Kudüs Şairi İnan, memleketi Şanlıurfa’da anıldı
  • Reklam

Kudüs Şairi İnan, memleketi Şanlıurfa'da anıldı

'Kudüs Şairi' olarak bilinen Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan, vefatının 19'uncu yılında memleketi Şanlıurfa'da anıldı. Duygusal anların yaşandığı programda İnan'ın hayatının anlatıldığı "Çağın Soylusu Bir Başka Akif" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

07 Ocak 2019 - 15:55

Şair ve yazar Mehmet Akif İnan için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince İnan'ın adının verildiği Mehmet Akif İnan Konferans Salonu'nda anma programı düzenlendi. Törene, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve Büyükşehir Belediyesi yönetim kadrosu, Vali Vekili Ali Yılmaz, Memur-Sen İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, İnan ailesi ile çok sayıda davetli katıldı. Anma programında bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, İnan'ın fikir adamı olduğunu belirterek kendisinin kurduğu Memur-Sen'in Türkiye'de milyonlara hitap eden bir sendikaya dönüştüğünü söyledi.

İyi yetişmiş ve dünya çapında eserler veren edebiyat adamının hemşehrisi olduğu için gurur duyduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Çiftçi, "Mehmet Akif İnan, değerleriyle, düşünce yapısıyla, Şanlıurfa'ya bıraktığı eserleriyle ve en önemlisi ahlaklı bir yaşamın nasıl olduğunu hepimize öğretmesiyle Şanlıurfa için örnek bir insandı. Bizim için dost, arkadaş, gönüldaş ve düşünce insanıdır. Merhum Mehmet Akif İnan'ı bir kez daha rahmetle anıyoruz. Büyük zatlar, bilim adamları ve düşünce insanları dünyadan göç ettikleri zamanlarda bile geriye anlamlı eserler bırakır" dedi.

Anma programında Mehmet Akif İnan'ın kardeşi Ahmet İnan da ağabeyinin dava adamı olduğunu ve programa katılan herkesi ağabeyinin öz kardeşi gördüğünü ifade ederek "O, hem şair hem mütefekkir ama gerçek anlamda bir ağabeydi. Dünya nimetini kendisi için hedef kabul etmedi, sadece davası için çalıştı. Mal ve makam peşinde koşmadı. Kurmuş olduğu sendika ve onu takip eden gençler bugün bizlere ümit veriyor. Bıraktığı eserler gençlere ışık tutuyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ayşe Bayyurt'un yazıp Hasan Özaşlamacı'nın yönettiği ve Cem Kurtoğlu, İhsan Ustaoğlu ile Bekir Annak gibi oyuncuların rol aldığı "Çağın Soylusu Bir Başka Akif" isimli tiyatro oyunu sahnelendi. Duygusal anların yaşandığı programda davetliler oyuncuları ayakta alkışladı. Anma programı plaket töreniyle son buldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
Maşuk’a 24 saat kesintisiz su verilecek
Maşuk’a 24 saat kesintisiz su verilecek