okullar yeniden tasarlandı, kişi başına düşen yaklaşık 2,3 metre kare park alanının oluşu Karaköprü’yü adeta cazibe merkezi haline getirmiş durumda ve bu noktada da ilerleyeceğine inanıyoruz.

SİZCE KARAKÖPRÜ’NÜN GELİŞMESİNİN SEBEBİ COĞRAFİ KONUMUNDAN MI KAYNAKLANIYOR?

Karaköprü’ nün en büyük artılarından birisi bu bölgeye daha modern konutların yapılması Karaköprü’yü cazibe merkezi haline getirdi öncelikle bu noktadan bakıyoruz. Ben doğma büyüme Karaköprü’lü olduğum için bu bölgeyi iyi biliyorum, Karaköprü halkı Şanlıurfa Merkezde yaşayan halk ile aynı statüde, çoğunluğu Türkmen’dir ve şehir merkezinde ki insanlarla iç içedir, şehir merkezinde yaşayan insanların Karaköprü’ye de her zaman sempatisi olmuştur. Karaköprü 1992’de köy statüsünden belde statüsüne girdi, geçen dönemde ilçe statüsüne girdi, şehir merkezinde yaşayan insanların özellikle bu bölgede ki sempatisi bu bölgedeki talepleri arttırmış durumdadır.

2018 YILINDAN BEKLENTİLERİNİZ NELER?

Konut üretimi durmuş durumda, birçok stoklar var ve bu stokların eritilmesi için birçok müteahhit arkadaşlarımız, birçok firmalarımız kampanyalar düzenliyor, indirimli fiyatlar düzenliyor, ödeme kolaylığı sağlıyor dolayısıyla 2018’de konut fiyatlarının vatandaşlarımızı daha tetikleyeceğine, vatandaşlarımızın bu noktada konut alma girişimleri talep edeceğini düşünüyoruz.  

ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELER?

Biz konut ihtiyacı olanlar için bu dönemi çok iyi değerlendirmelerini, özellikle konut stoklarının çok fazla olmasında dolayı istedikleri fiyatları, istedikleri özellikte daire bulmalarını sağlayacak bölgede almalarını tavsiye ederim. Aksi takdir de tekrar konut yapılmaya başlayınca fiyatların yüzde 25 – 30 oranında artacak, dolayısıyla şuan ki fiyatlar hayal gibi olacak. O yüzden bu dönemde konut alırlarsa vatandaşlarımız bu sıkıntılı dönemi fırsata çevireceklerine inanıyoruz.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

Bize bu imkânı sağladığınız için ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
işçiler yüzde 24 enflasyon farkı istiyor
işçiler yüzde 24 enflasyon farkı istiyor
İHH muhacirleri sevindirdi
İHH muhacirleri sevindirdi